Článek Rozhovor

ZAŽIJTE LÉTO NA MARIÁNSKÉM NÁMĚSTÍ

Divadelní performance, festivaly, prezentace umění nebo Zažít město jinak. To vše vás čeká na Mariánském náměstí na Praze 1 od června až do září 2022. Sezónu plnou kulturního programu zažije Mariánské náměstí již po třetí. Na své si přijdou děti i dospělí různých věkových kategorií. Vstup na akce je zdarma.

Mariánské náměstí získává tvar i náplň podle toho, co se v něm odehrává. Náměstí si vybrali organizátoři festivalu Knihovna na vlnách pro své zahájení 28. 6. nebo organizátoři festivalu Za dveřmi, které letos proběhne od 13. do 19. července. Ideou pouličního divadla je se jakoukoliv svobodnou formou přiblížit divákovi, navázat s ním dialog a společně vytvořit cosi neopakovatelného. Těšit se můžete na představení Spielraum Kollektivu Hadry (14. července od 17 hod.), které pobaví děti od 5 do 10 let svou fast fashion show. O den později na vás čekají: slovinský soubor Gledališče Ane Monró Zadnji ulov (od 17 hod.) a visegrádský projekt Balaton 1982 (od 18 hod.). Světem ztracených a nalezených věcí, každodenních předmětů, získávajících jinou realitu, vás 16. července od 16.30 hod. provede představení Ztráty a nálezy seskupení FysioART. Festival Za dveřmi ukončí 18. července průvod velkých loutek a pouličních umělců Probouzíme příběhy. V 15 hodin se divadelníci ze souborů V.O.S.A. Theatre, Bratři v tricku nebo jedni z nejlepších evropských chůdařů souboru Long Vehicle Circus vydají z Mariánského náměstí vstříc dobrodružství dalšího roku. Skutečnou festivalovou tečkou bude ale 19. července performance Bratří v tricku Prasečí cirkus (od 16.30 hod.).


Druhý ročník letního silent kina se ve třech promítacích blocích (21.-23. července, 18.-20. srpna, 8.-10. září) ponese ve znamení nové vlny v kinematografii, připomene okupaci, představí to nejlepší z českých a polských filmových škol, včetně celovečerních debutů. Promítat se bude, až se setmí, tedy kolem deváté hodiny. 

Barevnost letního programu na náměstí podtrhne 3. ročník festivalu pro děti a rodiče Mami, tati, dějou se věci (25. 8. a 10. 9.). Chystají se workshopy pro malé, větší i největší, setkání s autory dětských knížek, swap školních potřeb i divadla.

Mariánské náměstí je vnímáno jako záliv pro zaměstnance místních institucí, kolemjdoucí (domácí i zahraniční) a návštěvníky akcí. Lze se tu usadit, přinést si kávu z nedaleké kavárny, sníst svačinu nebo něco zažít. Snad jen v horkých dnech je třeba zabrat vzácný stín, který vrhají dvě drobné lípy před vchodem radnice. Díky iniciativě Moje Mariánské to ve středu města žije. 

Více informací na https://www.mlp.cz/cz/novinky/1954-leto-na-marianskem-namesti-2022/

Rozhovor

14.7.2022 14:00

O létě na Mariánském náměstí si budeme povídat ve čtvrtek 14. července ve 14 hodin. Naším hostem bude Dagmar Plamperová, koordinátorka aktivit na Mariánském náměstí.

reklama
reklama
reklama