Článek Rozhovor Soutěž

V KROUŽCÍCH DÝMU: PORTRÉT MODERNÍHO UMĚLCE

Národní galerie Praha uvádí ve Veletržním paláci výstavu V kroužcích dýmu: Portrét moderního umělce, která představí portréty a autoportréty moderních umělců, kteří jsou zachyceni jako kuřáci cigaret, milovníci doutníků a dýmek. Na pozadí dobové kultury ukáže, jak tento typ zobrazení dokládal proměnu tradičně vnímaného umělce v nezávislého tvůrce.

Co vedlo na přelomu 19. a 20. století malíře Jana Preislera, Karla Hlaváčka, Františka Kupku, Emila Fillu či Bohumila Kubištu k tomu, aby odložili paletu a štětec a zobrazili se s kuřáckými atributy? Výstava V kroužcích dýmu představuje příběh kouře v podobiznách českých a evropských umělců od baroka po meziválečné umění. Zaměřuje se především na přelom 19. a 20. století i na období avantgard, ve kterých bylo utváření identity moderního tvůrce živou otázkou.

Na pozadí tehdejších názorů na kouření, značně odlišných od těch dnešních, výstava dokládá, jak se moderní umělec svým kuřáckým gestem vyhraňoval proti stávajícím společenským pravidlům. Cigareta byla symbolem bohémského života, dandyovské rafinovanosti, dekadentní neurastenie i umělecké revolty. Kouření vyvolávalo stav přemýšlení a snění, symbolizovalo obrat umělce do světa snů a představ.

Na výstavě je zastoupeno kolem dvou set děl, vedle soch, obrazů, grafik a kreseb také fotografie a užité umění. Exponáty ze sbírek Národní galerie Praha, včetně autorů jako Pablo Picasso či Edgar Degas doplňují zápůjčky z českých sbírkových institucí a soukromých sbírek i významné zápůjčky ze zahraničí, například z Musée d’Orsay v Paříži, Munch Musea v Oslu a dalších. Návštěvníci tak spatří díla Édouarda Maneta, Pierra Bonnarda či Edvarda Muncha, která jsou zčásti v České republice k vidění vůbec poprvé.

Výstava V kroužcích dýmu: Portrét moderního umělce se koná v 1. patře Veletržního paláce od 23. září do 8. ledna 2023 a její kurátorkou je Petra Kolářová. Doprovodí ji série přednášek odborníků, díky nimž se dozvíte více o umělecké bohémě, o ženách v kavárně, či o motivu kouře, mlhy a páry ve vizuálním umění. K výstavě vychází stručný průvodce i obsáhlý obrazový katalog v české a anglické verzi.

https://www.ngprague.cz/udalost/3382/v-krouzcich-dymu-portret-moderniho-umelce

Rozhovor

27.9.2022 14:00

O výstavě si budeme povídat v úterý 27.9. ve 14 hodin, jako host přijde PhDr. Petra Kolářová, Ph.D., kurátorka výstavy V kroužcích dýmu.

Soutěž

Ve čtvrtek 6.10. můžete soutěžit o dvě vstupenky na výstavu.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama