Článek

SVĚT POP-UP KNIH VOJTĚCHA KUBAŠTY V MUZEU V ROZTOKÁCH

Vojtěch Kubašta. Svět pop-up knih
5. 4. – 31. 12. 2024

Vstupte do magického světa trojrozměrných knih a staňte se součástí příběhu. Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy otevírá interaktivní výstavu pro celou rodinu, která představí tvorbu i osobnost světoznámého ilustrátora a grafika Vojtěcha Kubašty.

Kubaštovo rozsáhlé dílo není třeba dlouze představovat. Po několik generací doprovází dětství nejednoho z nás. Jeho tvorba je nadčasová, bavila děti v 50. letech minulého století, kdy s unikátními trojrozměrnými knihami začínal, a zaujme dětského čtenáře i dnes.

Vojtěch Kubašta se narodil 7. října 1914 ve Vídni v české rodině, ale skoro celý život prožil v Praze. Vystudoval architekturu, které se pak také krátce věnoval. Navrhoval nejen budovy a interiéry, ale také scénografii pro loutkové divadlo. Výjimečný výtvarný talent společně s výborným prostorovým cítěním a velkým technickým nadáním Kubaštu přivedly až k tvorbě prostorových pohyblivých (tzv. pop-up) knih.

Kubašta se stal jedním z nejvýznamnějších tvůrců pop-up knih a to nejen u nás, ale i v zahraničí, a svým rozsáhlým dílem dodnes inspiruje mnohé umělce po celém světě. Během svého života vytvořil několik desítek knih, ve kterých jedinečným způsobem ztvárnil klasické pohádky i dobrodružné příběhy. Jeho styl nemá obdoby, princip trojrozměrných pohyblivých knih neustále zdokonaloval a vynalézal čím dál důmyslnější mechanismy. Kubašta tím dodal leporelu další rozměr, kdy přestávalo být pouhou knihou a začínalo fungovat jako jakési miniaturní divadélko. Čtenář byl tak doslova vtažen do příběhu, ostatně jak si Vojtěch Kubašta sám přál.

Ačkoliv Kubašta sám několikrát vystavoval a po jeho smrti se jeho dílo dočkalo několika souborných výstav u nás i v zahraničí, paradoxně v minulosti nebyl tento umělec v Čechách příliš známý. Před rokem 1989 totiž u nás vycházel jen zlomek jeho pop-up tvorby. Své nejzásadnější věci vydával v zahraničí prostřednictvím nakladatelství Artia, podniku zahraničního obchodu starající se o vývoz cizojazyčných vydání knih československých autorů. O jeho knihy byl v cizině velký zájem a tak se rozhodlo, že budou především exportním artiklem. V období od 50. do 70. let minulého století Kubašta vytvořil stovky dětských leporel, která byla přeložena do několika desítek jazyků v celkovém nákladu čítající desítek milionů výtisků. Jeho díla zaujala i studio Walta Disneyho, které mu v 60. letech nabídlo spolupráci.

Některé z těchto knih si budete moci prohlédnout na výstavě vůbec poprvé. Nejen tímto je výstava v roztockém muzeu výjimečná. Jak už zde bývá zvykem, téma je zpracováno co nejvíce otevřeným a pro návštěvníky atraktivním způsobem. Působivá hravá instalace představí jeho stěžejní dílo interaktivní formou, na své si přijdou děti i jejich dospělý doprovod. Vstupem do výstavy se doslova ocitnete v jeho knihách a stanete se součástí hned několika příběhů. Kromě originálních knih zde budou vystaveny i funkční modely, takže můžete (znovu)objevit kouzlo,

které s sebou otevření Kubaštovy knihy nese. Ve výstavě si také můžete vytvořit svůj vlastní papírový pop-up objekt a nahlédnout tak do procesu tvorby trojrozměrné rozkládací knihy. Prostřednictvím výstavy se také seznámíte se současnou generací tvůrců jednak prostřednictvím knih, které zde budou dostupné, jednak v rámci tematických workshopů pro širokou veřejnost a lektorských programů pro školy.

Nenechte si ujít nezapomenutelný zážitek pro celou rodinu. Interaktivní výstava Vojtěch Kubašta: svět pop up knih je otevřená do 31. 12. 2024 a navštívit ji můžete v otevírací době muzea vždy od středy do neděle od 10 do 18 hodin.

Vojtěch Kubašta: svět pop-up knih
Místo konání: Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy
Termín: 5. 4. – 31. 12. 2024
Kurátorka: Markéta Urfusová

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy, p. o.

Zámek 1

252 63 Roztoky

Otevírací doba

Středa – neděle 10 – 18 hodin

www.muzeum-roztoky.cz

Facebook Muzeum Roztoky, Instagram muzeumroztoky

reklama
reklama
reklama