Článek Rozhovor Soutěž

SEXMISE: MĚSTSKÉ DIVADLO KLADNO OVLÁDNOU ŽENY

Na jevišti Městského divadla Kladno je v současné chvíli vysloveně nouze o muže. Pod vedením Její Excelence zde budovaly svůj idylický, empatický a spravedlivý svět pouze ženy – tedy až do chvíle, kdy společnost Archeo vykopala v podstatě Pandořinu skříňku. Předposlední premiérou letošní sezony kladenské činohry je totiž SEXMISE, divadelní adaptace kultovního polského filmu. Premiéra proběhne 26. března od 19:00 v hlavním sále MDK.

Kdo by si nechtěl občas trochu přispat? Max a Albert, dobrovolníci testující nový způsob hibernace, se z umělého spánku neprobudí po plánovaných třech letech ale po třiapadesáti do zcela nového světa. Stanou se tak posledními muži na planetě, což by se mohlo zdát jako úžasná věc, kdyby je ovšem ženy nepovažovaly za nejzhoubnější nemoc společnosti. Max a Albert objevují feminní utopickou společnost, která se sice tváří jako otevřená, spravedlivá a pokroková, stojí však na konstruktu manipulativních lží a v ničem si nezadá s totalitním režimem. Kultovní polský film patří dodnes k nejoblíbenějším filmovým komediím, přičemž není jen satirou o vztahu muže a ženy (bez zjevných vítězů) ale zejména varováním před nebezpečnými svody hyperkorektnosti a neschopnosti nadhledu, které lidstvo mohou zavést do velmi temných míst – ať už doslova nebo metaforicky.

Filmový příběh pro divadelní potřeby adaptoval režisér inscenace Adam Doležal společně s dramaturgem Jiřím Š Hájkem. S režijním rukopisem Adama Doležala se kladenské publikum nesetkává poprvé. V malém sále režíroval úspěšnou Ženu v černém, která měla derniéru 31. ledna tohoto roku po celých čtyřech sezónách. Herec a režisér Jiří Š Hájek na sebe tentokrát vzal úlohu dramaturga: „Je to v jistém smyslu příjemné nemít tu režijní zodpovědnost za stavbu, ale jen hlídat a sledovat hlavní a vedlejší linky. S Adamem jsme na sebe naštěstí dost zvyklí a myslím, že máme společnou řeč. Pracovali jsme spolu už v brněnském Buranteatru.“ Inscenační tým doplňují výtvarnice Agnieszka Pátá-Oldak a Jan Kubín zodpovědný za design světelných efektů a projekcí, kteří se postavili před náročný úkol přetavit divadelní sál ve skutečnou sci-fi scenérii.

Juliusz Machulski

Juliusz Machulski je polský režisér a scénárista narozený 10. března 1955. Nejprve studoval Polskou filologii na Varšavské univerzitě, od roku 1974 se však věnoval studiu režie na Filmové škole v Lodži, kterou absolvoval v roce 1980. Ve studiu pokračoval v California Institute of the Arts mezi lety 1984 a 1985. Machulski je nazýván zázračným dítětem polského filmového světa. Roku 1985 obdržel cenu Stanisława Wyspiańského pro nadějné mladé umělce, další ocenění získal o rok později od ministra zahraničních věcí za popularizaci polské kultury ve světě. V průběhu kariéry posbíral mnoho dalších prestižních ocenění včetně hvězdy na lodžském chodníku slávy a je také členem význačných polských filmařských organizací. Obrovský úspěch sklidil už jeho filmový debut z roku 1981 Vabank, který natočil v šestadvaceti letech a který se dočkal i pokračování. Kultovní SEXMISE měla premiéru o dva roky později a stala se součástí zlatého fondu polské kinematografie. V Čechách je populární, stejně jako jeho pozdější film Kingsajz, v hlavní roli s Jerzym Stuhrem.

Juliusz Machulski, Adam Doležal, Jiří Š Hájek

SEXMISE

Autor předlohy: Juliusz Machulski

Divadelní adaptace: Adam Doležal, Jiří Š Hájek

Režie: Adam Doležal

Dramaturgie: Jiří Š Hájek

Scéna a kostýmy: Agnieszka Pátá-Oldak 

Design světelných efektů: Jan Kubín 

Hudba: Adam Sodomka

Hrají: Michal Kuboušek, Tomáš V. Hron, Michael Vykus, Lenka Zbranková, Barbora Hron Vovsíková, Anna Polcrová, Miroslav Večerka, Jana Jiskrová, Jaromíra Mílová, Kristina Sitková, Barbora Janatková, Barbora Kostkanová, Tereza Blažková, Martina Nováková, Zuzana Fricová

Premiéra: 

26. března 2022 od 19:00 v hlavním sále Městského divadla Kladno

Nejbližší reprízy: 

28. března, 20. dubna, 17. května

www.divadlokladno.cz

Rozhovor

22.3.2022 17:00

O představení si budeme povídat v úterý 22. března v 17 hodin. Naším hostem bude Michael Vykus.

Soutěž

Ve středu 23.3. můžete soutěžit o dvě vstupenky na představení (20.4.od 19,00 hod.)

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

 

Herní řád →
reklama
reklama
reklama