Článek

V PRAZE A BRNĚ STARTUJÍ ŠARY VARY

Oficiální ozvěny karlovarského festivalu Šary Vary začnou 28. 8. v Praze a Brně

Ihned po skončení 55. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pražských kinech Světozor, Aero a Přítomnost a v brněnském Univerzitním kině Scala přehlídka Šary Vary. Od 28. srpna do 3. září budou kina promítat divákům vybrané filmové lahůdky právě z programu karlovarského festivalu.

Přehlídka již tradičně nabízí návštěvníkům běžných kin nahlédnout do vkusu dramaturgů KVIFF. Diváci uvidí v předpremiérách řadu filmů, které vstoupí do kin až po festivalu, a mohou se potkat s trochu jinou než distribuční kinematografií.

Filmy jsme do jednotlivých kin rozprostřeli ve festivalovém módu. Ne všechna kina uvádí všechny filmy, takže doporučujeme divákům prostudovat programy jednotlivých kin a sestavit si svůj, individuální program. Nejvíce filmů uvidíte ve dvou sálech pražského Světozoru, některé filmy zas uvede jen Aero nebo Scala. Je samozřejmě těžké z toho velkého množství festivalových filmů vybrat jen některé, ale myslím, že jsme našli opravdu pestrou paletu žánrů, ze které si každý vybere tu svou oblíbenou filmovou barvu.“ říká jeden z dramaturgů přehlídky Radek Pernica.

Z hlavní karlovarské soutěže, letos bohaté na české filmy, se diváci v rámci přehlídky mohou těšit na čtyři tituly – dokumenty Láska pod kapotou a Každá minuta života a dva celovečerní hrané filmy Atlas ptáků a Zpráva o záchraně mrtvého. Všechny jsou od zkušených a úspěšných českých tvůrců, například autor snímku Zpráva o záchraně mrtvého, Václav Kadrnka, je dokonce držitelem již jednoho Křišťálového glóbu – před čtyřmi lety si jej odnesl za film Křižáček.

Zvláště očekávaná je epická fantasy Zelený rytíř režiséra Davida Loweryho, která vychází z legend artušovského cyklu, příběhu o Siru Gawainovi a Zeleném rytíři. Temná verze příběhu o cestě k moudrosti a opravdové dospělosti slibuje nejen vizuální bohatost a skvělý soundtrack, ale i příběhový přesah k současnosti.

Diváci by neměli vynechat ani nový film režiséra Základního instinktu Paula Verhoevena Benedetta. Režisér v erotickém dramatu z klášterního prostředí nešetří černým humorem, ani zázraky nejrůznějšího druhu. Film byl natočen podle skutečného příběhu a v hlavní soutěži festivalu v Cannes si vysloužil pro svou odvážnost bouřlivé reakce diváků i kritiků.

Za pozornost stojí i nový film zlobivého dítěte současné francouzské kinematografie Gaspara Noého Vortex, který režisér věnoval všem, „jejichž mozky se rozloží dříve než jejich srdce“. Na rozdíl od svých předchozích filmů, kde režisér zobrazoval život jako extrémní zážitek, ve Vortexu, příběhu stárnoucího páru, nám ukazuje jeho nekompromisní konec.

Animovaná tvorba je na přehlídce zastoupena tematicky aktuálním filmem Moje slunce Mad Michaely Pavlátové, který natočila podle předlohy Petry Procházkové. Vypráví příběh Heleny, která po svatbě s Nazirem opouští Prahu a stěhuje se do Kábulu, kde se stává součástí rodiny, kultury a světa, již nikdy předtím neviděla.

Celá přehlídka nabídne celkově 28 titulů, z nichž některé jsou zakoupeny jen pro přehlídku a poté nebudou nadále v kinech k vidění. Program a konkrétní tituly najdou diváci na stránkách jednotlivých kin nebo na webu www.ozvenyvaru.cz

www.ozvenyvaru.cz

Programy jednotlivých kin:

PRAHA

Aero

Světozor

Přítomnost

BRNO

Univerzitní kino Scala

Událost na Facebooku

reklama
reklama
reklama