Článek

PRAŽŠTÍ SYMFONIKOVÉ OSLAVÍ 90 LET

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK má před sebou jubilejní 90. sezónu. Zahájí ji 18. a 19. září ve své domovské Smetanově síni Obecního domu provedením monumentální Symfonie tisíců Gustava Mahlera pod vedením šéfdirigenta orchestru Tomáše Braunera. V bohaté koncertní nabídce jsou i open air koncerty, na které je vstup zdarma.

„Symfonie tisíců Gustava Mahlera je dílo, jehož uvedení je výjimečným počinem. Na pódiu se při ní sejde obrovské obsazení orchestru, osm sólových pěvců a čtyři pěvecké sbory včetně dětského. Už to je příslibem nevšedního zážitku,“ řekl šéfdirigent orchestru Tomáš Brauner. Je to právě on, kdo bude řídit i Narozeninový koncert 23. a 24. října v Radiopaláci, kde se v roce 1934 konal vůbec první veřejný koncert F.O.K. „Je mi potěšením, že budu u toho, až našemu publiku odtajníme narozeninové překvapení. Prozradím jen, že vystoupí houslista Ivan Ženatý a violoncellista Jiří Bárta a že mimo jiné zazní první věta z Beethovenovy Osudové symfonie,“ dodal Tomáš Brauner. O průvodní slovo se postará Ondřej Havelka. 

FOK jako součást Roku české hudby

Oslavy 90. výročí vzniku orchestru však vypuknou již v červnu 2024 na open air koncertu na Vyšehradě, kde ve spojení s Rokem české hudby a výročím 200 let od narození Bedřicha Smetany zazní Má vlast. Ta bude také tradičně uvedena na Koncertě pro republiku 28. října. „Při příležitosti Roku české hudby FOK v listopadu provedeme českou premiéru Houslového koncertu Karla Husy a v prosinci světovou premiéru skladby Pražský Betlém Lukáše Sommera,“ zmínil dramaturg FOK Martin Rudovský. Prologem k sezóně bude oblíbený open air koncert ve Valdštejnské zahradě, jehož program bude věnován Bedřichu Smetanovi, Antonínu Dvořákovi a Leoši Janáčkovi a populární české i světové filmové hudbě.

Orchestrální koncerty

Vlajkovou lodí Pražských symfoniků jsou orchestrální koncerty v Obecním domě, kde každou sezónu orchestr přivítá mnoho zajímavých sólistů z celého světa. Tentokrát přijedou hvězdy, jako je legendární norský violoncellista Truls Mørk, který zahraje Dvořákův koncert, nebo kanadská houslistka Leila Josefowicz. Lukáš Vondráček, který s Pražskými symfoniky nahrál kritikou oceňované rachmaninovské CD, provede v 90. sezóně oba Brahmsovy klavírní koncerty. Designovaný šéfdirigent FOK od sezóny 2025/2026 Tomáš Netopil se v 90. sezóně představí koncertem s houslovým talentem Danielem Lozakovichem. Dirigentka Alena Hron bude řídit Requiem Andrew Lloyd Webbera, ve kterém zazpívá sopranistka Lada Bočková a tenorista Joseph Calleja. Během stejného večera zahraje klavírista Petr Malásek Gershwinovu Rhapsody in Blue.

Mimořádné koncerty

Speciálním projektem je koncert k oslavě 70. narozenin Michaela Kocába, který se uskuteční v divadle Hybernia. Nechybí Kouzelná Rybovka Matěje Formana a jeho scénické zpracování Janových pašijí J. S. Bacha, které patří k Velikonocům stejně jako Dvořákovo oratorium Stabat Mater. V Novoročním koncertu se FOK vrátí k tradičnímu uvedení Slovanských tanců Antonína Dvořáka.

FOK pro nové generace

FOK nezapomíná ani na dětské publikum. Pro děti začne sezóna FOK již prvním dnem školního roku na odpoledním koncertě s hudbou z večerníčků a pohádek. Cyklus Orchestr na dotek vezme děti do hudební laboratoře, kde rozebere orchestr na atomy. Hudební klub Fík děti na tyto koncerty připraví. Den dětí mohou malí posluchači oslavit v kostele sv. Šimona a Judy na Karnevalu zvířat.

Komorní koncerty

FOK je též pořadatelem pestrého výběru komorních projektů. Zahrnují cyklus klavírních recitálů Světová klavírní tvorba v Rudolfinu, ve kterém se objeví jména jako Boris Giltburg, Francesco Piemontesi či Martin Helmchen. V Obecním domě FOK pořádá cyklus varhanních recitálů, v kostele sv. Šimona a Judy vyhlášené řady koncertů Stará hudba a Komorní hudba a v klášteře sv. Anežky České cyklus Obrazy a hudba, který je obohacen o krátké přednášky k obrazům.

Více informací a vstupenky naleznete na www.fok.cz. Zakoupením abonmá ušetříte až 50 % z původní ceny koncertů.

reklama
reklama
reklama