- Moderátor: Aleš Vojíř Hosté: neurochirurg David Netuka, Eva Hanáková ze SingularityU Summitu // V poslední době se všude hovoří o umělé inteligenci. Co ale víme o inteligenci lidské? Co víme o mozku, o tom, jak funguje? Jak se dá léčit a opravovat jeho poškození? Čím mu sami nejvíc ubližujeme? Jak jej ovlivňuje používání moderních technologií? Pomáhá nám objevovat tajemství lidského mozku i umělá inteligence? Jak AI zlepšuje například hlubokou mozkovou stimulaci? O lidském mozku, o jeho dokonalosti i nedokonalostech i o napravování jeho poškození se budeme v Zátiší na Radiu 1 bavit s profesorem neurochirurgie Davidem Netukou a s Evou Hanákovou, ředitelkou pražského SingularityU Summitu, na kterém bude David Netuka jedním z přednášejících.
Tracklist
- Host: Jan Vobořil, Iuridicum Remedium Moderátor: Aleš Vojíř // Jak ochránit svou svobodu v digitálním světě? Kde všude na nás číhají kamery s rozpoznáváním obličejů? Míříme postupně k systému sociálního kreditu, jaký je zavedený v Číně? Nebo to v Evropě, která víc dbá na ochranu osobních údajů, nehrozí? Jaká citlivá data o nás stát schraňuje? Mělo by být v zákonech zakotveno právo na analog? Kde jsou hranice digitalizace? Jak rozumně využívat výhody nových technologií, ale nepřipravit se při tom o svobodu? O tom se v Zátiší na Radiu 1 budeme bavit s Janem Vobořilem, advokátem a výkonným ředitelem nevládní organizace Iuridicum Remedium zabývající se svobodou člověka v digitálním i skutečném životě.
Tracklist
- Vysoká citlivost je vrozeným rysem osobnosti a teprve v posledních letech se o ní začíná více hovořit ve veřejném prostoru. Vysoce citlivý člověk vnímá jemné nuance ve svém okolí a je snadněji přetížen v případě nadměrné stimulace. Klíčovou kvalitou je, že vysoce citlivý člověk zpracovává vše kolem sebe více do hloubky – přemýšlí o věcech, tyto myšlenky dále rozvíjí, vytváří asociace. Pokud není vysoká citlivost rozpoznána v dětství a dospívání, může způsobit řadu trápení. Právě proto jsme do Zátiší pozvali Lenku Blažejovou, která má s vysokou citlivostí osobní zkušenost a vytvořila o ní jedinečnou grafickou knihu Cíťa. Společně s ní přijala pozvání i psycholožka a psychoterapeutka Radka Víchová, která se primárně věnuje péči o duši dětí a dospívajících. Spolupracuje jako dobrovolná terapeutka se Sociální klinikou nebo Fakultní Thomayerovou nemocnicí a je členkou lektorského a metodického týmu neziskové organizace Nevypusť duši.