Zátiší

středa 21:00 – 22:00

Záznamy

Listen to „Zátiší“ on Spreaker.

O Pořadu

Diskusní pořad na různá společenská témata.

Zátiší nově jako podcast!

Vysílání

Uplynulé

  • Tracklist
  • - Host: Dalibor Dostál, Česká krajina Moderátor: Aleš Vojíř // V české krajině stále častěji potkáte divoké koně, zubry a pratury. Ve středočeských Milovicích dokonce najdete všechny pohromadě - jako v jediné rezervaci na světě. Jak velcí evropští kopytníci pomáhají krajině a její diverzitě? Jak je těžké si takovou rezervaci založit? Kolik jich za poslední roky přibylo? A jak vypadá typický den člověka, který za návratem divokých koní, praturů a zubrů do česká přírody stojí? O tom se v Zátiší na Radiu 1 budeme bavit s Daliborem Dostálem, ředitel obecně prospěšné společnosti Česká krajina.
  • Tracklist
  • - Galerie Rudolfinum se v průběhu času stala známou daleko za hranicemi České republiky. Mezinárodní prestiž získala ojedinělou výstavní dramaturgií, v níž měly od počátku své místo jak špičky světového, tak i domácího výtvarného umění. Vystavovanými díly se Galerie Rudolfinum návštěvníkům nikdy nepodbízela ani prvoplánově neprovokovala. Její koncept vytvořil a tři dekády poctivě rozvíjel teoretik současného výtvarného umění Petr Nedoma. Činil tak s minimalistickým týmem spolupracovníků a obdobně velkým rozpočtem. A právě jeho třicetiletému působení v čele Galerie Rudolfinum je věnován speciál Zátiší.
  • Tracklist
  • - Hosté: Petr Peřinka, Kristýna Kočová, Kreativní Praha Moderátor: Aleš Vojíř // Jsou Pražané lidmi kulturními? Kolik procent z nich bez umění nedokáže žít? A kolika procentům je naopak zcela ukradené? Kdo preferuje alternativu a kdo jen konzumuje mainstream? Když lidé za kulturou sami nepřijdou, jak může umění přijít za nimi? Jak lze zkulturnit veřejný prostor třeba pomocí stolků a židlí v ulicích? Nejen o tom se v Zátiší na Radiu 1 budeme bavit s Petrem Peřinkou a Kristýnou Kočovou z Kreativní Prahy.
  • Tracklist
  • - První z pěti snímků pořízených prostřednictvím Vesmírného dalekohledu Jamese Webba (JWST – James Webb Space Telescope) zveřejnila NASA před pěti týdny (snímek č. 1). Širší veřejnost se dozvěděla, že jde o „nejhlubší obraz našeho vesmíru, jaký byl kdy pořízen.“ Známějšímu Habbleovu teleskopu by podobné snímky trvaly nejméně týden, přičemž Webbův zvládl všechny tři přiložené za něco málo více než dvanáct hodin. Nejde zdaleka jen o čas, ale o to, co všechno a jakým způsobem Webbův teleskop na prvních snímcích zachytil. A také, že to nejcennější je možná nejméně viditelné a jen málo popisované. O významu obrazu nejhlubšího vesmíru, jaký máme momentálně k dispozici, bude v Zátiší hovořit Jiří Svoboda, vědecký pracovník Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Ve svém výzkumu se zabývá studiem černých děr a aktivních galaxií. Zároveň vede český tým ve dvou velkých plánovaných misích Evropské kosmické agentury a přednáší na Matematicko-fyzikální fakultě UK.
reklama
reklama
reklama