Zátiší

středa 21:00 – 22:00

Záznamy

Listen to „Zátiší“ on Spreaker.

O Pořadu

Diskusní pořad na různá společenská témata.

Zátiší nově jako podcast!

Vysílání

Nadcházející

  • Tracklist
  • - Host: Marek Jukl, prezident Českého červeného kříže Moderátor: Aleš Vojíř // Před 105 lety byl založen Československý červený kříž. Jakou roli při jeho vzniku hrála Alice Masaryková? Jak funguje spolupráce v rámci Mezinárodního červeného kříže? O čem konkrétně pojednávají Ženevské úmluvy? Je humanitární právo porušováno v aktuálních konfliktech více než třeba v době studené války? Jak konkrétně funguje Červený kříž ve válečných oblastech? A jaké aktivity zaměstnávají jeho členy a dobrovolníky v Česku? O tom se v Zátiší na Radiu 1 budeme bavit s prezidentem Českého červeného kříže Markem Juklem.

Uplynulé

  • Tracklist
  • - Host: Pavel Zahradníček, klimatolog CzechGlobe Moderátor: Aleš Vojíř // Jak nedávná vlna veder souvisí se změnou klimatu? Co je klima? Co je počasí? Budou přibývat požáry podobné těm v Českém Švýcarsku? Budeme v Česku ještě někdy lyžovat? Jak se bránit vlnám veder ve městech? O klimatu a počasí se v Zátiší na Radiu 1 budeme bavit s Pavlem Zahradníčkem, klimatologem z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd - CzechGlobe.
  • Tracklist
  • - Hosté: Kamila Fialová, ekonomka; Milan Mařík, datový analytik // Moderátor: Aleš Vojíř Jak hospodaří české domácnosti s penězi? Jak se změnila jejich finanční situace poté, co se Českem přehnala vlna zdražování? Komu nestačí příjmy k pokrytí běžných měsíčních výdajů? Za co nejčastěji utrácejí muži a ženy? Jaké příjmy či výdaje před sebou partneři tají? O Indexu finančního zdraví Česka se v Zátiší na Radiu 1 budeme bavit s Kamilou Fialovou, ekonomkou ze Sociologického ústavu Akademie věd, a Milanem Maříkem, analytikem datového portálu Evropa v datech.
  • Tracklist
  • Co víme o historii země, do níž vtrhla před dvěma týdny ruská armáda, aby nad ní získala absolutní kontrolu? Odkud k nám prchlo před válkou zatím více než sto tisíc lidí? A jaká minulost spojuje největší národnostní skupinu v České republice, kterou tvoří zhruba padesát tisíc občanů našeho státu a dalších dvě stě tisíc Ukrajinců, kteří u nás žijí a pracují? Bylo by dobré, kdybychom alespoň v obrysech poznali dějiny Ukrajiny, které jsou úzce propojené s historií Polska, Běloruska, Litvy, Turecka, Rakouska-Uherska, Mongolska a samozřejmě Ruska. Právě to vnímá po staletí území Ukrajiny jako klíčovou oblast svého zájmu. Ostatně historie Ukrajiny a Ruska je spojená již od samotného vzniku prvních státních útvarů ve východní Evropě. Dějinami Ukrajiny nás v Zátiší provede historik, vysokoškolský pedagog a spisovatel Jan Rychlík, který je také hlavním autorem rozsáhlé publikace o dějinách země, o níž se v posledních dnech hovoří v médiích celého světa.
reklama
reklama
reklama