Zátiší

středa 21:00 – 22:00

Záznamy

Listen to „Zátiší“ on Spreaker.

O Pořadu

Diskusní pořad na různá společenská témata.

Zátiší nově jako podcast!

Vysílání

Uplynulé

  • Tracklist
  • - Moderátor: Aleš Vojíř Host: Karel Gargulák, PAQ Research // Jak kvalitní je české školství? Jaké jsou jeho silné a slabé stránky? Jak si stojí v kontextu Evropy a světa? Co o něm říkají data a mezinárodní srovnání? Co by se ve školství mělo a mohlo zlepšit okamžitě a co nám určitě nějakou dobu zabere? Existuje něco, co možná nezměníme nikdy? O tom se v Zátiší na Radiu 1 budeme bavit s Karlem Gargulákem, analytikem PAQ Research, který se dlouhodobě zabývá strategickým řízením vzdělávacích systémů a analýzou vzdělávací politiky.
  • Tracklist
  • - Moderátor: Aleš Vojíř Hosté: neurochirurg David Netuka, Eva Hanáková ze SingularityU Summitu // V poslední době se všude hovoří o umělé inteligenci. Co ale víme o inteligenci lidské? Co víme o mozku, o tom, jak funguje? Jak se dá léčit a opravovat jeho poškození? Čím mu sami nejvíc ubližujeme? Jak jej ovlivňuje používání moderních technologií? Pomáhá nám objevovat tajemství lidského mozku i umělá inteligence? Jak AI zlepšuje například hlubokou mozkovou stimulaci? O lidském mozku, o jeho dokonalosti i nedokonalostech i o napravování jeho poškození se budeme v Zátiší na Radiu 1 bavit s profesorem neurochirurgie Davidem Netukou a s Evou Hanákovou, ředitelkou pražského SingularityU Summitu, na kterém bude David Netuka jedním z přednášejících.
  • Tracklist
  • V Evropě existuje oblast, kam nemohou novináři, Červený kříž ani pozorovatelé OSN. Místo uzavřené z jedné strany běloruskými ozbrojenci a z druhé strany pohraniční stráží členského státu EU. Místo, kde pravidla určují maskované ozbrojené jednotky, které není možno identifikovat. A místo, kde člověk v uniformě EU neznamená záchranu a pomoc, ale další utrpení – pro dospělé, starce i děti, muže i ženy.  Co se v této zóně smrti skutečně děje? Je vůbec možné získat věrohodné informace? Kdo by měl situaci řešit a proč ji neřeší? Je možné těmto lidem pomoci anebo jsme odsouzeni k bezmocnému přihlížení?  A zůstávají základní evropské hodnoty ještě v platnosti anebo existují už jen na papíře?  Diskutovat budou iniciátorky Vánoční výzvy českému ministru zahraničí Janu Lipavskému - Zuzana Augustová, Jana Návratová, Nina Baše, zakladatelka iniciativy Zóna naděje (Zprávy ze zóny smrti), která usiluje o zlepšení situace lidí uvízlých na polsko-běloruské hranici a David Zelinka, režisér a překladatel.
reklama
reklama
reklama