Zátiší

středa 21:00 – 22:00

Záznamy

Listen to „Zátiší“ on Spreaker.

O Pořadu

Diskusní pořad na různá společenská témata.

Zátiší nově jako podcast!

Vysílání

Uplynulé

  • Tracklist
  • - Host: Dalibor Dostál, Česká krajina Moderátor: Aleš Vojíř // V české krajině stále častěji potkáte divoké koně, zubry a pratury. Ve středočeských Milovicích dokonce najdete všechny pohromadě - jako v jediné rezervaci na světě. Jak velcí evropští kopytníci pomáhají krajině a její diverzitě? Jak je těžké si takovou rezervaci založit? Kolik jich za poslední roky přibylo? A jak vypadá typický den člověka, který za návratem divokých koní, praturů a zubrů do česká přírody stojí? O tom se v Zátiší na Radiu 1 budeme bavit s Daliborem Dostálem, ředitel obecně prospěšné společnosti Česká krajina.
  • Tracklist
  • - Galerie Rudolfinum se v průběhu času stala známou daleko za hranicemi České republiky. Mezinárodní prestiž získala ojedinělou výstavní dramaturgií, v níž měly od počátku své místo jak špičky světového, tak i domácího výtvarného umění. Vystavovanými díly se Galerie Rudolfinum návštěvníkům nikdy nepodbízela ani prvoplánově neprovokovala. Její koncept vytvořil a tři dekády poctivě rozvíjel teoretik současného výtvarného umění Petr Nedoma. Činil tak s minimalistickým týmem spolupracovníků a obdobně velkým rozpočtem. A právě jeho třicetiletému působení v čele Galerie Rudolfinum je věnován speciál Zátiší.
  • Tracklist
  • - Hosté: Petr Peřinka, Kristýna Kočová, Kreativní Praha Moderátor: Aleš Vojíř // Jsou Pražané lidmi kulturními? Kolik procent z nich bez umění nedokáže žít? A kolika procentům je naopak zcela ukradené? Kdo preferuje alternativu a kdo jen konzumuje mainstream? Když lidé za kulturou sami nepřijdou, jak může umění přijít za nimi? Jak lze zkulturnit veřejný prostor třeba pomocí stolků a židlí v ulicích? Nejen o tom se v Zátiší na Radiu 1 budeme bavit s Petrem Peřinkou a Kristýnou Kočovou z Kreativní Prahy.
  • Tracklist
  • V Evropě existuje oblast, kam nemohou novináři, Červený kříž ani pozorovatelé OSN. Místo uzavřené z jedné strany běloruskými ozbrojenci a z druhé strany pohraniční stráží členského státu EU. Místo, kde pravidla určují maskované ozbrojené jednotky, které není možno identifikovat. A místo, kde člověk v uniformě EU neznamená záchranu a pomoc, ale další utrpení – pro dospělé, starce i děti, muže i ženy.  Co se v této zóně smrti skutečně děje? Je vůbec možné získat věrohodné informace? Kdo by měl situaci řešit a proč ji neřeší? Je možné těmto lidem pomoci anebo jsme odsouzeni k bezmocnému přihlížení?  A zůstávají základní evropské hodnoty ještě v platnosti anebo existují už jen na papíře?  Diskutovat budou iniciátorky Vánoční výzvy českému ministru zahraničí Janu Lipavskému - Zuzana Augustová, Jana Návratová, Nina Baše, zakladatelka iniciativy Zóna naděje (Zprávy ze zóny smrti), která usiluje o zlepšení situace lidí uvízlých na polsko-běloruské hranici a David Zelinka, režisér a překladatel.
reklama
reklama
reklama