Článek Rozhovor Soutěž

POLSKÝ DEN V ZAHRADÁCH POD PRAŽSKÝM HRADEM

V sobotu 4. 9. se od 15 hodin otevřou obyvatelům Prahy jinak nepřístupné zahrady Fürstenberského paláce, v němž sídlí polské velvyslanectví. Na návštěvníky čekají koncerty, program pro děti, kulinářské zážitky, letní kino a prezentace polských měst a regionů.

Na pódiu se představí folková skupina Chwila Nieuwagi, jejíž hudba by se dala označit slezským výrazem „miszung“. Jde o směs jazzu a balad s modernizovanou příchutí slezského folkloru. Dále zahraje také Janusz Prusinowski Kompania, jež čerpá z tradic vesnických muzikantů středního Polska a vnáší do nich svůj vlastní charakteristický zvuk – spojuje hudbu s tancem a archaické melodie s moderním výrazem. Součástí programu budou i dojmy z cest po Polsku očima herečky Jitky Ježkové, která spolu s hercem Martinem Písaříkem provádí úspěšným cestopisem České televize Bedekr. Dalším lákadlem bude naučný EDUbus od ORLEN Unipetrolu, kde si nejen nejmladší návštěvníci budou moci prohlédnout a vyzkoušet řadu experimentů a moderních technologií. Na závěr se veřejnost může těšit na letní kino, které bude promítat film Každý má své léto (Każdy ma swoje lato) polsky s českými titulky. „Jsme velice rádi, že se Polský den může po roční covidové pauze, kdy se akce odehrála online, konečně vrátit do prostředí krásných zahrad polského velvyslanectví,“ nastiňuje úlevu organizátorů Maciej Ruczaj, ředitel Polského institutu v Praze. „Stále více Čechů vyráží do Polska na dovolenou, a tak má být naše akce takovou malou ochutnávkou pro další zájemce o cestu k sousedům, nebo pro ty, kteří na sklonku léta chtějí zavzpomínat na krásné zážitky,“ dodává.

Polský den v zahradách se uskuteční ve spolupráci s Dolnoslezským vojvodstvím a městem Wrocław, Podleským vojvodstvím a Polskou turistickou organizací. Letní kino se uskuteční ve spolupráci s mezinárodním filmovým festivalem 3kino. Hlavním partnerem dne je rafinérská a petrochemická skupina ORLEN Unipetrol. „Naše výrobky jsou výchozím materiálem pro koncové produkty naprosté většiny ostatních odvětví. To nás zavazuje k velké odpovědnosti. Všude tam, kde máme výrobní závody či obchodní místa, chceme být vůči svému okolí férovým a zodpovědným sousedem. Proto podporujeme místní komunity a společenský život v nich. Je nám tak velkým potěšením být partnerem Polského dne a všechny zájemce na něj srdečně zveme,“ shrnuje Katarzyna Woś, místopředsedkyně představenstva skupiny ORLEN Unipetrol.

Přijďte si poslechnout zajímavou hudbu a ochutnat polské speciality nebo zkrátka strávit příjemné odpoledne!

Rozhovor

1.9.2021 14:00

Na rozhovor ve středu 1.9. ve 14h dorazí Maciej Ruczaj, ředitel Polského institutu.

Soutěž

Ve středu 1.9. můžete soutěžit o knižní průvodce Polským Slezskem z nakladatelství freytag & berndt.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama