Článek

POLSKÉ DRAMA STRACHY V NÁS PRÁVĚ V KINECH

Musí stát křesťanská víra a LGBTQ+ lidé v opozici? To je jedno z ústředních témat emotivního polského filmu Strachy v nás, který právě teď vstupuje do českých kin. Jeden z nejvýraznějších polských filmů posledních let, který zvítězil na festivalu v Gdyni a s úspěchem byl uveden na letošním ročníku festivalu Mezipatra, vypráví skutečný příběh ceněného umělce a gay aktivisty Daniela Rycharského. Když Danielovu rodnou vesnici zasáhne tragédie, snaží se umělec své sousedy v truchlení sjednotit a dovést ke smíření. Okolí se ale k němu obrací zády, což Daniela vyburcuje k radikálnímu uměleckému gestu – a k jeho vesnici začne upírat zraky celá země. V hlavní roli snímku od režisérského dua Łukasze Rondudy a Łukasze Gutta září Dawid Ogrodnik, kterého si čeští diváci mohou pamatovat například z filmu Poslední rodina. 

Slavnostní premiéra a uvedení na Bardzo Fajný Festival

Do českých kin uvádí film Strachy v nás Queer Kino, distribuční značka festivalu Mezipatra založená v roce 2019, která si dává za cíl uvádět do českých kin výrazné zástupce LGBTQ+ kinematografie. Pražská premiéra snímku se uskuteční ve středu 23. listopadu od 19:00 v kině Petrohradská. Snímek je také zařazen do programu tradiční přehlídky polských filmů Bardzo fajný festival – v Biu Oko se bude promítat v pátek 25. listopadu od 20:30. Seznam projekcí v celé ČR pak najdete zde: https://bit.ly/Strachy_kina 

O filmu 

Uznávaný umělec Daniel (Dawid Ogrodnik) žije ve své rodné vesnici na polském venkově. Je silně věřící, svůj vliv využívá k boji za zájmy místních zemědělců a sousedy se cítí přijímán. Daniel je také gay a věří, že LGBT+ komunita a katolická víra nemusí stát v opozici. Bigotnost a strach z jinakosti jsou ale mezi místními stále silně přítomné a jednoho dne vygradují v nečekanou tragédii. Šokovaný umělec chce vesnici umožnit kolektivně truchlit, dovést ji ke smíření a zajistit, aby se podobná událost nikdy neopakovala. Místní komunita se k němu ale obrátí zády a Daniel se propadá do čím dál větší samoty. Bezútěšná situace ho vyburcuje k radikálnímu a kontroverznímu uměleckému gestu, které k němu a jeho vesnici připoutá pozornost celé země. Drama natočené podle skutečného příběhu umělce Daniela Rycharského vyniká vysokou mírou autenticity, se kterou upozorňuje na bolestivě aktuální témata.

reklama
reklama
reklama