Článek

POKOJE V PALÁCI HRZÁNŮ

Okraje společnosti, okraje pozornosti nebo okraje chleba: V Paláci Hrzánů z Harasova v Celetné začíná přehlídka mladého umění Pokoje 

Část barokního paláce v Celetné ulici se na deset dní stane domovem mladého umění a designu. V pátek 11. listopadu tu začíná jedenáctý ročník přehlídky mladého umění Pokoje. Site-specific výstavy se účastní kolektivy ze třinácti vysokých škol z celé republiky a letos poprvé také studenti zahraničních uměleckých škol z Německa, Polska, Maďarska a Slovenska. Přehlídka nabízející neotřelý vhled do témat nejmladší generace umělců a umělkyň bude v Paláci Hrzánů z Harasova k vidění až do 20. listopadu. 

V Paláci Hrzánů z Harasova, který pasáží propojuje Celetnou a Kamzíkovu ulici, kdysi provozovali textilní obchod rodiče Franze Kafky a později obchodník František Stadler. Díky hudební nadaci Stadler-Trier Foundation se dnes část památkově chráněného paláce otevírá veřejnosti a hostí jedenáctý ročník zavedené přehlídky mladého umění – Pokoje 2022. 

Jak název napovídá, účastníci z řad studentů a studentek uměleckých oborů kreativně přetvářejí jednotlivé pokoje a další zákoutí historického paláce. Výstavu tak tvoří více než tři desítky dočasných uměleckých instalací, které svébytným jazykem vypráví palčivá témata současné mladé generace – ať už jde o tematiku postavení LGBTQ menšiny, situaci v Íránu, klimatickou krizi, válku na Ukrajině, nebo postupující digitalizaci a nástup umělé inteligence do našich životů. Některým instalacím je ale vlastní především humor a nadsázka. A tak se mimo jiné dozvíte, jestli je možné uklouznout po banánové slupce, že země je láva nebo jestli jsou fotografové nesmrtelní. Lezecké boty na boulder berte s sebou!

Do otevřené výzvy se letos přihlásilo 60 uskupení z uměleckých škol z celé republiky, do kurátorského výběru se v závěru dostaly projekty reprezentující třináct institucí – od pražské AVU, která pod svá křídla přijala i studentky z Ukrajiny prchající před válkou, přes brněnskou FAVU až po Technickou univerzitu v Liberci. Novinkou letošního ročníku je účast studentů a studentek čtyř zahraničních vysokých škol – Maďarské univerzity výtvarného umění, Akademie výtvarných umění ve Varšavě, Akademie umění v Banské Bystrici a Bard College z Berlína. 

„Společné téma Okraje tvoří zastřešující rámec přehlídky a vystavujícím sloužilo jako odrazový můstek a prvotní inspirace, ve zpracování svých pokojů ale měli zcela volnou ruku. Výsledkem je pestrý soubor rozličných způsobů vnímání a přístupů, který nabízí cenný vhled do uvažování, předmětů zájmu i obav nejmladší generace umělců a umělkyň,” říká programová ředitelka Pokojů Kamila S. Huptychová, která profesně působí též v Museu Kampa  a v minulosti se podílela například na výstavách v Zóně pro umění 8smička v Humpolci či v pražské galerii NIKA. 

„Nadějné vizionářské experimenty s využitím umělé inteligence tu střídají projekty tematizující obavy z budoucnosti na planetě, která stojí na pokraji nevratných klimatických změn. Mnohým instalacím je ale vlastní i humor, nadsázka a vtip, někteří studenti téma okrajů dovádí do absurdní a zábavné doslovnosti,” láká na přehlídku mladá kurátorka, která udává podobu Pokojů od roku 2020. 

Do přehlídky jsou zapojené ateliéry jak čistě uměleckých, tak designových škol, rozptyl jejich zaměření se tak pohybuje od sochařství, přes průmyslový design nebo filmový střih až po nová média, textilní tvorbu či malbu. Celkem se na výstavním projektu podílí zhruba dvě stovky studentů minimálně ze šesti evropských zemí. 

Pokoje nabídnou kromě denně přístupné výstavy také pestrý doprovodný program dotýkající se vysoce aktuálních společenských témat.  Lze dekolonizovat současné umění? Jak by mělo být reflektováno, vystavováno a aktualizováno umění romské menšiny? A jak se k tomu staví sami zástupci této menšiny? Na tyto a další otázky se ve své přednášce pokusí odpovědět Tamara Moyzes, v Praze žijící izraelsko-slovenská angažovaná umělkyně, kurátorka a dokumentaristka. 

Téma okrajů, vnější i vnitřní periferie města je dlouhodobě vlastní také umělci, jenž vystupuje pod pseudonymem Epos 257. V rámci doprovodného programu se mohou zájemci zúčastnit netradiční komentované procházky skrytými zákoutími známých pražských lokalit, které si žijí vlastním životem.

Trojici doprovodných programů uzavírá přednáška kurátora a historika umění Otto M. Urbana, kterýse bude zabývat tvorbou významné osobnosti alternativní kultury Genesis P-Orridge, jejíž výtvarné, literární i hudební dílo odkazuje k osobnostem moderního umění jako je Williame Blake, Aleistar Crowley, William Burroughs nebo Pier Paolo Pasolini. Během přehlídky je možné navštívit také komentované prohlídky s již zmíněnou uměleckou ředitelkou, Kamilou S. Huptychovou. 

Vstupenky na Pokoje jsou k dostání na místě nebo v prodejní síti GoOut a platí i na doprovodné programy. Pokoje se konají za podpory Visegrad fund, Česko-německého fondu budoucnosti, Magistrátu hlavního města Prahy, Městské části Praha 1 a hudební nadace Stadler-Trier foundation. 

O Pokojích 

Minulé ročníky přehlídky se uskutečnily od roku 2013 například v prázdných domech v Cihelné ulici na Malé Straně nebo v prostorách Kampusu Hybernská, v roce 2020 následoval ročník poznamenaný pandemií Covidu 19, tzv. Stay Home Edition, v loňském roce Pokoje oživily historické sídlo České strany národně sociální na náměstí Republiky. V paláci Hrzánů z Harasova se přehlídka uskuteční letos poprvé. 

Letošnímu ročníku přehlídky rovněž udělilo záštitu osm tuzemských vysokých škol: 

Fakulta Architektury Českého vysokého učení technického v Praze, Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni, Fakulta umění a architektury Technické univerzity v Liberci, Fakulta umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Fakulta umění Ostravské univerzity, Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Fakulta výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně a také UMPRUM neboli Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze. 

Mediálními partnery přehlídky jsou Radio 1, Refresher,  ArtMap, A2, A2larm, CZECHMAG, CityBee, Full Moon a Proti šedi.  

O Hrzánském paláci 

Na místě dnešního paláce Hrzánů z Harasova stával původně románský dům, posléze přestavěný do renesančního stylu. Majitelem paláce se roku 1701 stal hrabě Zikmund Valentin Hrzán z Harasova, který jej nechal přestavět ve stylu vrcholného baroka. Autorem přestavby zahájené v roce 1702 byl zřejmě Giovanni Battista Alliprandi. 

Palác se nachází na adrese Celetná 12 a Kamzíková 8, obě ulice totiž spojuje pasáží. 

Od roku 1964 je objekt památkově chráněný. Podle pamětních desek zde v letech 1906–1912 provozovali textilní velkoobchod Hermann a Julie Kafkovi, rodiče Franze Kafky, a následně v letech 1912–1939 František Stadler. V poslední době palác ožil též site-specific divadelním představením Mistr a Markétka od spolku Tygr v tísni.

Containall ~ pořadatel výstavy

Organizátorem přehlídky Pokoje je obecně prospěšná společnost Containall, která svými dlouholetými aktivitami oživuje pražská veřejná místa a sezónně provozuje několik kulturních center v srdci Prahy. Stojí za vznikem kulturního prostoru Fuchs2, venkovního kulturního centra Stalin Letná, letního sportovně-kulturního centra Containall i plovárny Baden Baden na ostrově Štvanice.

Otevírací doba a adresa

Palác Hrzánů z Harasova, Celetná 12, Praha 1

Vernisáž: 11. 11. 2022 od 18:00

Otevřeno: 12. – 20. 11. 2022 od 10:00 do 21:00

Vstupenky budou k dostání v prodejní síti Goout a na místě. 

Dospělý 150 Kč

Studenti/důchodci: 100 Kč

Studenti uměleckých škol: 80 Kč

Školní skupina: 50 Kč/os. + pedagogický doprovod zdarma

reklama
reklama
reklama