Rozhovor

PETROPRESENTS: SOFIA BOHDANOWICZ

Petrohradská kolektiv představuje mezinárodní hvězdy alternativní kinematografie. Do Prahy zavítá Sofia Bohdanowicz.

Praha, 20. 9. 2021: Vršovické kulturní centrum Petrohradská kolektiv (Petrohradská 13, 101 00 Praha) představuje ve svém nově otevřeném Kině Petrohradská nový dramaturgický cyklus PETROPRESENTS ve spolupráci s britským spisovatelem a filmovým kritikem Christopherem Smallem. Na konci září proběhne v rámci programu kina česká premiéra filmů z dílny kanadské filmařky polského původu Sofii Bohdanowicz, která sklízí úspěchy na mezinárodní scéně. Diváci se také mohou těšit na diskuzi s autorkou přítomnou na premiérových projekcích.

Jednosálové repertoárové Kino Petrohradská se otevřelo veřejnosti v červenci 2021. Jedná se o další z projektů vršovického kulturního centra Petrohradská kolektiv, které funguje od roku 2015 a poskytuje zázemí pro současné umění, alternativní hudbu a přidružené obory. Dalšími stávajícími aktivitami centra jsou například výstavní program v Jedna Dva Tři Gallery, koncerty současné alternativní hudby tuzemské i zahraniční scény, či rezidenční program podporující a představující tvorbu současných převážně zahraničních umělců.

Program Kina Petrohradská denně nabízí výběr toho nejzajímavějšího z aktuální distribuce, stejně jako řadu snímků, které nedostaly v české distribuci příliš pozornosti.

Mimo to byl na začátku září 2021 spuštěn projekt PETROPRESENTS, původní dramaturgický program Petrohradská kolektiv pro Kino Petrohradská. První cyklus v rámci projektu byl zasvěcen prezentaci díla experimentální animátorky Jodie Mack. PETROPRESENTS slouží jako platforma představující počiny alternativní světové kinematografie, pod záštitou dramaturga Christophera Smalla.

Christopher Small je britský spisovatel a filmový kritik, působící mimo jiné jako projektový manažer Locarno Critics Academy, která funguje jako dílna filmové kritiky během respektovaného festivalu Locarno Film Festival. Tento rok byl Christopher také kurátorem Sheffield Doc Festivalu.

Na konci září budou mít diváci v Kině Petrohradská možnost ve třech projekčních blocích Petropresents objevit vycházející hvězdu kanadské kinematografie polského původu Sofiu Bohdanowicz. Její skromné nezávislé začátky, kdy pracovala s téměř nulovým rozpočtem a většinu technických prací si dělala sama, vedly rychle k velkému uznání na mezinárodních festivalech TIFF v Torontu či Berlinale Berlíně a brzy poté následovaly mezinárodní retrospektivy v mnoha filmových institucích po celém světě. Její filmy se dočkaly i pochvalných doporučení od významných kritiků, mimo jiné v The New York Times a Cinema Scope.

Projekce zahrnou celý rozsah tvorby Bohdanowicz. Deset filmů – tři celovečerní a sedm krátkých – promítaných v Kině Petrohradská od 22. září do 4. října 2021 vytváří portrét jedinečně přemýšlivé filmařky, která se uměleckou formou potýká se složitostí vlastní rodinné historie. Šíře této retrospektivy vypovídá o poněkud paradoxním zaměření a rozmanitosti filmografie Bohdanowicz.

Na prvních třech projekcích, tedy 22., 26, a 27. září 2021 bude sama filmařka přítomna, aby své dílo představila a zodpověděla případné dotazy přítomných diváků. Projekce i debaty budou probíhat v anglickém jazyce.

Vršovické kulturní centrum Petrohradská kolektiv organizuje pravidelné akce současného umění, hudby a přidružených oborů. Kino Petrohradská fungující v jeho areálu promítá denně snímky z aktuální filmové distribuce a dvakrát až čtyřikrát týdně projekce v rámci cyklu PETROPRESENTS.

Další informace o programu Kina Petrohradská naleznete na webové adrese www.kinopetrohradska.cz.

Pro více informací o aktivitách Petrohradská kolektiv navštivte www.petrohradskakolektiv.com.

Rozhovor

22.9.2021 17:00

Ve středu v 17:00 si budeme ve studiu Radia 1 povídat se Sofií Bohdanowicz.

reklama
reklama
reklama