Článek Soutěž

PECHAKUCHA NIGHT PRAGUE VOL.80

Osmdesátý večer PechaKucha Prague představí 14 mluvčích z oblasti designu, výtvarného umění, architektury, literatury a filmu.

První letošní PechaKucha Night Prague přivítá ve středu 26. dubna v kině Přítomnost 14 autorů a autorských kolektivů, kteří ve speciálním formátu 20 vteřin x 20 obrázků představí sebe a svoji práci. Mezi mluvčími se objeví například výtvarník a grafik Joska Skalník, fotografka Alexandra Timpau (Alex Shoots Building), spolek Jedinečné Svatopěstitelské družstvo, architekta Julie Kopecká (atelier IXA), vizuální umělkyně Julie Lupačová a Linda Retterová (ateliér TOUST) nebo umělec Ivan Kafka. Žižkovské kino Přítomnost se otevře v 19:20 a o hodinu později začne mluvit první mluvčí. Vstupenky a více informací na www.pechakucha.cz

Už po osmdesáté pražská PechaKucha nabídne divákům za necelé dvě hodiny nahlédnout do tvorby čtrnácti autorů a autorských kolektivů. Svižný večer plný inspirace představí fotografku Alexandru Timpau, která se pod značkou Alex Shoots Buildings zaměřuje na fotografování architektury. Po deseti letech aktivního navrhování se přesunula na pozici fotografky a začala dokumentovat proces stavění. Duo absolventek animace z pražské UMPRUM Julie Lupačová a Linda Retterová ukážou divákům dobroty, které pečou pod značkou Ateliér Toust – jedná se o designové, pestrobarevné a originální dorty, které jsou zároveň uměleckým dílem.

Dalším mluvčím je výtvarník a grafik Joska Skalník, který v roce 1970 spoluzakládal Jazzovou sekci a působil též v samizdatových periodikách. V jeho dílech převažuje modrá barva a objevují se v nich motivy bílých oblak a geometrických útvarů. V rámci Jazzové sekce uskutečnil v roce 1984 jedinečný projekt Minisalon, který představí i na PKNP při příležitosti vzniku dokumentárního filmu o tomto významném počinu. Architektka Julie Kopecká z Atelieru IXA promluví o projektu Památníku tří odbojů, který vzešel z iniciativy Zdeňky Mašínové. Julie stála u procesu přerodu ruiny v památník od prvních myšlenek až k jeho uvedení do provozu v srpnu 2022. Spisovatel a komentátor (ČRo Plus) Jan Fingerland se zabývá kulturou, náboženstvím a politikou Blízkého východu a biblí, kterou pojímá jako literární dílo a kulturně-historický dokument. Na PK promluví o své knize Hebrejky: Biblické matky, démonky, královny i milenky. Značku Masopust představí její zakladatelka, absolventa produktového designu na UMPRUM designérka Anna Štajglová. Pod značkou navrhuje a vyrábí vlněné koberce, nástěnné tapiserie a další produkty, které vznikají technikou ručního tuftování. Za svoji práci byla několikrát nominovaná na ocenění Czech Grand Design. Japonská malířka Yamamoto Moemi je čerstvou absolventkou pražské AVU pod vedením Josefa Bolfa a Jakuba Hoška. Pro její tvorbu je charakteristický zvláštní prostorový výraz, který spojuje vlivy tradičního japonského umění s českou gotickou tvorbou a často je tématem její tvorby svět ze snů a nevědomí. O své práci promluví historička umění Helena Huber-Doudová, která je kurátorkou Sbírky architektury v Národní galerii Praha. Zároveň je řešitelkou výzkumného projektu GAČR Ženy v architektuře po roce 1945 v ČR a komisařkou českého pavilonu 18. bienále architektury 2023.

Své dílo představí výtvarník Ivan Kafka, který se od roku 1975 zabývá především projekty, instalacemi a realizacemi pro volnou krajinu, prostor a město. Bára Müllerová je ilustrátorka a od roku 2020 také kurátorka největšího českého festivalu ilustrace a komiksu LUSTR. Na PKNP promluví o tom, jak si vede česká ilustrace v zahraničí, jak se vystavuje komiks a co se chystá na září k desátému výročí festivalu LUSTR. Malířka a pedagožka Šárka Růžičková Zadáková ukáže divákům své obrazy, které mají charakter deníkových záznamů, a ve kterých zachycuje scény z rodinného života, ale i ze svého pracovního prostředí. Grafická designérka Andrea Vacovská se zaměřuje především na navrhování knih, tiskovin a jiných fyzických předmětů, log a vizuálních stylů preferovaně pro umělecké, kulturní a neziskové subjekty, projekty či instituce. Od roku 2015 spolupracuje se Studiem Najbrt a od roku 2022 také s písmolijnou Displaay Type Foundry. Režisérka, indoložka a etnozooložka Hana Nováková se věnuje vztahu člověka a zvířat a lidskému odcizení od zbytku přírody ve filmové, rozhlasové, esejistické a kurátorské tvorbě. Dokončuje celovečerní dokument o losech a lidech Amoosed a experimentální filmovou verzi výstavy Setiny o Bohumile Grögerové, kterou v roce 2021 kurátorsky připravila s Ladislavem Šerým. V kině Přítomnost vystoupí i skupina Jedinečné Svatopěstitelské Družstvo, jejíž hlavním úkolem je pěstovat a podporovat Pana Miláčka – Mladýho Svatýho, jakož i šířit a rozvíjet svatost všeobecně a zvyšovat religiózní a kulturní úroveň členů skupiny i široké veřejnosti.

Před začátkem a po skončení hlavního programu budou mít diváci možnost ochutnat speciální PechaKucha drink, prohlédnout si vybrané knihy od knihkupectví Artmap a vyfotit se u PechaKucha fotostěny. Více informací a vstupenky na www.pechakucha.cz. Hudbu před a po programu vybírá pražské Radio 1.

––––––––––––––––––––––––––––

PechaKucha Night Prague vol. 80

26. 4. 2023

19.20 / open doors, 20.20 / PKNP

Kino Přítomnost (Siwiecova 1839/1, 130 00 Praha 3-Žižkov)

Fb událost / Vstupenky

www.pechakucha.cz

Soutěž

V úterý 25.4. můžete soutěžit o dva vstupy na akci (26.4. kino Přítomnost Praha, 19,20 hod.)

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama