O Radiu 1

O HISTORII RADIA 1

Radio 1 vzniklo na jaře roku 1991, ale skutečný začátek vysílání přišel na podzim roku 1990 během výstavy Totalitní zóna v podzemí bývalého Stalinova pomníku v Praze na Letné. Vysílání tehdy ještě pirátské rozhlasové stanice Stalin vzbudilo mimořádný ohlas, bylo ovšem po několika dnech úředně zastaveno. Petici za znovuobnovení vysílání a proti monopolu státního rozhlasu a televize podepsalo na 30 000 lidí. Na začátku roku 1991 bylo zařízení vráceno a Radio 1 se tak stalo první českou soukromou nezávislou rozhlasovou stanicí v této republice.

Radio 1 se od začátku své existence lišilo od ostatních komerčních stanic svou alternativní hudební dramaturgií, která není svázaná hitparádovými pravidly. Hlavní charakteristikou Radia 1 je maximální otevřenost, a to jak k různorodým hudebním žánrům, tak i v přístupu k posluchačům.

Vysílání Radia 1 se v průběhu let přizpůsobovalo nastupujícím světovým hudebním trendům, ale pokaždé pouze na základě kvality a nikoli komerčních vlivů. Prošli jsme hudebním vývojem od rockových provopočátků po nástup anglické kytarové scény a začátek taneční hudby. Dnes tvoří hlavní součást programu různé formy současné elektronické a kytarové hudby. Své stálé místo ve vysílání mají i další hudební žánry (hip hop, jazz, hard rock, reggae, world music, filmová hudba a mnoho dalších).

V programu Radia 1 nechybí komponované pořady a publicistické relace. Těžištěm vysílání ale zůstává kvalitní hudba provázená civilním projevem moderátorů, z nichž mnozí jsou známými osobnostmi domácího kulturního a společenského dění.

Radio 1 se významně podílí na propagaci nejrůznějších kulturních akcí - filmových či divadelních představení, koncertů a sportovních událostí.

Radio 1 rovněž vysílá přímé přenosy z různých akcí či záznamy koncertů. Za podpory Radia 1 byly vydány stovky alb domácích nezávislých interpretů a zajímavé knižní tituly a do kin byly uvedeny některé slavné filmy.

Během své existence se Radio 1 stalo významným kulturním fenoménem, zcela svébytným v evropském prostoru.

O PROGRAMU RADIA 1

Radio 1 je svým programem ojedinělá soukromá rozhlasová stanice nejen v Praze, ale i v celé České republice.

Mapujeme velké spektrum hudby, kterou posluchači nemohou slyšet na žádném jiném radiu. V programu se unikátním způsobem podařilo skloubit na jedné straně nahrávky kytarové a na straně druhé elektronické.

Nedílnou součástí filozofie Radia 1 je zejména živý kontakt s posluchači po celý den, stálý kulturní přehled o akcích v Praze i okolí, což dokazuje jak velké množství živých rozhovorů, tak například pravidelný Kulturní servis a okamžité zařazování nových nahrávek s akcentem na domácí tvorbu  interpretů, kteří nabízejí neotřelé hudební postupy.

Po dobu své existence prošlo Radio 1 určitým vývojem od počátečního převážně rockového nezávislého rádia až k současnému obsažení velkého množství hudebních stylů.

Ve vysílání najdete denní tok hudby a kulturních informací, vysílaný ve všední dny mezi 6. a 19. hodinou, poté hodinový pořad CD Nonstop mezi 19. a 20. hodinou všední dny a počínaje 20. hodinou a konče 6. hodinou speciální programy.

Radio 1 se nezaměřuje pouze na import muziky ze zahraničí (oblíbená čtvrteční Hitparáda Radia 1), ale dává ve vysílání značný prostor domácím interpretům. Dokladem může být např. úterní československá hitparáda Velká sedma a pravidelný čtvrteční pořad Inclubátor, který představuje začínající domácí muzikanty a jejich demo snímky. K nedělnímu večeru také neodmyslitelně patří Novinky na alternativní scéně, Intro a Seance. Součást vysílání tvoří i přímé přenosy našich i zahraničních kapel a záznamy vystoupení v rámci pořadu Radio 1 On Stage.

Z okrajovějších žánrů vysílají vlny R1 také blues Blue Train nebo jazz Jazz a fusion hodinka. V nabídce vysílání je již zmiňované mluvené slovo také v podobě filmových novinek Odvážné palce, který nabízí k poslechu i filmové soundtracky, dále cestovatelský Ešus, Knižní servis s novinkami , diskusní pořad se zajímavými hosty mnoha oborů Zátiší a samozřejmě Kulturní servis.

Radio 1 se významnou měrou podílí na propagaci nejrůznějších kulturních akcí, jako filmových či divadelních představení, koncertů menšinových žánrů a sportovních akcí.

Za podpory Radia 1 také vychází mnoho desek domácím nezávislým interpretům a zajímavé knižní tituly.

reklama