Rozhovor

MURCOF

Vyprodaná show mexického experimentátora Murcofa odstartuje 10. ročník festivalu Spectaculare

Letošní slavnostní zahájení 10. ročníku Festivalu Spectaculare bude patřit k těm nezapomenutelným. Prostory pražského kostela U Salvátora ovládne sugestivní hudební vystoupení mexického skladatele a experimentátora Murcofa, kterého doplní barcelonský vizuální mág Sergi Palau.

Mexický hudebník Fernando Corona alias Murcof strávil poslední dvě dekády prozkoumáváním styčných bodů mezi současnou klubovou hudbou a vážnohudební avantgardou. S klidem ho můžeme řadit mezi klasiky žánru IDM – prvky ambientu, drone music, minimalismu nebo glitche se pod jeho rukama napojují na rovné beaty a vzniká něco, co se vzpírá všem škatulkám.

S hudbou koketuje Fernando Corona od konce osmdesátých let, hrál v rockových i jazzových kapelách, jeho elektronické alter-ego Murcof se ale rodí až na začátku tisíciletí, kdy začala samplovat skladby moderní vážné hudby a míchat je s minimal technem. Výrazně na sebe upozornil hned debutem Martes z roku 2002. V té době byl členem umělecké skupiny Nortec Collective sídlící v mexické Tijuaně, která míchala elektroniku s latinoamerickou tradicí. Od roku 2006 už nicméně Murcof žije ve Španělsku a label Static Discos vystřídal za kultovní britskou značku Leaf, s níž spolupracuje dodnes. Vyšlo zde i zatím poslední album The Alias Sessions, kolekce zlověstných spektrálních dronů a glitchů smíchaných s podmořským dubem. Murcof natáčl třeba s trumpetistou Erikem Truffazem nebo klavíristkou Vanessou Wagner. Do České republiky se vrací po čtyřech letech.

10. března 2023
Kostel U Salvátora

www.spectaculare.cz

Rozhovor

10.3.2023 14:00

Murcof dorazí na rozhovor v pátek 10. března ve 14 hodin.

reklama
reklama
reklama