Článek Rozhovor

MLADÍ LADÍ JAZZ SLAVÍ 15. NAROZENINY FESTIVALEM V HOLEŠOVICKÉ TRŽNICI

Říjnový festival Mladí ladí FEST zveřejnil kompletní sestavu účinkujících. K hvězdným jménům světové jazzové a experimentální scény přibyli francouzsko-alžírští Acid Arab kombinující elektronickou hudbu s tradiční arabskou kulturou, novozélandský zpěvák a producent Noah Slee a český skladatel, producent a DJ Aid Kid známý spoluprací s Lenkou Dusilovou, Katarzií nebo zvukovým inženýrem Pjonim. Pražský festival již dříve potvrdil vystoupení britského multiinstrumentalisty a producenta Alfa Mista, rapující songwriterky Yarah Bravo, svou hudbu nabídne také americký baskytarista a držitel Grammy MonoNeon, pianistka a skladatelka Maria Chiara Argirò, progresivní bruselský kvartet ECHT! a česká formace Metastavy. Jednodenní festival pod hlavičkou Mladí ladí jazz se uskuteční v sobotu 28. října na třech scénách v industriálním areálu Holešovické tržnice v Praze a slibuje i unikátní scénografii a světelný design Marka Šilpocha, Jana Slaniny, Jana Poše a Andreje Kontry. Doprovodný program zahrnuje výstavu Elektrosalon prezentující tvorbu autorů, kteří začínali jako takzvaní visual makers – osvětlovači na klubové či rave scéně, i komentované prohlídky depozitáře Chemistry Gallery sídlící rovněž v Holešovické tržnici. „Naše patnácté narozeniny jsme se rozhodli oslavit novým indoor festivalem, který během jediného dne nabídne nejaktuálnější světové hudebníky pohybující se nejen v jazzových vodách, ale i v další žánrech. Jsme rádi, že se první ročník bude konat právě v unikátních prostorách Holešovické tržnice, “ říká ředitel pořádajícího festivalu Mladí ladí jazz Jan Gregar. Dříve oznámený londýnský hudebník a DJ Kamaal Williams nakonec z osobních důvodů nevystoupí, místo něj pořadatelé chystají překvapení, které ještě zveřejní.

Festival Mladí ladí FEST proběhne v říjnu hned na třech místech Holešovické tržnice. Prostory s nezaměnitelným geniem loci poskytnou rozsáhlé indoorové akci nejen patřičné zázemí včetně možnosti bohaté nabídky občerstvení, ale podle pořadatelů mocně podtrhnou i neopakovatelnou festivalovou atmosféru. Hlavním scénám budou patřit haly 13 a 17, kterou doplní v festivalová zóna, kde si budou moc návštěvníci zakoupit oficiální merch festivalu, nechat si vyšít logo festivalu či jiné nášivky na své oblečení či na oblečení z vedlejšího second hand stánku. Na dalších stáncích pak bude k dispozici sortimentu českých designerů, například oblečení nebo šperky. V hale 40 si doplní výstavuElektrosalon speciální hudební sety Tomáše Sýkory & Aid Kida, Ešli a dalších .

Holešovická tržnice, jež nyní prochází zásadní revitalizací a proměňuje se v místo s významným kulturním přesahem, je mimořádně inspirativní i pro scénografy a designéry festivalu, mezi nimiž jsou výrazné osobnosti nastupující generace. Marek Šilpoch je vizuální umělec a milovník světla, který ve svých velkoformátových objektech využívá své záliby ve skle a recyklaci a reinkarnaci starých svítidel. Známou postavou na poli současného světelného umění je i Jan Slanina zabývající se tvorbou světelných instalací, videa a zvuku. Jan Poš a Andrej Kontra zase stojí za projektem gigantických klimatických hodin, které loni v prosinci instalovali poblíž Pražského metronomu na Letné. Všichni zmínění umělci tvoří samostatně i v rámci týmu platformy H40, který se podílel například na letošním Pražském Quadriennale, největším světovém festivalu zaměřeném na scénografii a divadelní design.

Více informací je k dispozici na www.mladiladijazz.cz. Od 12. září 1400 Kč a se slevou do 26 let za 1200 Kč. Předprodej probíhá v síti GoOut na https://goout.net/cs/mladi-ladi-fest-2023/szeryuu/.

Acid Arab vznikli před deseti lety v prostředí pařížského transkulturního kotle. Francouzsko-alžírskou skupinu tvoří Pierre-Yves Casanova, Nicolas Borne, Hervé Carvalho, Guido Minisky a Kenzi Bourras. Jejich směs západní elektronické muziky a orientálních zvuků a vokálů již okouzlila publikum ve více než padesáti zemích čtyř kontinentů. Po vydání několika EP na labelu Versatile podepsali Acid Arab smlouvu s Crammed Discs a v roce 2016 vydali debutové album Musique de France následované albem Jdid z roku 2019. Na festivalu Mladí ladí FEST představí své letošní třetí album ٣ (Trois).

Za pseudonymem Aid Kid se skrývá muzikant, producent a DJ Ondra Mikula. Po vydání prvních dvou singlů se stal vycházející hvězdou pražské elektronické scény. Své live sety staví na improvizaci vlastních tracků, ve kterých kombinuje emotivní beaty a gradující struktury. V dubnu 2015 vydal Aid Kid ve vlastní režii eponymní debutové album, které získalo cenu Vinyla v kategorii Objev roku. V současné době působí jako kytarista v kapele Děti mezi reprákama a je součástí tvůrčího jádra kapely Zvíře jménem Podzim. Věnuje se i scénické a filmové hudbě a společně se skladatelem a producentem Pjonim je držitelem Českého lva za hudbu k filmu Arvéd. Na Mladí ladí FEST vystoupí s originálním DJ setem.

Do Prahy se vrátí jeden z nejvýraznějších britských hudebníků Alfa Mist, který spojuje melancholicky nadýchaný jazz s alternativním hip-hopem a soulem. Vedle vlastní tvorby se věnuje produkci pro umělce, jako je rapper Loyle Carner, komponování neoklasických děl pro London Contemporary Orchestra či předělávkám skladeb islandského autora Ólafura Arnaldse. Do Prahy Alfa Mist přiveze nové album Variables, které vydal v dubnu.

Americký baskytarista Dywane Thomas Jr. aka MonoNeon je nepřehlédnutelný svou výstřední image a nepřeslechnutelný hudbou, pro kterou kritici vymysleli označení avant-funk. Rodák z Memphisu a jeden z posledních spolupracovníků Prince má cenu Grammy za účast na albu King’s Disease rappera Nase a sám Flea z Red Hot Chili Peppers ho označil za nejlepšího z baskytaristů. Na jednom z jeho posledních singlů pojmenovaném Quilted! hostoval i král funku George Clinton. Na jaře se přihlásil s našláplým albem Jelly Belly Dirty Somebody.

Zpěvačka Yarah Bravo má chilsko-brazilské kořeny a je často přirovnávána ke zpěvačce Erykah Badu. Než se vydala na sólovou dráhu, působila v hudebním projektu One Self vydávajícím na prestižní značce Ninja Tune. Ve své tvorbě kříží RnB s hip-hopem a za sebou má spolupráci s tak zvučnými jmény jako Manu Chao, De La Soul, nebo Grandmaster Flash. Na hudbě Theloniouse Monka, Milese Davise, Herbieho Hancocka i Björk vyrostla pianistka a skladatelka Maria Chiara Argirò, rodačka z Říma, jež dnes působí na londýnské scéně. Její hudba představuje křehký svět utkaný z hlasu, samplů, zvuku syntezátorů a tepu elektroniky.

Všestranný novozélandský talent Noah Slee je nejen hudebníkem a skladatelem, ale také producentem, výtvarníkem a režisérem. Jeho hudba překračuje nejrůznější žánrové hranice, míchá tradiční soulové vlivy s elektronickou produkcí, do kterých začleňuje prvky od future beatů po progresivní RnB. Od roku 2015, kdy se přestěhoval z Aucklandu do Berlína spolupracoval s umělci jako Jordan Rakei a Shiloh Dynasty. Jeho tvorba byla představena na platformách jako Colors Show, Rhythm Section a nejnověji také v pořadu albu Transmissions From Total Refreshment Centre vydaném u Blue Note Records.

Čtveřice ECHT! známá svými výbušnými vystoupeními inspirovanými formátem DJských setů si ve světě orientovaném na technologie razí vlastní cestu. Echt znamená v bruselském dialektu „vrai de vrai“ – „pravdivý“ nebo „skutečný“ a jasně napovídá, že ačkoliv se kapela ve své tvorbě prodírá vlivy trapu, psychedelic groovu, jazzu či hip-hopu, využívá jen konvenčních hudebních nástrojů. Ostatně, všichni muzikanti mají kořeny v klasickém jazzovém vzdělání. V květnu ECHT! zčeřili hudební vody s novinkou s názvem Sink-Along.

Domácí scénu na festivalu Mladí ladí FEST ještě zastoupí Metastavy, skupina čtyř hudebníků ze tří různých zemí, kteří se potkali v Praze. V původním složení se zvukovou umělkyní Ursulou Sereghy vydali album Až vyrostu nominované na cenu Vinyla. Hravou kombinaci neosoulu a hip-hopu s popovým nádechem doplňují jemné texty, v nichž se i svetr může stát metaforou.

Festival Mladí ladí jazz už patnáct let nabízí koncerty interpretů, kteří se nebojí bořit zažité jazzové škatulky a otevírají je nejrůznějším hudebním žánrům. Sází na aktuální objevy mezinárodní scény a nezapomíná ani na domácí kapely a interprety. Každoročně vyhlašuje soutěž pro nové hudební projekty Jazzfruit a každý měsíc pořádá v klubu Jazz Dock koncert mladých hudebníků. Pravidelně 30. dubna slaví na Karlově náměstí mezinárodní den jazzu akcí s názvem Mladí ladí jazz Open Air a ve spolupráci se spoludržitelem Grammy Oranem Etkinem pořádá sérii interaktivních koncertů Mladí ladí dětem. Podílí se také na vzdělávání ve školách s projektem Timbalooloo do škol nebo organizuje workshopy pro rodiče s dětmi či pedagogy. Jeho pořadatelem je organizace Nerudný fest, která pravidelně pořádá Koncert pro budoucnost a festivaly Praha žije hudbou a Student fest.

Více informací:

Web: www.mladiladijazz.cz
Facebook:www.facebook.com/mladiladijazz/
Instagram: www.instagram.com/mladiladijazz/
Youtube kanál:
www.youtube.com/channel/UCNkQH82TDFzveqpxZsW5Mrw
Spotify:
https://open.spotify.com/playlist/3eJJFlh7dTYAx0gHaWkjQG?si=018a136d7ea14e76

Rozhovor

23.10.2023 14:00

O festivalu si budeme povídat v pondělí 23.10. ve 14 hodin, hostem bude organizátor festivalu Jan Gregar.

reklama
reklama
reklama