Článek Rozhovor

MAMACRUZ STARTUJE V KINECH

Vítěz diváckého hlasování na Letní filmové škole vstupuje do kin

Ve čtvrtek 1. února vstupuje do kin sedmý vítěz diváckého hlasování na Letní filmové škole. Po rakouské vězeňské love story, norském dokumentu či islandském dramatu tentokrát návštěvníci festivalu v Uherském Hradišti nejvíce ocenili španělské komediální drama Mamacruz.

Venezuelská režisérka Patricia Ortegová vypráví s lehkostí, vtipem i kapkou provokace příběh sedmdesátileté katoličky Cruz, která celý život žije podle pravidel rigidní španělské společnosti. Denně chodí do kostela, uzavírá své tělo do korzetu, stará se o svého nemluvného manžela, pečuje o vnučku a strachuje se o dceru, která se snaží prosadit ve Vídni jako tanečnice. Stačí ale jeden náhodný klik na internetu a její život nabere úplně nový směr. Pornostránky, které zpočátku zděšeně ukrývá pod polštář, jsou začátkem cesty ke svobodě – těla, emocí, myšlení.

Hlavní roli ve filmu ztvárnila Kiti Mánverová, známá z filmů Pedra Almodóvara. „Potřebovala jsem ženu, která by dokázala omládnout bez make-upu, která by měla velmi široké emocionální spektrum a schopnost vypadat na začátku jen svými gesty a pohyby těla velmi staře a pak, po všem, co se jí stane, omládnout,“ řekla režisérka Patricia Ortegová o obsazení Mánverové. „Zjistila jsem, že je úžasná, protože dokáže být „Almodóvarovým děvčetem“ a zároveň někým úplně jiným. Když se dívám na Mamacruz, velmi si její práce vážím, protože se v tom filmu úplně vydala. Nebála se být citově a fyzicky zranitelná. Mám pocit, že Kiti je duší filmu.“

„Předsudky, očekávání a společenský diktát zná každý z nás a nesmělá a vytrvalá cesta Cruz ke svobodě je tedy univerzálním příběhem, který může oslovit diváky napříč generacemi. Proto tento laskavý, humorný a okouzlující příběh uvádíme do kin se stejnou vášní, jakou objevila naše hrdinka Cruz,“ řekla programová ředitelka Asociace českých filmových klubů Iva Hejlíčková.

Snímek měl světovou premiéru na festivalu v Sundance a sbírá kladná hodnocení od zahraničních i českých kritiků:

„Geniální výkon Kiti Mánverové.“ Cineuropa 

„Hold všem ženám, které se rozhodly vzít osud do svých rukou.“ Variety

„Nádherná studie života, se silným poselstvím, že život se má žít.“ Slashfilm 

„Decentní a laskavý, přesto provokativní a vtipný.“ Martin Mažári, Totalfilm 

„Sexuální probuzení je možné v každém věku: jak inspirativní!“ Irena Hejdová, Deník N

„Mystické vytržení a sexuální extáze jsou jen dvě strany téže mince. (…) Možná na to nechoďte se svou mámou, ale pošlete na to svoji mámu.“ (Kamil Fila) 

Důležité odkazy

České stránky: https://acfk.cz/film/mamacruz/

Oficiální trailer: https://youtu.be/xKybepcoi8o

FB: https://www.facebook.com/asociaceceskychfilmovychklubu

www.acfk.cz

www.lfs.cz

Rozhovor

31.1.2024 14:00

Na rozhovor 31.1. ve 14h přijde Iva Hejlíčková, programová ředitelka AČFK a LFŠ.

reklama
reklama
reklama