Museum Montanelli se na několik měsíců proměňuje v magický kabinet kuriozit uměleckých pokladů několika staletí ze soukromé sbírky Patrika Šimona. V srdci Malé Strany se odehrává hostina pro všechny smysly. Uměleckou výjimečnost totiž reprezentují špičkové artefakty z časů gotiky, renesance, manýrismu a baroka nazírané přes spiritualitu a rozmanité formy vzájemných dialogů a interakcí. Těžiště výstavy spočívá v předvedení evropských malířských a sochařských pokladů od 14. do 18. století. Vzácné gotické sochy povedou dialog s mimořádnými artefakty – uměním starého Peru, západní Papuy, ale i Mexika, Afriky a solitérními ukázkami prehistorické, antické a keltské kultury. Nebudou chybět ani intervence ze současné umělecké scény.
Chvalský zámek zve na výstavu Fimfárum Jana Wericha, konanou u příležitosti 120.výročí jeho narození. V expozici uvidíte loutky a nejkrásnější scény ze všech tří celovečerních filmů Fimfárum, které byly natočeny v letech 2002, 2006 a 2011. Pro děti je pak ve sklepení zámku připravena velká Pohádková herna a malé kino, kde se po celou dobu výstavy promítá film Fimfárum Jana Wericha z r. 2002.
Výstava s tajemným názvem Viscum album prezentuje práce Anežky Hoškové, etablované české umělkyně a průkopnice návratu romantických a emotivních tendencí do současného umění v Čechách. Její kresby, malby, vitráže a performativní instalace ji tematicky spojují s mezinárodním proudem mystické, asociativní tvorby a postinternetové estetiky. Kurátorkou výstavy je Veronika Marešová.
Výstava V temnotách Kateřiny Simerové představuje monumentální velkoformátové snímky zvířat, často hledících přímo do čočky fotopasti, které jsou sugestivním svědectvím o nočním životě našich souputníků a jejich žhnoucí pohledy evokují původní označení očí vysoké zvěře – světla. Archetypální dojem ze zvířecích portrétů se střídá s dynamickou klipovitostí a street-artovou estetikou záběrů tanečníků a postav v maskách. Jako by se v jednom magickém prostoru setkávaly staré rituály lovců s moderní mytologií a nočními můrami velkoměsta. Kurátorkou výstavy je Vanda Skálová.
Umělec Jaroslav Kučera, zakladatel designové značky KOW, představí svůj konceptuální šperkařský projekt Křížový řez ve specifické kontrastní instalaci. Součástí galerijní prezentace bude jak nejnovější kolekce broží Cross Section, tak i starší práce, a sice světelná kolekce Clouds. Kurátorkou výstavy je Veronika Marešová.
Výstava s názvem Drátovat, flikovat! odvypráví neobyčejný příběh drátenického řemesla. Drátenictví vzniklo před více než třemi sty lety v chudých horských oblastech severního Slovenska a odtud se následně šířilo nejen po Evropě, ale i do Ameriky. Jedná se o specifický slovenský kulturní fenomén, jehož význam byl v roce 2019 oceněn zápisem na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Na výstavě uvidíte exponáty, které ilustrují rozmanitost a význam drátenického řemesla.
Objevujte, žasněte, bořte, budujte, hrajte si. Od 14. března 2025 na interaktivní výstavě JÁ město, která vám představí město tak, jak jej neznáte. I když je výstava určená hlavně dětem, okouzlí i dospělé. Chcete zažít město jinak? Jedno takové na vás čeká v zámeckém areálu muzea. Vstupte s námi do města mnoha perspektiv, skrytých významů i výzev k objevování. Nemusíte cestovat prstem po mapě ani objíždět turistické cíle, abyste zakusili radost z objevování nových souvislostí. JÁ město vás zve prožít několik rozličných příběhů a čeká i na ten váš.
Pavel Dušek (*1992) je umělcem, jehož tvorba se pohybuje na pomezí malby, instalace a intervence do veřejného prostoru. Výstava GEKOCHT tematizuje vztah mezi formou a procesem vzniku díla, přičemž ironicky odkazuje na metodiku jeho tvorby – odlévání do forem, které evokuje převařené, znovu zpracované materiály. Název, odvozený z německého slova pro „vařené“, tak slouží jako metafora pro opakovanou transformaci a reinterpretaci obrazových a materiálových prvků v jeho tvorbě. Výstavu můžete navštívit do 19. 6. 2025 v Galerii C12 v Hrzánské pasáži v Celetné 12, Praha 1.
Kolejová doprava zažívá všude ve světě renesanci – stává se udržitelnější a efektivnější formou městského, regionálního i mezinárodního cestování. Výstava Praha zítra? Propojené město ukazuje, že ani Praha nezůstává pozadu. Do roku 2050 zde přibudou desítky kilometrů nových tratí a tunelů, které zásadně změní cestování po městě i jeho napojení na republiku a Evropu. Nová výstava Praha zítra? Propojené město je k vidění do 26. října 2025 v Centru architektury a městského plánování (CAMP).
Výstava nejnovější tvorby oceňovaného česko-britského umělce Hynka Martince.
Výstava Enter the Room se věnuje vlivu herního prostředí a storytellingu na tvůrčí přístupy nastupující generace, jednotlivců i herních kolektivů. Hry dnes nejsou jen zábavou, ale i jazykem, kulturou a významnou součástí umění. Jejich narativní principy a mechanismy otevírají nové způsoby, jimiž lze přemýšlet o prostoru, čase či interakci, pomáhají nám imaginovat budoucnost a narušují naše ustálené chápání světa.
Výstava vychází z teze, že lidská kreativita nemá žádné hranice a nic ji nedokáže nahradit. Projekty vystavujících a makerů představují nejen kreativní výstupy minulých generací, ale především otevírají téma současné lidské kreativity, která využívá moderní technologie, nové materiály a umělou inteligenci. Výstava vznikla ve spolupráci s Maker Faire.
Třetí pokračování vzdělávací výstavy Úhel pohledu hledá rovnováhu mezi světem organickým a technickým.
Výstava tří významných umělkyň českých umělkyň Veroniky Bromové, Markéty Othové a Kateřiny Vincourové. Záměrem výstavy je přivést po delší době opět do společného prostoru 3 umělecké projevy, které v devadesátých letech na mnoha skupinových i samostatných výstavách iniciovaly nový výtvarný názor na vizuální povahu naší současnosti. Kurátory výstavy jsou Adriana Primusová (GASK) a Daniel Vojtěch.
Výstava Kate, For You mapuje dlouholetou spolupráci Marie Tomanové s protagonistkou Kate, jejíž portréty zachycují různé etapy jejího života od roku 2017 až do současnosti. Projekt reflektuje nejen vizuální transformaci, ale i intimní příběh osobní identity a mezilidských vztahů. Tento časosběrný přístup k portrétu přináší nuance identity v čase a umělkyně tento proces dále rozšiřuje prostřednictvím videa a instalace.
Výstava Systém Rathouský představuje průřez celoživotní tvorbou typografa a grafického designéra Jiřího Rathouského, od jehož narození uplynulo 20. dubna 2024 sto let. Rathouský je neodmyslitelně spojen s nadčasovým designem orientačního systému pražského metra, který obdivují jeho uživatelé napříč generacemi. Výstavní expozice je rozdělena do tematických celků podle oborů, v nichž autor vytvořil svá vrcholná díla.
Sklo v podání Kateřiny Handlové překračuje své hranice. Přináší nové motivy, postupy, přidané materiály, staví archetypální tvary nebo funkční objekty do nečekaných vztahových struktur, vtahuje do designu umělecký obsah. Vázy, svítidla, zrcadla zpřítomňují cosi z původní moudrosti, z tradice, k nimž se Kateřina Handlová obrací, z nichž se vědomě či nevědomě snaží cosi zachytit jako klíč k porozumění světu i sobě. Z takové zkušenosti, v níž se prolíná ženská citlivost, vztahovost a tělesnost, mizení i setrvávání pak může vzejít cenný vzkaz. A ten se nám snaží Kateřina Handlová předat.
V době, kterou někdo označuje „příliš pozdním kapitalismem“, jsme zahrnováni přísliby nerušených zážitků – očekáváme hladký tok informací, nepřetržitou konzumpci a nekonečně se rozšiřující horizont technologického pokroku. Namísto ladného pohybu vpřed se však často cítíme být spíš uvízlí na místě, lapeni v absurdních smyčkách. bottom’s just another floor zkoumá tento znepokojivý stav: takřka halucinatorní „zásek“, který dře o lesklý povrch, jenž nám předkládají technokratičtí oligarchové, a nechává nás stát opařené uprostřed bludiště.
Výstava autorského dua Jakub Hájek a František Hanousek v Galerii Kostka představí site specific instalaci navazující na jejich dosavadní společné projekty, ať už v podobě architektonického pojetí kolektivních výstav či vlastních objektů a kreseb. Tvorba Hájka s Hanouskem je charakteristická obsesivně detailním zpracováním použitých materiálů – zejména dřeva, náročně splétaných drátů či do rozsáhlých potrubních či jiných struktur slepovaných tetrapaků – z nichž vytvářejí inspiračně mnohovrstevnatá, hybridizovaná a až absurdně propracovaná díla, jejichž funkce je však divákovi ve všech zahlcujících vrstvách provizornosti a kulisovosti často skrytá.
Promovaný geolog Pavel Jasanský (1938–2021) fotografoval již během studií na přelomu 50. a 60. let. Ve své volné tvorbě se Pavel Jasanský již od cyklu Paristory (1967–1976) profiloval jako fotograf s výjimečnou empatií a postřehem. Ten uplatnil i ve volné dokumentární fotografii, dlouhodobě zobrazující emotivně vypjaté mikrosvěty ústavů a nemocnic, hřbitovů i masopustů. Jasanský završil svou dokumentární tvorbu rozsáhlým cyklem Nová krajina, noví obyvatelé (1985–1990), který bychom mohli označit jako „subjektivní dokument“, ukazující mimoděk stadium „zahnívajícího socialismu”, často pomocí citací absurdních civilizačních a mediálních přízraků.
Nevnímat barvy jen očima. Chtít si je osahat, ochutnat, nechat se jimi pohltit. I k tomu na své první společné výstavě Anywhere between Black and White vybízejí dva renomovaní vizuální umělci: slovenský, v Čechách neobjevený méně známý mistr velkoformátové abstrakce, Martin Moflár a tuzemský expert na rytmus a prostor v obraze Filip Švehla. V proskleném prostoru Artia se jejich monumentální plátna a vysoko zavěšené koláže z fólií setkávají v unikátní instalaci, ve které do hry vstupuje i sluneční svit. Barva je dominantní kvalitou, skrze kterou automaticky vnímáme a posuzujeme svět. Svou vlastní barevnou škálu má i zvuk a odstíny pronikly i do jazyka, když říkáme „přiznej barvu“ nebo „není to tak černobílé“. Otázka barvy navíc přirozeně postupně sílí i v současném vizuálním umění a inspirovala i výstavu Martina Moflára a Filipa Švehly, kterou oba autoři připravili na míru tohoto nevšedního prostoru. Jde o největší vizuální prezentaci v rámci letošní dramaturgie Artia s názvem Linie inovace. Ta divákům přináší progresivní formy tvorby a s novou výstavou i příležitost zakusit rozmanité způsoby, jimiž barvy fungují v prostoru a jimiž ovlivňují vnímání. Výstava v Artiu by KKCG je přístupná od pondělí do pátku od 8 do 21 hodin, o víkendech pak od 9 do 21 hodin.
Tono Stano (24. 3. 1960, Slovensko; žije v Praze) patří mezi nejznámější fotografy působící na území střední Evropy s širokými vazbami po celém světě. Vypracoval si charakteristický rukopis, vycházející z inscenované fotografie, nicméně v jeho práci najdeme i velmi klasické přístupy, jako je portrét či fotografie a instalace v krajině, popřípadě velmi experimentální série či konceptuální fotografie. Je propojen se současným vizuálním uměním, což ho inspiruje k novým formám uměleckého projevu. Tvorba Tona Stana je velmi rozsáhlá – retrospektivní výstava v prostorách Městské knihovny představí jak práce vzniklé na střední škole, které jsou překvapivé svou otevřeností, invencí a smyslem pro filmové vidění, tak aktuální tvorbu: důmyslné portréty či práce kombinující malbu a fotografické postupy. Výstavu připravujeme přímo s autorem, máme možnost zkoumat jeho archiv, vybírat práce, které nevystavil, nahlížet na jeho tvorbu z nových perspektiv. Vedle volné tvorby představíme i tvorbu pro veřejné subjekty či události: Stano například dlouhodobě spolupracuje s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary, pro který vytvořil rozsáhlou sérii portrétů světových osobností filmu a navrhl i hlavní cenu Křišťálový globus (2001).
Zaměstnaný člověk tráví v práci nejčastěji osm hodin denně, pět dní v týdnu. Někteří z nás se živí činností, která je naplňuje, a ztotožňuje s ní svou identitu, jiní pracují, aby si zajistili takový příjem, který jim pokryje náklady na živobytí a umožní uspokojivě trávit volné chvíle. Podobně jako dělník u pásu, městská společnost živící se kancelářskou prací se dostává do situace, kdy je její práce jen jedním stupněm v rámci „výrobního“ procesu. Již od období industrializace řeší společnost problémy spojené s potřebou regenerace zaměstnance, tak aby si nejen odpočinul, ale také uspokojil své potřeby sociální a kulturní nebo se věnoval fyzické aktivitě. Kdo si ale může dovolit volný čas uspokojivě trávit, když se i trávení volného času stává tržní komoditou – časem spotřebovávání služeb. Umíme trávit volný čas zahálkou? Nebo jsme i ve volném čase motivováni výkonem – něco vyrobit, něco se naučit, stihnout toho co nejvíce, nakoupit, jít cvičit, abychom byli krásní a zdraví. Výstava Palác (volného) času se zaměří na téma trávení volného času v kontextu barokního paláce, který v době svého vzniku fungoval jako letohrádek, letní sídlo, jehož salónky, zahrady, lovecká obora a vinice nabízely jeho majitelům různorodé příležitosti k prožití volných chvil. Kontrasty, které by výstava ráda podtrhla, jsou dány povahou stavby Zámku Troja a jeho zahrad. Kdo si ovšem může dovolit trávit volný čas dnes, a kdo si jej může dovolit trávit uspokojivě, co jsou dnešní trendy trávení volného času? Trávíme ho odpočinkem, nebo jsme všichni stále vedeni k výkonu i během chvílí, které nejsou určeny k činnostem zabezpečujícím naše živobytí?
Zveme vás na výstavu Kitsch lover Barbory Balgové, která právě probíhá ve Vnitroblocku. Autorka zde oslavuje kýč jako autentický a ironický jazyk bez autocenzury, s humorem a nadhledem. Přijďte objevit, jak může nevkus získat nový význam. Výstavu je možné si prohlédnout po celý měsíc. Těšíme se na vás!
Výstava nejnovějších děl Viktora Pivovarova, v nichž autor s nadhledem a humorem ukazuje, skrze jaká utrpení se často rodí umělecká díla a jak to dopadne, když člověka ovládne chamtivost, nenávist a zloba.
With beating hearts we wake up Anežka Hošková je umělkyně, která jako jedna z prvních přinesla do českého prostředí povědomí o mezinárodním proudu tzv. emo-romantické malby. V její tvorbě se spojuje silný emocionální náboj a zájem o oblast spirituality a mystiky s vlivem vizuality alternativních hudebních subkultur. Obrat k subjektu, k niternému prožitku i k tajemným oblastem, které přesahují racionální chápání, se v době mnohačetných krizí stal jednou z relevantních možností, jak v sobě můžeme probouzet větší vnímavost a citlivost ke druhým bytostem i k celému světu. V tvorbě Anežky Hoškové se tak skrze introspekci přirozeně dostáváme k aktuálním otázkám globálního světa včetně klimatické změny, feminismu či krize identity a mezilidských vztahů. Svoboda vyjádření, hravost, intuice i podnětnost tvůrčích asociací se v její tvorbě propojují s představami starých kosmologií. K metafoře sepětí se světem na nejhlubší úrovni primordiálních sil nás nevede jen tekutá povaha jejích převážně akvarelových maleb, ale také kresebně vymezené tvary symbolů a ornamentů, které v posledních letech začala formovat i v jiných materiálech. Vedle skleněných vitráží nově experimentuje i s trojrozměrnými objekty ze skla, které nyní poprvé představuje ve větším rozsahu. „Neboť být je především probudit se a probouzíme se ve chvíli, kdy si uvědomujeme nějaký mimořádný pocit. Jedinec není úhrnem svých obvyklých pocitů, ale úhrnem pocitů zvláštních. Tak se v nás rodí ona důvěrně známá tajemství, jež na sebe berou podobu vzácných symbolů. To v blízkosti vody a jejích květin jsem nejlépe pochopil, že snění je jakýsi emanující svět, vonný dech, jenž prostřednictvím snícího vane z věcí.“ (Gaston Bachelard, Voda a sny. Esej o obraznosti hmoty)
Na výstavě jednoho z nejznámějších českých umělců uznávaného i ve světě budou prezentovány jeho fotografie na přebalech vinylů a CD, bronzové reliéfy a k nim odpovídající fotografie a pravděpodobně i několik obrazů autora. Výstavu pořádá Galerie Kmoch.
Objevte svět, kde barvy, emoce a sny splývají v jeden příběh. Výstava Fantazie barevného já Dagmar Novákové je právě k vidění v Kavárně co hledá jméno.Přijďte a ponořte se do barevného putování za hranice všedního dne.
Výstava dětských a seniorských kurzů Atelieru Kaštan v Kulturním centru Kaštan představuje výsledky projektu s názvem Parafráze mistrů, v němž se tvůrci inspirovali vybraným mistrovským dílem.
Optická iluze a syté neonové barvy inspirované podvodním světem definují tuto kolekci děl Marka Gulta nazvanou Express. Autor se dlouhodobě zabývá vlivem umělecké iluze na podvědomí diváka a rafinovaně si pohrává s jeho pozorností, což může v některých případech působit až zneklidňujícím dojmem. A právě o to mu jde – vyvolané emoce nás vyvádějí z komfortní zóny a nutí nahlížet na věci z jiného úhlu. Nervozitu však v divákovi nevyvolává pouze samotné téma, ale především forma provedení. Jeho díla dokážou uhranout, znepokojit nebo i rozčílit. V žádném případě však nenechají nikoho lhostejným. Diváka podněcují k zamyšlení a k vnitřnímu dialogu. A právě to je pro autora v dnešní hektické a konzumní době možná tím nejdůležitějším cílem. Marek Gult je malíř, divadelní scénograf a designér, který tráví podstatnou část svého života pod vodou – většinou v tropických mořích. Právě odtud čerpá inspiraci pro svou jedinečnou paletu ostrých, neonových a často až vibrujících barevných kombinací, které jsou nedílnou součástí vizuální iluze jeho děl. „Jsem závislý na slunečních paprscích pronikajících pod hladinu, které mění spektrum barev v miliony dalších, neznámých odstínů,“ říká autor. Za inspirací a barvami vyráží z rodné Prahy, kde se narodil. Výstava v Rock Café je pro něj srdeční záležitostí – právě tento hudební klub byl prvním, který ve svém rodném městě pravidelně navštěvoval.
Central Gallery představuje retrospektivní výstavu jednoho z nejslavnějších českých fotografů, Jana Saudka, pořádanou u příležitosti jeho 90. narozenin. Saudek se převážně věnuje ateliérové fotografii, která je stěžejní pro jeho tvorbu a známá široké veřejnosti. Nejčastějšími motivy jeho děl jsou žena, ženské tělo a vztah mezi ženou a mužem. Na výstavě však uvidíte i méně známou tvorbu z jeho raných let, která vás může překvapit svou jemností a zaměřením na téma dětství a rodiny. Součástí výstavy jsou fotografie adjustované a kolorované samotným autorem, který tuto techniku používá od roku 1977.
Výstava ve spolupráci s EDO (Ekologické dny Olomouc)
Absolventské práce ateliérů klasické, dokumentární, imaginativní fotografie, intermédií a nové estetiky Katedry fotografie FAMU v Praze.
Výstava, uspořádaná ve spolupráci s Fondation Hartung-Bergman, vůbec poprvé staví umělkyni a umělce do společného dialogu. Vedle mistrovských děl ze zásadních zlomových okamžiků jejich kariéry obohacují náš pohled do jejich světů dosud neviděné skici a archivní materiály, včetně fotografií, vybavení z jejich ateliérů, korespondence a vzájemných darů.
Výstava Eriky Hendrixové, která ve svých fotografiích zachycuje různá místa hlavního města Prahy. A to výhradně v nočních hodinách, kdy téměř všichni spí. Prahu ukazuje nejen v noirové atmosféře detektivek, ale i v celé své nahotě a drsné kráse.
V pořadí druhá ze tří výstav nového cyklu Winternitzovy vily Tropický modernismus. Chandigarh: Sen o dokonalém městě je výstava, která přibližuje jedinečný architektonický odkaz, jenž v Indii zanechali architekti Le Corbusier a Pierre Jeanneret, a to okem historika architektury a kurátora výstavy Adama Štěcha. Vizuální styl zpracovali Matěj Činčera a Jan Kloss, kteří s kurátorem tvoří kreativní uskupení OKOLO.
Výstava STONES představuje méně známou, ale o to osobnější rovinu tvorby grafického designéra Aleše Najbrta. Po letech úspěšné práce pro filmový festival, divadla či firmy se Najbrt vrací k volné tvorbě, která mu přináší svobodu. Autorské litografie, které vznikají unikátní technikou – tonerem rozmíchaným v lihu, kaligrafuje Najbrt japonskými štětci.
Nejrozsáhlejší sólo výstava jednoho z nejtalentovanějších umělců své generace. Díla Ivána Argoteho, nás za pomoci humoru a něhy nutí přehodnotit vlastní vztah k veřejnému prostoru, znepokojivé historii a sociálnímu napětí, které jsou často zakotveny v památkách a architektuře.
Výstava představuje audiovizuální dílo srbské umělkyně, ve kterém vystupují Jaroslava Skleničková (1926–2024), poslední žijící lidická žena, a hlasy feministického kolektivu SdruŽeny, které společně přednáší báseň (v češtině a angličtině), kterou napsala protifašistická odbojářka Anna Kvapilová v koncentračním táboře Ravensbrück, kde byla společně s Lidickými ženami vězněna.
Představme si svět, kde mají všichni nárok na všechno, všechny touhy a potřeby jsou uspokojeny, každá naše starost najde své řešení. Všichni budou mít práci, chodit do ní méně a nikomu nebude moc vadit, že ji musí často měnit a že k ní nemá vztah. Odevšud bude blízko kamkoliv, dá se utéct, schovat. Ať už na vzdálené ostrovy nebo do virtuálních mraků. Zábavy bude desetkrát víc než dnes. Možná už ale nikoho nebude nic moc bavit. Všichni budou mít nárok na všechno. Rozdíl mezi skutečností a simulací bude minimální. Svět se bude muset sjednotit. Nebo rozpadnout, což nemusí být nutně koncem civilizací.
Významná česká malířka, kreslířka a sklářka je známá svou svobodnou a experimentální tvorbou. Výstava v Museu Kampa představí výběr z její autorské tvorby, od maleb a kreseb z šedesátých let, přes vrcholnou práci se sklem až po malby a kresby posledních let.
Francouzští kurátoři výstavy jsou předními odborníky na dílo Františka Kupky. Výstava se zaměří zejména na Kupkovo kreslířské dílo z první dekády 20. století. Jeho satirické cykly Peníze, Mír a Náboženství se představí v kontextu francouzské karikatury a kreslené satiry.
Eva Brodská vytváří tradiční rukodělnou technikou zcela netradiční tkané obrazy. Vychází z hlubokého prožitku přírody a světla. Roudnická galerie sleduje její tvorbu od šedesátých let. Eva Brodská, dnes už legenda české tapiserie, na výstavě představí i svůj nejnovější gobelín Křídla, dokončený v únoru letošního roku.
Skupinová výstava připravená na míru prostoru roudnické galerie v sobě propojuje téma vody a paměti. Toto téma nahlíží z různých perspektiv skrze aktuální tvorbu šestice tvůrců mladší a střední generace, která je charakteristická širokou škálou výtvarných médií. Monumentální i komornější prostorové instalace vybrané pro tuto výstavu vstupují do dialogu mezi sebou navzájem, ale i se specifickým klenutým prostorem galerie, někdejší barokní jízdárny.Vystavující autoři: Tereza Severová, Lucia Sceranková, Lucie Nováčková, Anna Jožová, Antonín Novák, Polina Khatsenka
Monumentalita Atlantického oceánu propojeného s oblohou a bretaňským pobřežím a přívětivý klid půdního ateliéru v historickém domě na roudnickém náměstí. V takovém rozpětí se pohybují nejen díla vybraná pro výstavu Evy Brodské v Uhelném mlýně, jsou to i určující body pro velkou část její tvorby, zejména pro řadu tapiserií z posledních několika desetiletí. Vznikají v návaznosti na autorčiny akvarelové studie a vzpomínky na skutečnou mořskou krajinu, na její barevnou, světelnou a tvarovou variabilitu. Instalace připomíná jednou tapiserií „mořské téma“ z doby, kdy autorka nemohla volně cestovat, a kromě důvěrně známého Labe jí inspiraci poskytovalo Baltské moře.
Václav Cigler patří bezesporu k nejpozoruhodnějším umělcům naší doby. Je zakladatelem konceptuálního vnímání skla jako výtvarného objektu ve světovém kontextu. Doménou jeho tvorby je práce s prostorem, s optickým sklem, se světlem a vodou. Univerzálně i konceptuálně chápané Ciglerovo umělecké a pedagogické dílo v sobě spojuje geniální intuici a mimořádnou schopnost předat divákovi odlišnou zkušenost vnímání, která je nezřídka zprostředkovávána velmi složitými současnými technologiemi.
Výstava Czech Nature Photo představí jedinečné snímky přírody z celého světa, pořízené fotografy z České republiky a Slovenska. Oceněné a vybrané fotografie zachycují fascinující krásu zvířat, rostlin i krajiny a zároveň upozorňují na důležitost ochrany přírody, která nenávratně mizí.
09:30 + 11:00
16.30, 17.00 a 17.30 - záverečná část doprovodného programu k výstavě Iván Argote: Radical Tenderness /iván argote radikl tendrnes/. S tanečními peroformancemi vystoupí Temporary YOUNG /temporery jang/ - David Králík, Emma Fiala a Natalie Tun.
19:30h
19h
17:45 Zbrusu nový indie oddechový film celý vytvořený v otevřeném softwaru Bledner. Je den po Vánocích a náš malý hrdina Billy je teenager bez větších cílů, který spokojeně marní svůj potenciál a pracuje jako doručovatel kurýrní služby. Během rutinní rozvážky se mu dostane do rukou tajemné vajíčko, o které se začne starat a z kterého se vylíhne tvor z jiného světa.
20:00 Zveme vás na nevšední večer hudby a poezie u příležitosti nedožitých 60. narozenin skladatele a básníka Filipa Topola, lídra kapely Psí Vojáci. Písně ze zmíněné tvorby PVO či Filipovy, stejně tak vlastní repertoár, zahrají legendární Zuby Nehty. Vystoupí i na pódiích a festivalech vyhledávaný alternativně folkový písničkář Cermaque/Jakub Čermák. Dále se ke gratulantům připojí prozaici a básníci, jež Filip Topol ovlivnil: Jan Mašata, který usedne taktéž za klavír, legendární Básník TICHO, rocková diva Arthurka Višňová, undergroundem načichlý Aleš T. Rájský. Mimo nich vystoupí na klubové scéně proslulý multiinstrumentalista a pianista Vítek Horažďovský. Ten se objeví po boku Michala Kobersteina, kladenského muzikanta (The Doors are open, Heroine Lowers). Posléze Vítek Horažďovský spojí síly v projektech OPAČNÝ VÝZNAM spolu s Petrem Černegou, a dále s básníkem Davidem Pillow coby Pokušitelé Laní.
21 h - Ondřej Konrád & Gumbo (jazz – blues – groove)
19:45 Prvotřídní muzikantství, neodolatelné charisma a nakažlivá pozitivní energie. Přesně tohle (a mnohem víc) je Vojtěch Dyk se svou kapelou D.Y.K. Funk, pop a skvělej zvuk tvoří dohromady koncertní zážitek, který vás dokáže roztančit i dojmout. Jedinečná show, která má styl. A pozor! V Areálu 7 bude jediný koncert Vojty a D.Y.K. v Praze, tak si ho nenechte ujít!
20:00 Křest knihy This Much About Life od Víta Ehrenbergera z reality show Big Brother.
ANA BERNARTOVÁ — MILENA DOPITOVÁ —TOMÁŠ HRUBIŠ — MICHAL KŘÍŽ — OTIS LAUBERT — VLADIMÍR KIVA NOVOTNÝ — DITA PEPE — JAROMÍR ŠIMKŮJ — MARGITA TITLOVÁ YLOVSKY. HOSTÉ — VERONIKA GIGALOVÁ — VÁCLAV HÁJEK — EVA KECKOVÁ — MARIE KLIMEŠOVÁ — MARIAN PALLA — BLAHOSLAV ROZBOŘIL
14:00 Quisling – Poslední dny 19:00 Cizí jazyk (v rámci pravidelného cyklu "Čtvrtá vlna Terezy Domínové" + Q&A Julie Šafová)
16:00 Céčko: Minulé životy 16:50 Lilo & Stitch 17:10 Konkláve 18:00 Céčko: Vysvětlení všeho 19:30 Brutalista (English friendly) 20:50 Céčko: Queer (English friendly) 21:20 Fénické spiknutí / The Phoenician Scheme (English friendly)
20:30 Mrazivě uhrančivý příběh muže, který se toužil stát někým jiným. Chudý pianista Tom dostane úkol, aby v Itálii našel syna bohatého podnikatele. Dickie Toma okamžitě okouzlí, má totiž všechno, co by sám v životě chtěl mít. Po projekci bude následovat debata se scenáristkou a režisérkou Lucií Kajánkovou.
18:00 vernisáž výstavy. Moment praskliny je zároveň momentem příležitosti. Prasklina vypráví o křehkosti, otevřenosti změně, o revitalizaci. Praská ne proto, že jsme odsouzeni k zániku, ale proto, že se odmítáme podřídit. Vystavující umělkyně propojují svůj vizuální jazyk v intermediální podobě s metafory prasklin, momentů úzkosti a tísně s interními normami.
19:30h
Existuje jen jediná „skutečná" realita, objektivní, netečná k našim pocitům a přáním, relativně stálá a nezávislá na našem vnímání i subjektivních závěrech, přinejmenším většina z nás má tendenci o ní takto uvažovat. Přestože to zní jasně a intuitivně správně, realita, jak ji obvykle definujeme, může být významně pozměněna, např. už jen samotným naším pozorováním. Významný vliv na to, jakým způsobem ji vnímáme a interpretujeme, má také povaha našeho jazyka, díky jehož limitům zůstáváme v jistém smyslu vždy tak trochu uvězněni v nějaké literární konstrukci. Jakým způsobem se tedy vůbec věci stávají tím, za co je považujeme?
20:00 | Výzkum vizuality experimentálního loutkářství 90. let a pokus o revival mikrožánru surrealistického loutkového divadla.
Mlčící jaro se skrze umělecká díla zabývá vztahem člověka k přírodě v období přibližně od 30. let do začátku normalizace. Projekt se zaměřuje na hledání organického abstraktního tvaru v sochařských dílech, které se poprvé objevilo zejména v surrealismu před druhou světovou válkou a poté v plastice šedesátých let. Svůj název si propůjčuje z vlivné knihy Rachel Carson, jež poprvé popsala důsledky používání pesticidů na životní prostředí.
18h
20:00 Zapalme oheň, nechme se ukonejšit jeho plameny a zaposlouchejme se do magických, hravých, děsivých i pohádkových příběhů z tvorby profesionálních vypravěčů a vypravěček ze spolku story-telling.cz. Vydejte se s námi na cestu znovuobjevení hluboce zakořeněné tradice vyprávění a probuzení vlastní fantazie.
19:30h
09:30 Jsem v pohodě… + 18:00 Rodinný trenažér
19:00 - Historicky první divadelní, scénické, taneční a loutkové zpracování národního pokladu
19:30 - Cirk La Putyka. Fascinující cesta pohybovým divadlem a mezilidskou komunikací.
18:00 Pivo, víno, klobása, tanec a kapela STŘÍDMÍ KLUSÁCI V KULISÁCH VIŠNÍ, ale hlavně vybraná společnost našich herců, hereček a všech, kdo tvoří současné D21. Přijďte s námi na náš dvůr oslavit další konec sezóny! Vstupné dobrovolné.
20:00 MeetFactory a Rachot v červnu do Prahy přivezou avant-popovou ikonu Stereolab.
22:00 - eclectic mix v podání rezidentního Dje za barem
19:00 Muž se po letech vrací na odlehlou idylickou pláž, kde vyrůstal a své nejšťastnější dny tu trávil surfováním. Svému synovi chce dopřát to samé a společně tu chytit pár dobrých vln. Jenže místní surfaři mají jiný názor a jasný vzkaz: „Nežiješ tu, nesurfuj tu!“. Konflikt, který začal jako nevinná roztržka, začíná eskalovat. Ponížení se rychle mění v agresi. Napětí, výsměch a krutost roste stejně rychle jako úmorná teplota rozpáleného léta. Ani jedna strana nehodlá ustoupit a vzrůstající šílenství muže přivádí na pokraj sil. Plánovaná letní idyla se stává bojem o přežití.
20:00 Zveme vás na nevšední večer hudby a poezie u příležitosti nedožitých 60. narozenin skladatele a básníka Filipa Topola, lídra kapely Psí Vojáci. Písně ze zmíněné tvorby PVO či Filipovy, stejně tak vlastní repertoár, zahrají legendární Zuby Nehty. Vystoupí i na pódiích a festivalech vyhledávaný alternativně folkový písničkář Cermaque/Jakub Čermák. Dále se ke gratulantům připojí prozaici a básníci, jež Filip Topol ovlivnil: Jan Mašata, který usedne taktéž za klavír, legendární Básník TICHO, rocková diva Arthurka Višňová, undergroundem načichlý Aleš T. Rájský. Mimo nich vystoupí na klubové scéně proslulý multiinstrumentalista a pianista Vítek Horažďovský. Ten se objeví po boku Michala Kobersteina, kladenského muzikanta (The Doors are open, Heroine Lowers). Posléze Vítek Horažďovský spojí síly v projektech OPAČNÝ VÝZNAM spolu s Petrem Černegou, a dále s básníkem Davidem Pillow coby Pokušitelé Laní.