Opětovný návrat k folkloru a s ním spojené folklorismy se v umění objevují dlouhodobě. Nechybí ani v dílech současných umělců. Galerie Roudnice vybrala více než tři desítky autorek a autorů z České republiky i zahraničí, aby představila jejich díla z posledních patnácti let, která se vztahují k tradici, ať už formou instalace, videa, malby, sochy, objektu, fotografie či výšivky.
Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem představuje aktuální tvorbu Viktora Kopasze, nepřehlédnutelné osobnosti současné fotografie. Komorní, avšak počtem děl rozsáhlá výstava je zacílena na autorovu nejnovější sérii s tématem nerostů. Shrnuje Kopaszovo multidisciplinární pojetí fotografie a její prezentace. Současně s výstavou vznikl katalog v podobě autorské knihy. Deníkovým cyklům se umělec ve své tvorbě paralelně věnuje více než tři desítky let.
Výstava v Bílkově domě v Chýnově představuje především umělcova díla s husitskou tématikou (včetně modelu Husova pomníku v Táboře) a reliéfy z druhé poloviny jeho tvůrčího období. Další exponáty připomínají sochařovo přátelství s významnými českými básníky Juliem Zeyerem a Otokarem Březinou a spolupráci s chýnovskými hrnčíři. Atmosféru obytných interiérů dotváří Bílkem navrhovaný nábytek.
Výstava Práce pro veřejný prostor ve Studiu Bubec sleduje okruh méně známých prací sester Válových, které mohly díky úzkému generačnímu a profesnímu spojení se členy skupiny Trasa vytvářet návrhy a následně i realizovat díla ve veřejném prostoru – mozaiky, malby, reliéfy a skleněné výplně.
Druhá sólová výstava Vojtěcha Zemana s názvem CRASH je výsledkem nutkavé potřeby opakovat motivy a vytvářet tak z jednotlivých obrazů větší kolážovité celky. Na jeho plátnech představuje konflikt člověka s přírodou v podobě lidských rukou v syrovém mase, fascinaci chirurgickými nástroji či spotřební materiál využívaný ve zdravotnictví. Řečený konflikt končí neodvratitelným zničením těla bez možnosti obnovy, přičemž ničení je dílem člověka. Prvním impulsem k tvorbě však není téma, ale potřeba zobrazit předmět, na první pohled zdánlivě neestetický nebo absurdní. Vojtěch Zeman se začal věnovat vlastní tvorbě v roce 2016, kdy objevil kouzlo graffiti. Nyní jeho obrazy vznikají hlavně pomocí akrylu, sprejů a techniky sítotisku. Kouzlo pop-artu a absurdní protiklady, které nacházejí smír v zářivých a kontrastních obrazech, ostatně charakterizují většinu jeho tvorby. V jeho poslední práci se objevují také fotografie a prostorové objekty, například reklamní bannery.
Výstava jednoho z nejvýraznějších umělců brněnského konceptuálního okruhu osciluje kolem materiálu. Dematerializace uměleckého díla jako jedna ze základních devíz konceptuálního umění totiž tvorbě Mariana Pally není vlastní, což dokládají mimo jiné právě jeho práce s hlínou, jimž se systematicky věnuje od počátku 80. let. Tehdy Palla začal, patrně v souvislosti s přestěhováním na venkov, používat v tvorbě hlínu z vlastní zahrady a z přilehlých polí. Hlína se stala nezbytnou součástí jeho meditativně laděných akcí, které připomínaly primitivní archaické rituály, a nezávisle na akcích začala vznikat také svébytná díla materiálová. Z přirozeně vysychající hlíny Palla vytvářel objekty a asambláže a čajem či vodou ředěnou hlínou maloval obrazy a kresby, jež v jeho ateliéru vznikají dodnes.
Udržitelnost je v tomto případě vnímána nejen z pozice koncepce stavby, ale neméně důležitého aspektu – vlivu masivního turistického ruchu na přírodní bohatství. Komplexní zvládnutí tohoto problému (tedy od detailní přípravy soutěží za účasti expertů z mnoha oblastí přes vymezení pouze určitých tras až po jejich estetické vyznění a údržbu) spolu s vnímáním kvality krajiny a důrazem na ekologickou stopu je příkladem dobré praxe a výjimečné architektury v extrémních podmínkách. Na výstavě budou zastoupeny projekty od renomovaných ateliérů a architektů jako Bjarke Ingels Group, Dorte Mandrup, Einar Jarmund, Jan Olav Jensen a Børre Skodvin, Peter Zumthor, Sami Rintala a Dagur Eggertsson, Snøhetta, Steven Holl nebo White Arkitekter.
Srdečně Vás zveme na výstavu do naší Galerie. Otevřeno denně (včetně sobot a nedělí) 11 - 18 hodin. Základní vstupné 100 korun, rodinné 150 korun a snížené 50 korun.
Trafo Gallery připravila samostatnou výstavu fotografa Tono Stana, který se ve svém aktuálním projektu věnuje i technice malby, nicméně v neobvykle nepřímé rovině. Namaloval totiž prostřednictvím své modelky cyklus abstraktních kaligrafických obrazů a výsledky jejich akce, včetně foto a videodokumentace celého projektu můžete nyní vidět na vlastní oči.
Výstavní projekt BURN BABY BURN, kurátorsky vedený Veronikou Holcovou, představuje v exteriérech Uhelného mlýna smaltové obrazy vybraných čtyř autorů – Josefa Bolfa, Veroniky Holcové, Pavly Malinové a Jana Vytisky. Současně probíhá i interiérová instalace ateliérových obrazů a kreseb tvůrců z období let 2015–2022. Výstava vytváří živý dialog umění s místem a jeho geniem loci a zároveň pomyslně propojuje dva české průmyslové brownfieldy, jež se postupně konvertují do nové funkčnosti. Kurátorka výstavu koncipovala také jako mezigenerační výměnu dvou párů autorů, spolužáků ze studií, které spojuje linie kontinuálně rozvíjeného, velmi osobitého a vzájemně si kontrastujícího přístupu k figurativní malbě.
Vybraní umělci: ARGIŠT ALAVERDYAN, KATERYNA BERLOVA, MASHA KOVTUN, MATYÁŠ MALÁČ, ALINA YAKUBENKO, ALEŠ ZAPLETAL. Kurátor výstavy a 9. Sympozia Litomyšl JIŘÍ PTÁČEK.
Výstava známé české výtvarnice a malířky Emmy Srncové k oslavě jejích 80. narozenin. Své dílo vystavovala na mnohých místech světa a na svém kontě má na 170 výstav.
ÚT–ČT 14:00–20:00, PÁ–NE 14:00–18:00 V galerii The White Room na Pragovce kurátorka Jagna Domżalska spojila do projektu Urge tři samostatné výstavy. Výstava Agnieszky Grodzińské nazvaná Headquaters. The Act of Factocracy and Co-Desires analyzuje, jak se člověk vyrovnává s tím, že je umístěn v prostorách, kde jsou lidé seskupeni a kde se od nich očekává, že budou fungovat v určitém systému, jako jsou úřady, školy, nemocnice. Lovers of Leftovers je skupinová výstava o neustálé potřebě hledat krásu. Vasil Artamonov, Piotr Bosacki, Jan Domicz, Julie Chovin, Alex a John Gailla, Agnieszka Grodzińska a Miłosz Rygiel-Sańko vytvářejí sofistikované objekty z opuštěných materiálů s určitou posedlostí nebo nutkáním, přesto se zdá, že ve způsobu, jakým s nimi zacházejí, je něha. Babycraver uměleckého dua "Dublet" (Przemysław Piniak a Agnieszka Grodzińska) je multidisciplinární projekt, který spekuluje o narození dítěte neobvyklým potenciálním rodičům – dvěma přátelům, kteří netvoří pár: gayovi a heterosexuální ženě. Výstava se dotýká otázek jako je zpochybňování instinktů, nedostatek bezpečí či ochrany v konzervativním Polsku a také stereotypu, kdy je matka vnímaná jako měkká a milující, zatímco rolí otce je být ve výchově tvrdý a náročný.
ÚT–ČT 14:00–20:00, PÁ–NE 14:00–18:00 Čím je médium textilu tak fascinující? Třetí a poslední dějství celoročního výstavního cyklu v Pragovka Gallery nazvané Lidé jsou křehké bytosti, ale měkké cíle mapuje aktuální tendence týkající se textilních principů a technik a zasazuje je do kontextu současného umění. Vystavující umělci a umělkyně: Veronika Šrek Bromová, Petra Čížková, Viktor Fuček, Julia Gryboś a Barbora Zentková, Eliška Hanuš a Haštal Hapka, Vendula Chalánková, Petra Janda, Pille-Riin Jaik a Nazira Karimi, ka3ka3, Maud Kotasová, Tomas Kotík a Daniel Vlček, Judita Levitnerová, Petr Lysáček, Kristýna Manchart, Martina Nosková, Lucie Nováčková, Martin Pondělíček, Pavel Příkaský, Eva Rotreklová, Tomáš Samek, Beáta Spáčilová, Dominik Styk, Jakub Tajovský, Ondřej Trnka Kurátorky: Lucie Nováčková, Tereza Nováková, Petra Janda, Martina Fridrichová
vystavující: Anežka Hošková, Lucie Mičíková, Pavel Příkaský
Umělecká praxe jako řada spoluprací, které se prolínají a spojují do souboru souběžně rezonujících hlasů, občas si pohrávajících s disonancí. Aleksandra Vajd, Hynek Alt, Anetta Mona Chisa, Jen Kratochvil a Adéla Svobodová spolupracují již několik let, přičemž se jejich vzdálenost či blízkost zvětšuje a zmenšuje. Ich/ Du, jejich společná - nezaměňovat s kolektivem, nic takového nejsou - výstava zkoumá režimy partnerství bez vymezených oběžných drah.
Již 11. ročník projektu k prodloužení turistické sezóny. Po celý rok může vandrovník získávat čtyři razítka s připsáním data návštěvy na sběratelský 4pohled, který se nakonec stane výherním losem. Na ukončení projektu návštěvníci zamávají z ochozu věže do všech světových stran. Záměrem tohoto výstupu je vytvoření nové české tradice, aby Češi v tento státní svátek kdekoliv na světě vystoupali s českou vlajkou na některou věž či rozhlednu. S vlastním foto snímkem je možné též soutěžit.
Festival Film a architektura podněcuje diskuze o architektuře a urbanismu prostřednictvím projekcí autorských dokumentů, inovativních, experimentálních i hraných filmů. Přispívá k debatám mezi architekty, politiky a veřejností o podobě, potřebách a proměnách měst, nezbytných pro další rozvoj naší společnosti a díky vstřícnosti filmového média oslovuje nejširší publikum.
Od 30. září do 6. října nabízí festival Den Architektury po celé republice bohatý program nejen pro milovníky architektury. Můžete vybírat ze zdarma přístupných exkurzí do běžně nepřístupných budov, architektonických procházek i cyklovyjížděk. Letos jsou tématy festivalu zdařilé rekonstrukce, dílo Josipa Plečnika a jeho následovníků nebo pocta architektce Aleně Šrámkové.
Festival m3, Landscape festival, Hlavní město Praha a Galerie hlavního města Prahy spojili své síly, aby sdíleli své zkušenosti s realizací uměleckých intervencí a oživováním opomíjených míst. Výsledkem je evropský festival Parallels, který přispěje do společné diskuse o úloze současného umění ve veřejném prostoru. Festival Parallels proběhne v pěti evropských městech, a propojí tak Prahu s Bratislavou, Vídní, Berlínem, Bruselem a Lodží. Festival má několik rovin a jednou z nich jsou vlaky a nádraží. Z Prahy do Bratislavy, z Bratislavy do Vídně, z Vídně do Prahy a do/z Berlína jsme proto připravili zážitkové vlaky. Jedná se o umělecké intervence pro jedoucí publikum a experimentální zvukové jízdy. Cílem není pouze přesun z místa na místo, samotná cesta je cíl, prostředek k poznávání s akcentem na udržitelné cestování. To vše s dobrou kávou v jídelním voze, o který se bude starat kavárna mamacoffee. Praha → Bratislava | 30. 9., Bratislava → Vídeň | 6. 10., Vídeň → Praha | 9. 10., Praha → Berlín | 19. 10., Berlín → Praha | 23.10., Brusel | 27.10.–6. 11.
19:30h
19:30 Česko a Ukrajina propojené cirkusovým uměním.
19:00, Hamlet v režii Daniela Špinara je moderní rodinné drama skandinávského ražení. Mladý Hamlet (Patrik Děrgel) svého otce miloval, miloval i krásnou a chytrou Ofélii, jenže pak se dozvěděl něco, s čím nelze dál žít. A tak se může zdát, že se dánský princ zbláznil. V jeho šílenství je ale, jak říká královský komoří, metoda... Že to dobře neskončí, víme asi všichni.
21h
19:30h
19:30 Adaptace slavného románu. Musí po zločinu vždy následovat trest? A má láska a naděje šanci v nemilosrdné bídě ruského sídliště?
22:00 Dance Club: DJs Mad Mario & Mad Arina, Underground Club: DJs Mad Zeze & special guest
20h
Kdo sem patří? Zdánlivě jednoduchá otázka se zdá být součástí řady současných kulturních debat, tvorby politik a sociálních opatření. Národní galerie Praha ve spolupráci s Fotograf Festivalem představuje jeho doposud největší výstavní projekt Nikdo sem nepatří víc než vy, který sleduje umělecké tendence zpochybňující nacionalistické narativy, jejich utváření a manipulaci pro kulturní a politické účely. K vidění ve Veletržním paláci až do 8/1 2023.
19:30h
20:00 Americký hudebník a producent přiveze svůj minimalistký postpunkový darkwave projekt.
19:00 Ukazuje se, že zhruba 15 % dětí zažije nějakou formu duševního onemocnění. Učitelé jsou také ve vysokém riziku syndromu vyhoření. Co to vlastně je duševní zdraví či duševní onemocnění? Jak podpořit duševní zdraví žáků, ale i své vlastní? Ukážeme a vyzkoušíme si základní techniky péče o sebe, které můžete aplikovat ve svém každodenním fungování. Ve spolupráci s NÚDZ. Přednáší Mgr. Magdalena Lukasová
19:30 Divadelní dramatizace jedné z nejprodávanějších knih snad nejznámějšího současného českého novináře Jaroslava Kmenty. Je Andrej mafián, nebo oběť? Je Babiš největším polistopadovým podvodníkem, který zdecimoval tuto zemi, nebo jsme všichni letadlo? Na tyto otázky se s nadhledem a s humorem snaží najít odpovědi herci a herečky Divadla Republika v kabaretním provedení.
16:00/ČESKÉ KINO SENIOR – Tři Tygři ve filmu: Jackpot (bláznivá komedie / 80 Kč) 18:00/ČESKÝ FILM – BANGER. (divoká jízda drogovým podsvětím) 20:00/NOVINKA – ČESKÝ FILM – Indián (komedie s Karlem Rodenem)
Novoměstský festival komorní hudby – NOVOFEST 2022 V letošním roce si milovníci hudby užijí opět několik koncertů již 12. ročníku hudebního festivalu. 6. 9. – 28. 12. Velký sál, začátek všech koncertů v 19:30 hod.
16:00 Kino seniorů: Arvéd , 16:15 Kino za kilo na Céčku: Myši patří do nebe , 16:40 Hodně štěstí, pane Veliký / Good Luck to You, Leo Grande (English friendly), 18:00 Kino za kilo na Céčku: Erupce lásky , 18:20 Trojúhelník smutku / Triangle of Sadness (English friendly) PŘEDPREMIÉRA, 18:40 Buko (English friendly), 20:45 Kino za kilo na Céčku: Podezřelá , 21:00 Moonage Daydream (English friendly), 21:15 Jan Žižka / Medieval (English friendly)
14:00 Rytíři spravedlnosti / Knights of Justice 16:30 Erupce lásky / Eruption of Love 19:00 Obávaný / Redoubtable 21:30 Sbohem Jazyku / Adieu au langage
16:00/ČESKÉ KINO SENIOR - Tři Tygři ve filmu: Jackpot 18:00/ČESKÝ FILM - BANGER. 20:00/NOVINKA - ČESKÝ FILM - Indián