Kulturní servis

Pondělí 11/12/23

předchozí den
Zadejte datum:
následující den

Galerie | 1/2/2023 - 31/12/2023
František Bílek a Otokar Březina

Komorní výstava představuje stěžejní Bílkovy práce, inspirované Březinovými básněmi a prózou. Díla ze sbírky Galerie hlavního města Prahy doplňují zápůjčky z Muzea Otokara Březiny v Jaroměřicích nad Rokytnou a z významné sbírky soukromého pražského sběratele.

Galerie hl. města Prahy: BÍLKOVA VILA
web

Galerie | 24/3/2023 - 31/12/2023
Myši patří do nebe

Připravujeme pro vás výstavu kulis, rekvizit a hrdinů animovaného filmu Myši patří do nebe. Film vypráví o dvou úhlavních nepřátelích, malé myšce Šupito a lišákovi Bělobřichovi, kteří se po nešťastné události spolu (ač neradi) znovu setkají ve zvířecím nebi. Díky absenci přirozených pudů a nezvyklému odstupu od pozemských věcí mezi nimi postupem času vznikne hluboké přátelské pouto. Na cestě nebem musí oba společně zdolat různé nástrahy, splnit úkoly a překonat překážky a na konci jejich putování na ně čeká velké překvapení. Pokud jste film viděli, s radostí si připomenete jednotlivé scény. A pokud ne, vůbec nevadí, ale věříme, že ho pak velmi brzy shlédnete. Výstava je určena primárně pro děti, ale dospělí se zde rozhodně nudit nebudou.

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy
web

Galerie | 6/5/2023 - 31/12/2023
Trnkova Zahrada 2

Interaktivní expozice Trnkova zahrada 2 rozehrává a oživuje příběh nejúspěšnější dětské knihy Jiřího Trnky Zahrada. Příběh, ve kterém se pět malých kluků objeví cestou do školy starobylou zahradu, v níž prožijí řadu nečekaných setkání a veselých dobrodružství. Expozice Trnkova Zahrada 2 převádí původní příběh do multimediální instalace s originální scénografií, rozehrávající ilustrace Jiřího Trnky do podoby kouzelné zahrady. Malí i velcí návštěvníci se v něm vtělí do postav 5 kluků z knížky a na vlastní kůži prožijí jejich dobrodružství. Setkají se všemi hlavními postavami z knihy: kamenným trpaslíkem, zlomyslným kocourem, dobráckými slony, přemoudřelou velrybou i zpívající psí smečkou. Důraz je přitom kladen na interaktivitu, práce s návštěvníkem a jeho zapojením do celého děje.

DEPO 2015 v Plzni
Presslova 14, Plzeň 3-Jižní Předměstí
web

Galerie | 27/8/2023 - 28/1/2024
František Štorm - Maldorör Disco

Název nejnovějšího projektu typografa, malíře, grafika, zakladatele legendární Střešovické písmolijny, ale i hudebníka a textaře v jedné osobě Františka Štorma Maldorör Disco spojuje zdánlivě nespojitelné – zcela v duchu příslovečného „náhodného setkání šicího stroje a deštníku na pitevním stole“. Autor dovolí návštěvníkům nahlédnout do svého ateliéru, kde práce kvasí zároveň na několika frontách – paralelně s hudebními experimenty, společnými zkouškami a demonahrávkami vzniká série divoce barevných psychedelických maleb, které tvoří podklad pro Štormovu grafiku s výrazným podílem autorského písma. Kurátorkou výstavy je Vanda Skálová.

Galerie Středočeského kraje
Barborská 51-53, Kutná Hora
web

Galerie | 9/9/2023 - 14/1/2024
Jaroslav Prokeš a Petra Vlachynská - K dispozici

Společný výstavní projekt Petry Vlachynské a Jaroslava Prokeše s lapidárním, a přitom dvojsmyslným názvem K dispozici vychází důsledně z místa a specifického prostorového rozvrhu přízemí severního křídla Galerie Středočeského kraje. Obě instalace reagují v elementárních formách na prostorové osy někdejší jezuitské koleje, Petra Vlachynská na horizontální pohled chodbou severního křídla a Jaroslav Prokeš na sklenuté prostory vlevo od hlavního vchodu ze Smíškovy ulice. Práce do místa vstupují s ohledem na jeho kulturní i duchovní historii. Spíše klidně, kontemplativně, a přesto sochařsky a instalačně důrazně transformují prostor a jeho vnímání. Kurátorkou výstavy je Veronika Marešová.

Galerie Středočeského kraje
Barborská 51-53, Kutná Hora
web

Galerie | 9/9/2023 - 14/1/2024
Markéta Váradiová - Denní snění

Sochařka a multimediální umělkyně Markéta Váradiová (*1973) se věnuje objektům a instalacím pracujícím s fyzikálními jevy, které využívá pro vytváření specifické vizuality podporující divákovu imaginaci. Prostřednictvím této hry rozkrývá další úrovně prostoru či místa. Pro Experimentální prostor GASK připravuje dvě zdánlivě nesourodé instalace. Jejich společným jmenovatelem je princip ambivalentnosti, nejednoznačného výkladu primární vizuální situace a jejích významových posunů – jedno téma zpracované na dvou místech dvěma odlišnými metodami. Dalším společným prvkem obou instalací je zrcadlo – jako médium, které dokáže obraz jednoduše reflektovat, nebo významově posunout jeho původní premisy. Výstava bude mít přesah i do exteriéru galerie, kde se objeví zrcadlový objekt „Ratolest“ pracující s architektonickým kontextem. Kurátorkou výstavy je Veronika Marešová.

Galerie Středočeského kraje
Barborská 51-53, Kutná Hora
web

Galerie | 14/9/2023 - 11/2/2024
Za slovy

Výstava Za slovy zkoumá způsob, jímž literární kultura nachází odezvu v dílech současných vizuálních umělců.

DOX
Poupětova 1, Praha 7-Holešovice
web

Galerie | 16/9/2023 - 3/3/2024
Jarcovjáková, Kolářová, Malich, Ságlová a Válová: “intimita, oddanost, vášeň“

Výstava "intimita, oddanost, vášeň" představuje první tvůrčí setkání. Libuše Jarcovjákové, Běly Kolářové, Karla Malicha, Zorky Ságlové a Květy Válové - pěti renomovaných českých autorek a autora v jedinečném výstavním prostoru Lidické galerie.

Lidická galerie
Tokajická 152, Lidice
web

Galerie | 22/9/2023 - 17/12/2023
Praha zítra? Nový Hlavák

Výstava soutěžních návrhů na přestavbu Hlavního nádraží včetně vítězného návrhu dánského studia Henning Larsen Architects na Šťastný Hlavák.

CAMP
Vyšehradská 2075, Praha - Nové Město
web

Galerie | 23/9/2023 - 23/12/2023
Kristýna Erbenová, Jaromír Typlt, Jan Trojan - Dark places

Prostorová instalace fotografií snímaných. V nočních časech na různých místech Austrálie se zvukovými fragmenty básní Jaromíra Typlta.  

arto.to galerie v Uhelném mlýně
Areál Šroubáren 860, Libčice nad Vltavou
web

Galerie | 30/9/2023 - 14/1/2024
Santini objektivem Vladimíra Uhra

Bez fotografií Vladimíra Uhra (1925–2016) by se neobešla snad žádná publikace o barokní architektuře v Čechách. Jako pozorného a citlivého fotografa i vnímavého a jedinečného tlumočníka oživlých linií, tvarů i hry světla a stínů vstupující do dialogu s hmotou si ho vybral i přední historik barokní architektury Mojmír Horyna, když připravoval svou obsáhlou monografii o díle barokního architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla. Výběr ze souboru santiniovských fotografií bude součástí celoročního programu Santini Immortalis, který připomene letošních 300 let od úmrtí tohoto barokního génia. Kurátorkou výstavy je Vanda Skálová.

Galerie Středočeského kraje
Barborská 51-53, Kutná Hora
web

Galerie | 4/10/2023 - 28/1/2024
Miroslav Petříček: Myšlení obrazem

Miroslav Petříček je předním českým filozofem a estetikem, který se po desítky let systema-ticky zabývá reflexí vizuálního umění. Své myšlenky o aspektech jazyka umění shrnul v množství textů, mimo jiné v knize Myšlení obrazem, která se stala hlavním impulzem pro vznik této výstavy. Naším nejvýznamnějším cílem je poukázat na zásadní vklad Miroslava Petříčka do vývoje českého výtvarného umění a pokusit se názorně vyjádřit klíčové myšlenky, o které se opírá jeho filozofický diskurz. Základem je konstatování, že setkání s obrazem je událost.

Galerie hl. města Prahy: MĚSTSKÁ KNIHOVNA, 2. PATRO
web

Galerie | 6/10/2023 - 14/12/2023
Výstava Deep Time Walk

Deep Time, tedy hluboký čas, je původně geologický termín, odkazující ke změně perspektivy, která bere v úvahu stáří našeho vesmíru a jeho vývoj. Ten začal přibližně před 13,8 miliardami let. Pokud bychom si měli představit proces vzniku vesmíru v časovém průběhu jednoho roku, tedy s velkým třeskem 1. ledna, pak ke vzniku Země došlo v září, nejstarší známé horniny a zkameněliny vznikly v říjnu a lidé se objevili 31. prosince. Odlišný čas vesmíru umožňuje napojení na měřítko geologických sil tvarujících naši planetu. Pohyb výstavou by měl navodit imaginaci hlubokého času, odlišné vnímání, uvědomění si proměnlivosti geologických procesů a jejich provázanosti s naším životem. Východiskem jsou prožitky pohybu a reflexe krajiny, jiný způsob prožívání času pomocí technologie, napojení na čas oceánu, střet lidských a mimolidských jevů, proměnlivost hmoty. Díla pracují s chvějícími se okraji, do sebe zavinutým, hlubokým časem geologie, s cestou jako návratem a prohlubujícím se poznáním. Vystavující umělci/kyně: Michal Kindernay, Jimena Mendoza, Katarína Poliačiková, Jan Pražan Kurátorka: Lenka Dolanová Otevírací doba galerie: út–pá 14:00–20:00, so–ne 12:00–18:00

Pragovka Gallery
Kolbenova 923, Praha 9
web

Galerie | 6/10/2023 - 10/3/2024
VÝSTAVA RUCE ZA ZÁDA A TICHO

V roce 2024 uplyne 250 let od přijetí Všeobecného školního řádu a 155 let od přijetí školského zákona, který definitivně zavedl povinnou školní docházku. Výstava Ruce za zády a ticho je uměleckou reflexí přizvaných umělců – Hynka Alta, Jiřího Kovandy, Jaro Vargy, Jana Zdvořáka a Kolektivu Prádelna – na vývoj a podoby českého školství.

Atrium Žižkov
web

Galerie | 8/10/2023 - 21/1/2024
Rufina Bazlova - Nitě odporu

Rufina Bazlova (*1990 v Grodně) je ilustrátorka, tvůrkyně komiksu, autorských knih a loutek. Vystudovala Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni, dlouhodobě působí na české výtvarné scéně. Používá tradiční řemeslnou techniku vyšívání, kterou však neuplatňuje dekorativně, nýbrž jako vyjadřovací médium v rámci protestní ironizace totalitní moci, představované především „posledním evropským diktátorem“ Alexandrem Lukašenkem. V současné době Rufina Bazlova pracuje na sociálním uměleckém projektu věnovaném politickým vězňům v Bělorusku s názvem #FramedinBelarus. Tento projekt bude těžištěm autorčiny výstavy v GASK, kterou koncipovala ve spolupráci s kurátorkou Sofiou Tocari.

Galerie Středočeského kraje
Barborská 51-53, Kutná Hora
web

Galerie | 8/10/2023 - 14/1/2024
František Kupka - Knihomol

Název výstavy František Kupka – Knihomol odkazuje nejen ke Kupkovu stejnojmennému kryptoautoportrétu z přelomu století, ale i k jeho dlouhodobému a systematickému zájmu o historii, filosofii a přírodní vědy, který stál nejen v pozadí jeho progresivních názorů na malbu, ale jehož výsledkem byl také poučený přístup k ilustracím historických textů. V neposlední řadě název odkazuje k fenoménu sběratelství bibliofilií a vztahu mezi umělcem a jeho přáteli a mecenáši. Tato tři témata tvoří základní pilíře výstavy Františka Kupky, která představí sedm souborů bibliofilií ze sbírek GASK. K vidění bude nejen slavné grafické album Čtyři příběhy bílé a černé z roku 1926, ale třeba i obě bibliofilská vydání Písně písní s Kupkovými ilustracemi – z roku 1905 a 1931. Soubory tisků doplní originály Kupkových děl ze sbírek Národní galerie v Praze. Kurátorkou výstavy je Vanda Skálová.

Galerie Středočeského kraje
Barborská 51-53, Kutná Hora
web

Galerie | 18/10/2023 - 18/12/2023
Šepot těla / Whisper of the body

Zahajovací výstava v nově otevřené JSP Art Gallery bude vzájemným dialogem napříč generacemi, genderem a žánry. Světově uznávaní malíři zralého věku v uměleckém dialogu o metafysice těla se dvěma talentovanými mladými sochařkami. Spojovací osou autorů je tělo jako vstupní brána k tajemným sférám ducha. Úvaha k výstavě „Šepot těla“ Umění žije pod velkým tlakem „determinantů“ tohoto světa a jeho „moudrosti“. Umělec je více než kdykoliv dříve v dějinách odsouzen k samotě a k hledáni svého druhu „nad-reality“, „nad-předmětu“, neboť ty se nedají podle něj bezprostředně vyjádřit. Hrdinským, avšak tragickým způsobem, se snaží objevit dávno ztracené tajemství v chaosu materie světa. Kubistická defragmentace a abstraktní anihilace tváře světa staví umělce před volbu mezi žít, aby mohl umřít, a umřít, aby mohl žít. Umělec, v zoufale touze vnést světlo do temnoty, nekopíruje a neimituje, nýbrž tvoří formy schopné přijmout ideální obsah. Umění ve své vrcholné snaze po uchopení neuchopitelného spěje k vizi plnosti bytí ontologického tajemství. Cestou k tomuto cíli se stává tělo, jediná „jistota“ v celém rozpětí nejisté existence. Vyrůstá do role „stínu v jeskyni“ a nabourává existenciální skepsi ve vztahu k dávno ztracenému smyslu. Šeptá do ucha vnímavého pozorovatele, aby pohleděl skrze ně. Stává se „portálem“ k nepostihnutelným tůním tajemství ducha. Má-li uměni objektivní charakter a cíl, musí nutně vyjít ze zajetí vlastní subjektivity a pokořit se před nepostihnutelným tajemstvím a přes veškerou determinaci materie a nutně smrti říct – slovy Viktora E. Frankla – životu ano. Právě život manifestující se v šepotu těla je paradoxně cestou k jeho objektivizaci v uměleckém díle. Různé formy umělecké exprese mají jedno společ a tím je „tajemství života“. V různých – často antagonistických – formách a odlišných způsobech jeho interpretace se umělec skrze svou tvorbu snaží vymanit z otroctví objektivizace a deterministické, samotou a izolací v sobě sama uzavřené, subjektivizace. Ona tenka linie mezi smyslem a nesmyslem je předmětem uměleckého hledaní pravé podstaty bytí, byť často v dnešní době vyjádřené jeho opakem, tedy absurdem. Snahou této výstavy i celkového konceptu JSP ART GALLERY je ukázat takové umělce a takové umění, jež se ve své tvorbě snaží o překonaní oné deterministické antinomie života. Přejeme každému návštěvníkovi galerie, aby našel odvahu vstoupit skrze nabídnutý otevřený portál do sfér subtilních bytů a neproniknutelného tajemství, ať naslouchá šepotu těla a uslyší mysteriózní jazyk logosu.

JSP ART GALLERY, Lázeňská 287/4, 118 00 Praha 1 - Malá Strana
web

Galerie | 18/10/2023 - 30/4/2024
DANGEROUS LOVE: Láska očima žen

Výstava Dangerous Love pojednává o lásce očima žen. Dvacetčtyři umělkyň představí jejich díla v Museu Montanelli od 18. 10. 2023. Neboť ani jejich profese není imunní vůči hořícím či zlomeným srdcím. Láska opájí, inspiruje, povznáší, utěšuje, trápí i zraňuje. Na výstavě jsou k vidění obrazy, fotografie, videoinstalace, objekty a artefakty.

Museum Montanelli
Nerudova 13/250, Praha 1
web

Galerie | 18/10/2023 - 7/1/2024
Masker: Koule aneb cestou do propasti mineš deset kamenů

Koule v názvu této výstavy je symbol. Malíř Jakub Matuška aka Masker (*1981) v ní vychází z pocitu, který ve středním věku určitě má mnoho z nás. Domněle nekonečný večírek mládí skončil. Čas se rozkrájel na sled pracovních termínů a rodinných povinností. Dokonce i slovo „dovolená“ nabylo svého bolestivě pravého významu.   Starosti všedního dne však (ještě) neodplavily touhu po svobodě a seberealizaci. Nesobecky založeným bytostem v takové situaci nezbývá než přijmout, že na „cestu ducha“ se vypraví teprve poté, až přivezou děti z kroužků, nakrmí je, vykoupou a dají spát. A to je pouze fragment životní reality, jíž nelze obejít, aniž to nebylo na něčí úkor. Maskerovy obrazy jsou alegoriemi komplexu pocitů, které v této životní fázi má ve svých rolích umělce, partnera či otce. Jako duchovně založený člověk nepřestává uvažovat o tom, nakolik je „koule“ nových starostí zkouškou, v níž opět máme obstát. Ale co my víme, třeba nakonec stejně skončíme „pádem do propasti“?

Villa Pellé
Pelléova 91/10, Praha 6-Bubeneč
web

Galerie | 22/10/2023 - 4/2/2024
Stanislav Podhrázský a přátelé

V roce 2020 uběhlo takřka bez povšimnutí (a v důsledku pandemie) výročí 100 let od narození jednoho z nejosobitějších českých umělců generace nastupující po druhé světové válce – Stanislava Podhrázského. Jeho zvláštní lyrika plná jistého znepokojení v sobě spojuje aktuální dobové tendence jako surrealismus, abstrakci a novou figuraci, přesto si ve svém spontánním projevu ponechává svoji charakteristickou originalitu. Podhrázský patřil k umělcům, kteří tvořili spíše v ústraní a pohybovali se nejraději v blízkém okruhu svých přátel. Neměl potřebu své dílo vystavovat, a po okupaci v roce 1968 dokonce ani léta vystavovat nesměl. Kvality jeho tvorby jsou však již časem prověřeny. Expozice v GASK Stanislav Podhrázský a přátelé představí průřez autorovým dílem v souvislostech uměleckého prostředí, v němž vznikalo, a umělecké tvorby jeho nejbližších přátel, jako byli Miloslav Chlupáč, Zdeněk Palcr, Zbyněk Sekal, Mikuláš Medek a další. Kurátorkou výstavy je Adriana Primusová.

Galerie Středočeského kraje
Barborská 51-53, Kutná Hora
web

Galerie | 26/10/2023 - 3/3/2024
It Is a Painful Thing to Be Alone: We Are But One

Výstava představí dílo britského umělce, hudebníka, spisovatele a zvukového mága Genesise Breyera P-Orridge.

DOX
Poupětova 1, Praha 7-Holešovice
web

Galerie | 8/11/2023 - 18/2/2024
Myslet filmem

Film je „forma, která myslí“, poznamenal již režisér Jean-Luc Godard. Jedním z ústředních mechanismů, skrze které filmové médium myšlenkové operace provádí, je montáž neboli střihová skladba. Přežívá však vize montáže coby myšlení filmem i v době „postfilmové“, mimo prostor kina? Jak se klasické montážní principy uplatňují v současném umění? A lze je převést do časoprostoru galerie?

Galerie hl. města Prahy: Dům U Kamenného zvonu
Staroměstské nám. 605/13, Praha - Staré Město
web

Galerie | 8/11/2023 - 18/2/2024
Light Underground V: Can You Still Feel the Butterflies

Film Radka Brousila (1980) Can You Still Feel Butterflies (2021), situovaný do sklepních prostor Domu U Kamenného zvonu, je doprovozen site-specific scénografií.

Galerie hl. města Prahy: Dům U Kamenného zvonu
Staroměstské nám. 605/13, Praha - Staré Město
web

Galerie | 9/11/2023 - 9/1/2024
Petr Stanický: Místa paměti/Rozhraní

Roudnická galerie opouští koncepci „stálé expozice“ a představuje nové pojetí, v němž je podstatným rysem proměnlivost. To umožní prezentovat širší spektrum sbírek a navíc z různých úhlů pohledu. Aktuální výběr cílí na tři klíčové oblasti, zahrnující nejcennější díla a nejvýznamnější osobnosti.

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem
Očkova 5, Roudnice nad Labem
web

Galerie | 9/11/2023 - 9/1/2024
Proměnlivá expozice

Velkorysý zaklenutý prostor barokní jízdárny se na začátku listopadu proměnil díky objektům a kresbám Petra Stanického v Místo paměti, kde se zcela přirozeným způsobem setkávají historické formy s těmi současnými. S tím souzní i druhá výstava Rozhraní, svébytná sochařská intervence do gotického interiéru. V jistém slova smyslu surová, ale přesto nesmírně lidská architektura kamenné kapitulní síně a klášterní kvadratury, kam Petr Stanický umístil své prostorové objekty, doplňuje výstavu v galerii téměř mysticky.

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem
Očkova 5, Roudnice nad Labem
web

Galerie | 9/11/2023 - 9/1/2024
Samuel Paučo: Hlubina

Roudnická galerie připravila výběr velkoformátových maleb Samuela Pauča, realizovaných v nedávné době, které doplní i ukázka menších objektů. Návštěvníci tak mají možnost pocítit specifickou atmosféru jeho malby, která je zároveň nositelem existenciálních obsahů. A jak napovídá již název výstavy Hlubina, může se jednat nejen o ponoření do různých vrstev obraznosti, ale také do vlastního podvědomí pozorovatele.

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem
Očkova 5, Roudnice nad Labem
web

Galerie | 10/11/2023 - 23/12/2023
Staletím navzdory

Ve sbírkách Oblastní galerie Liberec se nachází několik velmi cenných dřevěných soch z různých historických období, které představuje kurátorka výstavy Michaela Kubišová ve zcela novém hávu – pod erudovanýma restaurátorskýma rukama se podařilo navzdory času i dalším zkázonosným elementům znovuoživit tyto artefakty, převážně sakrální ikonografie. V průběhu uplynulého desetiletí zrestaurované dřevěné sochy představují i pohled na samotný restaurátorský postup každého z odborníků.

Oblastní Galerie Liberec
web

Galerie | 10/11/2023 - 23/12/2023
Jiří David - Nebezpečné vázy

Sklo, žiletky, ozubená kola, ostnatý drát. Právě tento kontrast křehkého a surového byl uměleckou výzvou a hledáním nových limitů pro jednoho z nejznámějších představitelů české intermediální konceptuální scény, Jiřího Davida. V roce 2018 se při navrhování dekorací pro nový hotel Nezvalova archa v Olomouci rozhodl překonat svůj dlouhodobý despekt ke sklu jako líbivému a podbízivému materiálu a ve spolupráci s mistry skláři vytvořil v malé sklárně v Bohdalově na Vysočině soubor originálních váz z foukaného skla.

Oblastní Galerie Liberec
web

Galerie | 10/11/2023 - 23/12/2023
Patrik Hábl – Cesta do dalekého Horozemí

V hlavním výstavním prostoru bývalých Lázní, Bazénové hale, vytvořil oceňovaný malíř i pedagog na pražské Umprum Patrik Hábl spolu s kurátory Filipem a Marcelou Suchomelovými jakousi až mystickou krajinu hor a vodopádů, nazývanou v tomto projektu Horozemí, tvořenou dlouhými vertikálními svitky, a doplněnou polyptychy evokující rozeklané horské masivy protkané hlubokými údolími v mlžném oparu.

Oblastní Galerie Liberec
web

Galerie | 14/11/2023 - 25/2/2024
Marie Lukáčová: Divoženky, Pauline Curnier Jardin a Feel Good Cooperative: Římské večírky

Výstava představí výpravná a divácky přitažlivá díla mezinárodně etablovaných autorek z oblasti pohyblivého obrazu. Na příkladech tvorby umělkyň zabývajících se z různých aspektů primárně ženskou tematikou se bude zabývat problematikou propojení pohyblivého obrazu s reálným prostředím v komplexních video-objektových instalacích. Ve výpravných video-projekcích s rozsáhlými doprovodnými instalacemi, zahrnujícími objekty, kresby a další umě-lecké formáty, bude prezentována problematika zásadních období života ženy v aktuální éře digitálních sítí, posthumanismu a globálních ekologicko-sociálních krizí.

Galerie hl. města Prahy: DŮM FOTOGRAFIE
web

Galerie | 17/11/2023 - 14/12/2023
Výstava Ukrytá místa, všem na očích

Petr Gruber (nar. 1989), absolvent malířského ateliéru Jiří Sopka na pražské AVU, ve své malířské tvorbě aktualizuje vztah ke krajině a prostoru. Jako výjimečně vybavený kolorista spatřuje navštívená místa v jejich esenciální čistotě a redukované tvarové skladebnosti. Autor prostřednictvím malby odhaluje skrytý rozměr toho, co máme všichni před očima. Kurátor výstavy je Petr Vaňous. Otevírací doba galerie: út–pá 14:00–20:00, so–ne 12:00–18:00

Pragovka Gallery
Kolbenova 923, Praha 9
web

Galerie | 17/11/2023 - 14/12/2023
Výstava Experiment – Boudníkova klika

Výstava "Experiment – Boudníkova klika" je skupinovou výstavou autorů (Matěj Hrbek, Tomáš Hrubiš, Iva Krupicová, Eduardo Lara, Zuzana Růžičková), jejichž doménou jsou práce na papíře. Pro všechny umělce jsou specifické experimentální přístupy, které jsou klíčovým prvkem v jejich praxi. Experiment výrazně podněcuje inspirativně kreativitu, čímž vytváří prostor pro originální tvorbu. Zároveň prostřednictvím experimentování lze testovat limity a rozšiřovat možnosti technik, což umožňuje vznik nečekaných výsledků, které mohou diváky překvapit. Umělcům umožňuje vidět svět z nových perspektiv, což vede k tvorbě děl s hlubším významem a smyslem. V grafice a kresbě umožňuje umělcům detekovat vlastní styl, stejně jako v kontextu modernistických východisek posouvat hranice těchto v České republice stále opomíjených technik. Umožňuje umělcům lépe porozumět, jak jejich díla komunikují s diváky. Tím se zvyšuje účinnost vizuálního sdělení a interakce s publikem. Podtitul výstavy poukazuje na průkopníka české moderní grafiky Vladimíra Boudníka, který v jedné z hal Pragovky tvořil a s Vysočany byl bytostně spojen jak pracovně, tak umělecky. Výstava je koncipována jako expozice přátel, kde každý z autorů představí svoji aktuální tvorbu. Ústředním bodem bude performativní stěna, která vznikne jako kolektivní práce vystavujících a u níž bude očekávána interakce diváků během výstavy, kteří se budou moci aktivně zapojit. Důležitou roli má i vernisáž, která bude menším explozionalistickým happeningem. Otevírací doba galerie: út–pá 14:00–20:00, so–ne 12:00–18:00

Pragovka Gallery
Kolbenova 923, Praha 9
web

Galerie | 17/11/2023 - 14/12/2023
Výstava Overlooked Horizons

Ewa Doroszenko a Jacek Doroszenko jsou intermediální umělecké duo z Varšavy, které zkoumá vztah mezi zvukem, obrazem a krajinou. Díla na výstavě Overlooked Horizons vycházejí z jejich četných reálných i virtuálních cest. Stejně jako na konci 18. století lidé cestovali a hledali "genia loci" míst a památek, objevují dnes Ewa a Jacek Doroszenko krajiny s jedinečnými vlastnostmi prostřednictvím uměleckých cest online i offline. Díla vznikla v rámci mezinárodních rezidenčních programů Artist-in-Residence mimo jiné v Kunstnarhuset Messen Ålvik (Norsko), The Island Resignified Lefkada (Řecko), AAVC Hangar Barcelona (Španělsko) a Pragovka Gallery (Česká republika). Otevírací doba galerie: út–pá 14:00–20:00, so–ne 12:00–18:00

Pragovka Gallery
Kolbenova 923, Praha 9
web

Galerie | 18/11/2023 - 12/5/2024
Helena Zmatlíková dětem – 100 let na Chvalské

Výstava Helena Zmatlíková dětem - 100 let oslavuje významné kulaté výročí narození nejznámější české ilustrátorky dětské literatury 20. století. Originální ilustrace této autorky jsou k vidění naprosto výjimečně a Chvalský zámek jich představí více jak sto. Ve sklepení Chvalského zámku pak čeká nejmenší návštěvníky interaktivní herna Děti z Bullerbynu, kino s Večerníčkem Domeček u tří koťátek a pro malé i starší také otevřený tvůrčí ateliér.

Chvalský zámek
web

Galerie | 24/11/2023 - 31/12/2023
Michaela Černická a Jiří Černický: Dvě desetinné čárky uprostřed věty

Výstava dvou zdánlivě nesouvisejících souborů děl, které však sdílejí společné prvky: Formy, které neohromí křiklavostí, ale skrytou hloubkou, mnohoznačné náměty, jež doceníme až z odstupu, a sdílenou schopnost přetavit běžnou realitu ve výjevy mimořádné působivosti.

Trafo Gallery
Bubenské nábřeží 306/13, Praha 7-Holešovice
web

Galerie | 27/11/2023 - 16/12/2023
HYB4 Galerie: Figurama 23

FIGURAMA je mezinárodní projekt zaměřený na figurální tvorbu (kresba, malba, socha), který má za cíl mapovat a porovnávat přístup ke ztvárnění lidského těla na jednotlivých participujících vysokých uměleckých školách. FIGURAMA však plní i další důležitý úkol. Vede studenty k pochopení, že kresba, včetně té figurální, je nepostradatelnou součástí všech uměleckých oborů.

Kampus Hybernská
Hybernská 998/4, Praha - Nové Město
web

Galerie | 28/11/2023 - 11/2/2024
VOLT-AGE

Výstava Volt-Age spojuje několik autorů, kteří k sobě mají blízko nejen proto, že dlouhodobě spolupracují na mnoha projektech a sdílejí společné prostory ateliéru, ale propojuje je i samotný fenomén elektřiny, jenž prostupuje tématy jejich tvorby. Vystavující umělci: Kryštof Doležal, Josef Frühauf, Milan Guštar, Krištof Kintera, Lukáš Procházka, Richard Wiesner.

8SMIČKA - zóna pro umění
Kamarytova 97, Humpolec
web

Galerie | 1/12/2023 - 30/12/2023
Pohádkové Vánoce

Pravidelná bilance tvorby frekventantů místních kursů z druhého pololetí, pojatá tentokrát stylově tématicky. Ukázky různých technik i výtvarných postupů.

KAŠTAN - scéna UNIJAZZU
Bělohorská 201, Praha 6
web

Galerie | 1/12/2023 - 28/1/2024
Michele Gabriele: Walking Our Distance

Výstava Walking Our Distance italského umělce Michele Gabrieleho představí jeho nejaktuálnější tvorbu, v rámci které pokračuje v příběhové linii využívající mytologizované odkazy k drásavě smutné realitě předapokalyptického světa nápadně blízkého tomu, ve kterém žijeme. Pražská výstava navazuje na Gabrieleho expozici I see you repeating this, I warn you in the sweetest way, probíhající v galerii EACC ve španělské Valencii. Koncept obou expozic je postaven na textech básní, kde každý verš odhaluje část propojeného a vizualizovaného příběhu. Gabrieleho hyperrealistické sochy a objekty se zabývají otázkami současného postdigitálního světa a vytváří formy, které k nám promlouvají z nejisté reality budoucnosti, současně si ale tato díla zachovávají ironii a popkulturní retro estetiku filmových rekvizit hollywoodských filmů z 80. let 20. století.

Galerie MeetFactory
Ke Sklárně 3213/15, Praha 5
web

Galerie | 1/12/2023 - 5/1/2024
Krása místa Veleslavínského zámku/ Pro radost a pohodu obyvatel

Kurátorka: Veronika Zapletalová. Vystavující umělci: Josef Bolf, Zdeněk Daněk, Veronika Doutlíková, Kurt Gebauer, Jolana Havelková, Jan Hísek, Roman Hudziec, Václav Krejčí, Ondřej Laštuvka, Matěj Lipavský, Lucie Lomová, Aleš Novák, Michal Sedlák, Klára Stodolová, Libuše Vendlová, Jana Vojnárová, Mattie Walsh, Martin Zetová, Veronika Zapletalová, Jakub Zich a další

BUBEC
Tělovýchovná 748, Praha - Řeporyje
web

Galerie | 1/12/2023 - 28/1/2024
Lenka Glisníková: Moment of Seclusion Over the Horizon

Sólová výstava Lenky Glisníkové, aktuální laureátky Ceny Jindřicha Chalupeckého, uvede díla na pomezí 3D objektů a digitálního obrazu. Rozměrná dystopická instalace v Galerii Kostka evokuje hybridní entity strojů transformovaných do živých organismů. Tvorba Lenky Glisníkové, přestože se již výhradně jedná o tvorbu objektovou, má vždy přímou návaznost na dvojdimenzionální formu fotografie, z níž primárně vychází. Její díla připomínají přírodní či mimozemské objekty, jejichž části v podobě výstupků, prohlubní a boulí vystupují do prostoru. Některé se svým zjevem blíží pokrouceným větvím, jejichž povrch je však tvořen lesklým materiálem na pomezí biologického a strojového. Vytváří tak dojem hybridní formy života, která však už nepochází z námi známého světa.

MeetFactory: Galerie Kostka
web

Galerie | 1/12/2023 - 31/3/2024
Krásná kniha.

Přehlídka špičkové knižní úpravy, knižní ilustrace, textu i polygrafického zpracování na příkladu dosavadní produkce nakladatelství bibliofilií Aulos.

Muzeum literatury
web

Galerie | 1/12/2023 - 18/1/2024
Matyáš Maláč, Aleš Zapletal: Synthetic Spells

Synthetic Spells se nabízí jako experimentální prostor pro kreace, které samy sebe chápou i eticky. Výstava Matyáše Maláče a Aleše Zapletala ale není pouze o dialogu mezi dvěma umělci, ale také o zesílení možností spolupráce mezi produkcí lidskou a digitální. Technologie a spiritualita představeny nejen ve stavu koexistence, ale spíše jako vzájemně se ovlivňující systémy, jejichž prolínání nakonec nevyhnutelně vede ve vzájemnou proměnu.

Pop Up Galerie AVU
Křížkovského 1288/10, Praha 3
web

Galerie | 1/12/2023 - 31/12/2024
František KUPKA, Otto GUTFREUND: Mistři světového umění

Kolekce těchto dvou světoznámých autorů českého původu patří mezi nejdůležitější části sbírky Musea Kampa. František Kupka je jedním z nejvýznamnějších představitelů světového umění 20. století, průkopník abstrakce a nejdražší český malíř. Kurátor: Jan Skřivánek.

Museum Kampa
U Sovových mlýnů 2, Praha - Malá Strana
web

Galerie | 1/12/2023 - 20/12/2023
Tajně – Min Tanaka v letech 1985-1988 ve fotografiích Vlastimila Oliho Helcla

Min Tanaka v osmdesátých letech přijížděl do Československa často. Oficiálně vystupovat nešlo. V Praze tedy tajně vystupoval v klubu Na Chmelnici, který byl jedním z mála ostrovů svobodného umění. Při jeho druhé návštěvě v roce 1985 tajně vystoupil spolu se svou skupinou Mai Juku ve Zbrašovských aragonitových jeskyních. Vystoupení uspořádal právě V. O. Helcl, který v jeskyních tehdy pracoval. Finální scéna se odehrávala v obrovském dómu na nejhlubším dně jeskyní. Jako by nám tehdy Min chtěl říct: „I tady se dá žít.“ O tři roky později se skupina vrátila. Tentokrát představení v útrobách jeskyně začalo. Tanečníci v jeho závěru vyvedli diváky ven, do otevřeného prostoru u řeky Bečvy pod zářící vysoké stromy. Psal se rok 1988, do revoluce zbýval rok a všichni jsme tehdy cítili, že přichází čas vyrazit z podzemí ven. Veřejně! Unikátní fotografie, které rodina Vlastimila Oliho Helcla objevila v jeho archivu, dokumentují nejen obě představení v jeskyních ale i následná vystoupení Mai Juku v klubu Na Chmelnici.

Divadlo Archa
Na Poříčí 1047/26, Praha - Nové Město
web

Galerie | 2/12/2023 - 28/1/2024
Alena FOUSTKOVÁ: Ženy si musí zakrýt hlavu, protože nejsou obrazem božím

Výstava se v hned několika rovinách zabývá ženským traumatem. V jednotlivých objektech, výšivkách, asamblážích i videoprojekci se autorčina osobní traumata střetávají s kolektivní ženskou zkušeností. Kurátorka: Klára Vavříková.

Museum Kampa
U Sovových mlýnů 2, Praha - Malá Strana
web

Galerie | 4/12/2023 - 4/1/2024
Výstava obrazů: Kolektiv umělců: Malování pro naději

Zveme Vás na křest nového charitativního kalendáře ART 2024! Kalendář je sestaven z výběru děl graffiti a streetart umělců, kteří se v květnu tohoto roku zúčastnili akce „Malování pro NADĚJI“ na Orionce v Praze v Modřanech. Najdete zde tvorbu z dílny umělců jako jsou Michal Škapa aka Tron, Ondřej Vyhnánek neboli X Dog, Wona Wena, Pavel Císařovský, Dian, David Strauzz, Caer 8th, Hmota, Blazer, Blam, Jiří 231 a Poet 213. Současně s křtem kalendáře proběhne i vernisáž výstavy „Malování pro NADĚJI“, k dispozici budou tisky graffiti a fotky všech zainteresovaných umělců, kteří k dobré věci přispěli svým umem. Nebude chybět tombola a kalendář si budete moci koupit přímo i na místě. Výtěžek z prodeje kalendáře bude věnován kampani „Darujte nohy v teple“, která za něj nakoupí zimní oblečení pro lidi bez domova. Celý kalendář zaštiťuje a sestavuje umělec Jiří Šourek, který se svou tvorbou na něm podílí a který již řadu let velkoryse podporuje nadační fond Naděje.

Rock Café
Národní 20, Praha 1
web

Galerie | 7/12/2023 - 26/1/2024
NATALIE PERKOF - S HLAVOU V OBLACÍCH: STANICE ZEMĚ

Ve snové říši Natalie Perkof, inspirované prostředím počítačových simulací, ožívá dávná představa stromu jako symbolu ochrany, moudrosti, vyrovnanosti a znovuzrození. Kořenový systém stromu představuje v jejích obrazech a objektech „zakořeňující stanici“, jejímž prostřednictvím člověk obno- vuje své životní funkce a ukotvuje se v dnešním světě. Načerpává novou energii, díky níž je schopen vyrovnávat se s negativními emocemi a prožitky. Poetické podobenství o hledání celistvosti člověka a jeho souladu s přírodou ve světě klimatických, válečných a dalších krizí zároveň připomíná posvátné okrsky starověkých národů, v nichž právě stromy symbolicky propojovaly sféru duchovní a fyzickou.

Galerie ETCETERA ART
Hradební 761/3, Praha - Staré Město
web

Galerie | 7/12/2023 - 1/2/2024
Trpělivost porcelán přináší

SYMPASYMPO je událost, která si klade za cíl propojovat jak současné studenty/ky keramiky, tak i všechny mladé tvůrce/kyně, kteří s tímto materiálem pracují. Záměrem sympozia je vytvořit prostor pro propojení a vytvoření meziuniverzitní komunity mladých keramiků a keramiček. Vernisáž proběhne 6.12. od 18:00

DEPO 2015 v Plzni
Presslova 14, Plzeň 3-Jižní Předměstí
web

Filmy | 8/12/2023 - 11/12/2023
FILMASIA

Festival Filmasia od roku 2005 představuje dynamickou tvář současné asijské kinematografie. Koná se každoročně první týden v prosinci v Praze. Filmasia promítá filmy, které se výrazně zapsaly do povědomí diváků na světových festivalech a v kinech po celém světě. 8/12 18:00 Boat People | 20:30 Master Class s Ann Hui | 9/12 18:00 Jednoduchý život | 20:45 Kaskadérka | 10/12 17:30 Pašeračky | 20:20 Betonová utopie | 11/12 18:00 Dokud nás láska nerozdělí | 20:40 Godzilla Minus One

Bio OKO
Františka Křížka 460, Praha 7
web

Galerie | 8/12/2023 - 21/1/2024
Iva Hüttnerová - Obrázky

Výstava olejů a grafik herečky a výtvarnice Ivy Hüttnerové u příležitosti životního jubilea se bude konat v Galerii v přízemí Novoměstské radnice. Malování se věnuje přes 50 let a měla mnoho výstav u nás i v zahraničí. Na Novoměstské radnici v Praze vystavuje již popáté.

Novoměstská radnice
Karlovo nám. 1, Praha 1
web

Galerie | 9/12/2023 - 10/3/2024
Michael RITTSTEIN: NOHY NA STOLE

Výstava předního představitele české expresivní figurativní malby představuje jeho stěžejní práce ze soukromých sbírek v kombinaci s výběrem z tvorby posledních tří let. Většina obrazů si odbude výstavní premiéru, některé se do Čech vracejí po desítkách let. Kurátor: Petr Mach.

Museum Kampa
U Sovových mlýnů 2, Praha - Malá Strana
web

Galerie | 9/12/2023 - 10/3/2024
Jindřich BOŠKA, František DÖRFL: Stálost variace

Výstava představí průřez dílem obou umělců a vyzdvihne specifika každého z nich – Boškův zájem o jazyk ornamentálních prvků a skladebně rytmickou hudebnost vzorců, které rozvíjel především metodami alchymáže a papirexu, a Dörflovo zaujetí vztahy tvarů a proměnami struktury, které sledoval v malbě, objektech a grafických listech. Kurátorka: Ilona Víchová.

Museum Kampa
U Sovových mlýnů 2, Praha - Malá Strana
web

Filmy | 11/12/2023
Bio Fajnšmekr: Přišla v noci

19:00 Když si pár třicátníků pustí přes práh matku jednoho z nich, netuší, že se právě ocitl v komorním očistci. Poklidný život se pomalu mění v chaotické trosky. Pěstěná šedesátnice Valerie (Simona Peková) je energická diva, která si krok za krokem podmaňuje nejen prostor bytu, ale i mysl jeho obyvatel. Plíživá domácí invaze nabírá na síle, jistoty se otřásají, hranice soukromí bortí. Diskusi moderuje V. Zapletal.

Městská knihovna v Praze
Mariánské náměstí 1, Praha 1
web

Divadlo | 11/12/2023
Romeo, Julie a tma

19h

Divadlo v Dlouhé
Dlouhá 727/39, Praha - Staré Město
web

Koncerty | 11/12/2023
Blues band Cpt. Pickarda

20h

KAŠTAN - scéna UNIJAZZU
Bělohorská 201, Praha 6
web

Divadlo | 11/12/2023
Julian Barnes: Hukot času

20:00 Autorská adaptace fiktivního životopisu Dimitrije Šostakoviče, který prožil prakticky celý život v sovětském Rusku. Za Stalinova režimu byl perzekuován, protože jeho hudba neodpovídala pro svůj formalismus požadavkům státní propagandy. Po odhalení Stalinova kultu byl zase tlačen k tomu, aby se státní mocí spolupracoval.

MeetFactory
Ke Sklárně 3213/15, Praha 5
web

Filmy | 11/12/2023
HYB4 FILM + My Street Films: Angry Young Women

20:00 Pětice krátkých dokumentárních filmů, které vznikly na workshopech My Street Films, nabízí různorodé pohledy na fenomény spojené s ženskou silou i slabostí, se ztrátou sebevědomí, ale i se znovunalezením vlastního hlasu a odvahy. Jak spolu souvisí důvěra a provazy? Vstup zdarma.

Kampus Hybernská
Hybernská 998/4, Praha - Nové Město
web

Ostatní | 11/12/2023
Host Krenovky: Potápěč Miroslav Hataš

19:00 Beseda s potápěčem s padesátiletou praxi, který strávil pod vodou téměř osm tisíc hodin. Třicet let se věnuje pracovnímu potápění na plný úvazek, je soudním znalcem a seznam jeho certifikací a oprávnění asi nemůže být o moc působivější.

Čítárna Unijazz
Husitská 22, Praha 3
web

Koncerty | 11/12/2023
Veverka – Šporcl - Barocco sempre giovane: Absolute Bach!

19:30 Mezinárodně etablovaný hobojista Vilém Veverka přichystal pro pražské publikum ve spolupráci s předním českým barokním souborem Barocco sempre giovane a houslovým virtuosem Pavlem Šporclem skutečnou hudební lahůdku "super artového typu". V rámci předvánočního koncertu nabídnou interpreti posluchačům jedinečný koncert, který má zcela zásadní téma: hudbu největšího německého barokního autora, Johanna Sebastiana Bacha.

Novoměstská radnice
Karlovo nám. 1, Praha 1
web

Koncerty | 11/12/2023
PUDLAX

21h

PALÁC AKROPOLIS
Kubelíkova 1548/27, Praha 3 - Žižkov
web

Divadlo | 11/12/2023
OŠKLIVEC

19:30h

Činoherní klub
Ve Smečkách 594/26, Praha - Nové Město
web

Divadlo | 11/12/2023
Barbora Látalová, Tereza Říčanová: Kozí kraviny | 4+ | derniéra

9:00 & 11:00

Divadlo Ponec
Husitská 899/24A, Praha 3-Žižkov
web

Divadlo | 11/12/2023
2084

19:30h

Klubovna Kašpar
Jindřišská 23, Praha - Nové Město
web

Koncerty | 11/12/2023
Nová syntéza: Blue Effect Tribute & Kyx Orchestra

19h

Lucerna Music Bar
Vodičkova 36, Praha 1
web

Divadlo | 11/12/2023
Divadlo Minor

09:30 Velká fotbalová pohádka, 18:00 Rodinný trenažér

Divadlo Minor
Vodičkova 674, Praha - Nové Město
web

Divadlo | 11/12/2023
Divadlo NIE: MUZEUM VZPOMÍNEK

18:00 + 20:00

PALÁC AKROPOLIS
Kubelíkova 1548/27, Praha 3 - Žižkov
web

Divadlo | 11/12/2023
MUŽ VLASTNÍ PENIS, VAGINA VLASTNÍ ŽENU

19:00, Ring je volný, šovinismus na scénu! Dvě osoby s nesmiřitelností ke světu i k svému vlastnímu životu. Dvě osoby, které pohrdaly druhým pohlavím a svými výroky to dávaly okázale najevo. Mysoginie (nenávist k ženám) a misandrie (nenávist k mužům) ve stěžejních etapách 20. Století. „Žena je buď matka nebo děvka; ani jedna neskýtá nic dobrého, natož inteligentního. I nejhorší muž má stále větší hodnotu než nejlepší žena…“ „…muž je jen nedokonalou ženou, kráčejícím potratem, potraceným už na genetické úrovni. Být mužem znamená být citově omezený zmetek; být mužem je tělesná vada a muži jsou citoví mrzáci.“ Kolik lidí přiznaně či potají přikývne?

Švandovo divadlo
Štefánikova 57, Praha 5
web

Galerie | 11/12/2023
Roman Kvita, Pavlína Kvita - Hluk mezi námi

Hluk je nežádoucí zvuk s často negativními účinky. V tomto případě jde ale o jeden z nástrojů, které pomáhají vzájemnému vizuálnímu přemýšlení. Výsledkem tohoto dialogu jsou specifické objektové sochy, na pomezí užité a volné tvorby, které mohou posunout jejich vnímání na novou úroveň.

Studio Prám
Čerpadlová 536/4, Praha 9 - Vysočany
web

Filmy | 11/12/2023
Kino Dlabačov

16:00/ČESKÉ KINO SENIOR – Němá tajemství (mystický film Petra Vachlera) 18:00/ČESKÝ FILM – Tancuj Matyldo (herecký koncert Reginy Rázlové) 20:00/ČESKÝ FILM – Bratři (historické drama podle skutečnosti)

Kino Dlabačov
Bělohorská 24, Praha
web

Koncerty | 11/12/2023
Overfloaters, Earie

19:30h

Klubovna Povaleč
Generála Píky, Praha 6 - Dejvice
web

Filmy | 11/12/2023
Předvánoční double feature

18:00 Všichni už zase blbnou s Vánocemi, a proto nabízíme dvojici tematických filmů, které se sice odehrávají během svátečního období, ale vyhýbají se klasickému kýči a veselí. Nejprve si dáme osmdesátkovou klasiku Gremlini s nejroztomilejším monstrem všech dob, kde ňuňu huňáč a jeho nepozorný nový páníček rozpoutají na americkém maloměstě apokalypsu zlomyslnosti a poťouchlosti. Na to navážeme destrukcí vztahovou a psychosexuální ve Spalující touze, legendárním posledním díle mistra kinematografie Stanleyho Kubricka.

Kino Aero
Biskupcova 1733, Praha
web

Divadlo | 11/12/2023
1984

19:00, Divadelní adaptace jednoho ze stěžejních románů světové literatury. Winston Smith, pracovník Ministerstva pravdy, začne jednoho dne nebezpečně přemýšlet: Co všechno obnáší zřízení, v němž žije? Co všechno vidí Velký bratr? A co bylo před tím vším? Svět přece vždycky nebyl takový. Přemýšlí a zdá se, že někdo jeho myšlenky umí číst, že jim rozumí… že stejně jako on chystá vzpouru. Systém, nebo láska? Láska k systému!

Švandovo divadlo
Štefánikova 57, Praha 5
web

Ostatní | 11/12/2023
HYB4 Čítárna: Když na slově záleží: uvedení 120. revue Prostor

19:30 Navštivte tiskovou konferenci s nepřáteli nezávislé žurnalistiky: s oligarchou, dezinformátorkou a influencerkou! Uvádíme výroční, 120. číslo revue Prostor! Vstup zdarma.

Kampus Hybernská
Hybernská 998/4, Praha - Nové Město
web

Galerie | 11/12/2023
Open Studios

Přijďte zažít umění na vlastní kůži během Open Studios do studia Prám. Získáte možnost nahlédnout do ateliérů umělců a sledovat, jak vzniká jejich umění. Připojte se k nám na této jedinečné události.

Studio Prám
Čerpadlová 536/4, Praha 9 - Vysočany
web

Divadlo | 11/12/2023
Mrzák inishmaanský

19:30h

Divadlo v Celetné
Celetná 595, Praha - Staré Město
web

Koncerty | 11/12/2023
BRIGITA CMUNTOVÁ a ŠTĚPÁN KLOUČEK

20h

KC BESEDA KLÁNOVICE
Slavětínská 120, Praha 9
web

Filmy | 11/12/2023
Edison Filmhub

14:00 Bombastický Johan 16:30 Tancuj Matyldo 19:00 MBM: DogMan + QaA Martin Pleštil

Edison Filmhub
Jeruzalémská 1321/2, Praha - Nové Město
web

Ostatní | 11/12/2023
Alex Dowis – Art of Evolution

20:00 Alex se po dvaceti letech vrací do Divadla Archa. Na speciálně upraveném plátně přímo před očima diváků maluje světlem silné obrazy, které jsou originální umělcovou výpovědí o stavu naší planety. Dech beroucí výtvarná invence, kdy multimediální umělec využívá techniky Sand Artu, malbu sprejem a.k.a. Speed Paintingu, dává vzniknout stovkám obrazům, které se rodí a zanikají přímo před očima diváků. Způsob, jakým Alex Dowis modeluje příběh evoluce, se tak stává nezapomenutelným zážitkem. Alex Dowis si získal srdce diváků zejména ve Spojených Státech, kdy se po účasti v talentové soutěži "America's Got Talent“ dostal do nejužšího výběru. V New Yorku představil spojení VR a malovaní světlem v rámci multimediálního projektu Rekviem 2021, který uctívá památku obětí teroristických útoků z 11. září.

Divadlo Archa
Na Poříčí 1047/26, Praha - Nové Město
web

Tančírny | 11/12/2023
Cross Club

LOS TEKKENOS BENEFICE

Cross club
web

Divadlo | 11/12/2023
Divadlo Letí: Džípy

20h

Vila Štvanice
web

Tančírny | 11/12/2023
MONDAYS LIKE FRIDAYS - DJ Mad Joshua

22:00 - pravidelná pondělní party v rytmu latino a popu

Chapeau Rouge
Jakubská 2, Praha - Staré Město
web

Ostatní | 11/12/2023
Devadesátky: Česko vs. Slovensko

19:00 Devadesátky, porevoluční doba svobody, ale také divoké privatizace, otevřeného násilí, vražd a výbuchů. Nahlédněte s námi do období, kdy se z obyčejných veksláků stávají mafiánští bossové. Čekají vás příběhy z nikdy nekončícího česko-slovenského přetahování o to, kdo to měl horší… Debatovat budou novináři Jindřich Šídlo a Arpád Soltész. Vstup zdarma.

Kampus Hybernská
Hybernská 998/4, Praha - Nové Město
web

Ostatní | 11/12/2023
Nelehký osud žen-umělkyň napříč staletími: Zdenka Braunerová - propagátorka česko-francouzských vztahů

17:00 Malířka, grafička a designérka z přelomu 19. a 20. století. Jako umělkyně měla možnost poznat Paříž, kde dozníval impresionismusa prosazovala se secese. Přednáší PhDr. Jana Jebavá

Městská knihovna v Praze
Mariánské náměstí 1, Praha 1
web

Filmy | 11/12/2023
KINO PILOTŮ

15:30 Kino seniorů: Anatomie pádu 15:45 Tancuj Matyldo 16:00 Céčko: Minulé životy 17:45 Napoleon (English friednly) 18:00 Céčko: Hranice 18:30 Řekl mi, že jsem jako kočka 20:40 Chlapec a volavka (české titulky) 20:50 Céčko: Přišla v noci / She Came at Night (English friendly) 21:15 Karaoke blues

Kino Pilotů
Donská 168, Praha 10 - Vršovice
web

Ostatní | 11/12/2023
Cestovatelská diashow: Kuba

19:00 Barvy i šeď. Radosti i starosti. Lesk i bída. Staré bouráky, tlusté doutníky, žhavé rytmy, krásné Kubánky, prázdné obchody. Realita pozdního socialismu uprostřed Karibiku. Bonus: Oslavy Silvestra na ostrově svobody. www.promitani.cz Přednáší Martin Loew

Městská knihovna v Praze
Mariánské náměstí 1, Praha 1
web

Galerie | 11/12/2023 - 17/12/2023
Petr Brandl: Příběh bohéma

Výstava po více než padesáti letech přiblíží dílo nejvýznamnějšího umělce barokního umění v Čechách ⁠–⁠ Petra Brandla (1668 Praha ⁠–⁠ 1735 Kutná Hora). Představí jeho monumentální oltářní plátna, která jsou pro účel této výstavy restaurována, dále portrétní tvorbu a námětově velice zajímavé žánrové malby. Diváci také prvně zhlédnou Brandlova nově objevená díla.

Národní Galerie Praha: Valdštejnská jízdárna
web
reklama