Kulturní servis

Čtvrtek 2/12/21

předchozí den
Zadejte datum:
následující den

Galerie | 4/5/2021 - 31/12/2021
Historické interiéry v Colloredo-Mansfeldském paláci

Colloredo-Mansfeldský palác patří k vynikajícím ukázkám pražské palácové architektury s bohatým stavebním vývojem, propojujícím prvky vrcholného baroka s pozdějšími rokokovými a druhorokokovými úpravami. Prohlídková trasa je vystavěna na několika základních principech, jimž dominuje snaha přilákat pozornost především k uměleckohistorickým a architektonickým kvalitám objektu. Napomáhá tomu specifická atmosféra paláce, v některých částech dochovaná v autentickém stavu, jinde poznamenaná řadou stavebních úprav i stopami užívání v minulosti.

Galerie hlavního města Prahy: Colloredo-Mansfeldský palác
Karlova 2, Praha 1
web

Galerie | 16/5/2021 - 31/12/2021
Stavy mysli / Za obrazem – obměny a intervence

V jedinečně koncipované expozici Stavy mysli / Za obrazem najdete díla řazená dle rozličných citových a myšlenkových stavů (např. samota/přátelství, rovnováha/napětí). Výstava osloví všechny vnímavé návštěvníky bez nutné znalosti výtvarných stylů a chronologického řazení. Otevřeno úterý až neděle 10-18 hod.

Galerie Středočeského kraje
Barborská 51-53, Kutná Hora
web

Galerie | 13/8/2021 - 9/1/2022
Erika Bornová: Šílenství je stráž noci

út–ne 10–18 h Kurátorka: Martina PachmanováNa výstavě v Colloredo-Mansfeldském paláci, která je pojmenována dle verše z Knihy o putování Rainera Marii Rilkeho, autorka na jedné straně navazuje na své předchozí práce na pomezí sochařství a malby věnované významným historickým osobnostem – jejich vášním, dra-matům, posedlostem a vizím. Stěžejní částí výstavy jsou ale práce na papíře: autoportréty malované s obsedantní náruživostí v období autorčiny dočasné a částečné ztráty zraku a fantaskní, velkoformá-tové „portréty“ podmořských rostlin a živočichů, které ukazují bizarní krásu lidským okem neviditel-ného světa.

Galerie hl. m. Prahy, COLLOREDO-MANSFELDSKÝ PALÁC
web

Galerie | 1/9/2021 - 23/12/2021
Tajemný kabinet profesora Beneše

St až Ne 14.00-18.00h Výstava vznikla na počest českého lékaře, neurochirurga, prof. Vladimíra Beneše. Má ambice vyvolat úžas nad rozostřenými hranicemi mezi zdánlivě neslučitelnými předměty, zázrakem přírody a současným uměním. Expozice odhalí profesora Beneše jako vášnivého entomologa a sběratele a zároveň představí čtrnáct umělců se sbírky Musea Montanelli. Museum se tak promění v tajemný kabinet kuriozit."Výstava Tajemný kabinet profesora Beneše bude pro velký zájem prodloužena do jara 2022."

Museum Montanelli
Nerudova 13/250, Praha 1
web

Galerie | 1/9/2021 - 19/12/2021
BLIK BLIK Tajuplný les

Nejúspěšnější interaktivní rodinná výstava v historii DEPO2015 se díky obrovskému zájmu prodlužuje! Vydejte se ze světa lidí do krajiny plné tajemné atmosféry, hry světel, stínů a zvuků a nahlédněte do říše fantazie v nové interaktivní rodinné expozici. Čekají na vás obří videomappingové hry, interaktivní projekce a instalace, jízdní kola, která dokážou rozzářit mraky, magický UV prales a mnoho dalších herních a scénických prvků, které probudíte k životu pomocí kouzelnických hůlek.

DEPO 2015 v Plzni
web

Galerie | 12/9/2021 - 30/1/2022
Šimon Sýkora-Wasteland

úterý až neděle 10-18h Šimon Sýkora (*1990) vystudoval na pražské Akademii výtvarných umění malbu, zároveň se věnuje i tvorbě videa a performance. Jeho figurální malby, charakteristické magicky znepokojivou a melancholickou atmosférou, jako by sledovaly zastřenou příběhovou linii osudových setkávání, cest a rozchodů i osamění a pocitů vykořeněnosti v podivném bezčasí. Tematicky čerpají z různých zdrojů, ale zprostředkovaně odrážejí tísnivé pocity izolace, nejistoty a frustrace ze současné situace na umělecké scéně, které autora vedou k určitému druhu nomádského života a k dobrovolnému exilu.

Projectroom v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře
web

Galerie | 12/9/2021 - 30/1/2022
Michaela Petrů - Baletka s plnovousem

úterý až neděle 10-18h Výstava Baletka s plnovousem v Gallery Point GASK navazuje na výstavní projekt Neboj Karlín, který proběhl v arto.to galerii v Uhelném mlýně v Libčicích nad Vltavou na přelomu roku 2020 a 2021. Malířka kreativně kombinuje „klasickou“ malbu s barevnými samolepícími foliemi, které prořezává, přelepuje a vytváří tak jakousi pop-artovou koláž komických postav, městských motivů, znaků, reklam a předmětů denní potřeby, zobrazující výstižně přirozený chaos a variabilitu města, jeho celkovou mozaiku.

Projectroom v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře
web

Galerie | 15/9/2021 - 5/12/2021
AI: All Idiots

Výstava AI: All Idiots je o vztahu mezi umělou a uměleckou inteligencí a o pomyslném souboji mezi nimi. Na jedné straně stojí ambice českých umělkyň a umělců a jejich sebeprezentace v online prostředí, na straně druhé umělá inteligence, která z těchto snah těží.

Galerie MeetFactory
web

Galerie | 19/9/2021 - 12/12/2021
REGENERACE

Projekt představující obnovu a nové rozložení sochařských sil ve volné tvorbě absolventů Ateliéru sochařství Fakulty umění Ostravské univerzity. Výstava je koncipována jako expozice samostatných sochařských osobností propojených vazbou na studia v rámci specificky profilované a charakteristické ostravské sochařské školy.

Pragovka Art District
Kolbenova 34, Praha 9
web

Galerie | 19/9/2021 - 12/12/2021
THE GROUND BENEATH US MOVES UPWARDS

Site-specific procesuální instalace izraelské umělkyně Bar Dvir Rahamim je zamýšlena přímo na míru Foyer v Pragovka Gallery. Umělecká proměna podlahy v sobě kombinuje malířské i sochařské přístupy a materiály. Realizace reaguje nejen na prostor, ale i na příchozí návštěvníky, jejich přítomnost a každodenní provoz galerie.

Pragovka Art District
Kolbenova 34, Praha 9
web

Galerie | 29/9/2021 - 29/12/2021
IMAGINÁRIUM Divadla bratří Formanů

Výstava je živou instalací, která přináší malým i velkým autentický zážitek. Návštěvníky všeho věku okouzluje hravým i tajuplným divadelním a výtvarným světem a láká na výpravu do světa tvůrčí fantazie. IMAGINÁRIUM je poctou představivosti, dovednosti a tvořivosti. Výstava bez velkých gest a zbytečných slov připomíná, že lidská fantazie je neomezená, a že v tom, co lidé umí vytvořit vlastníma rukama, je krása a hodnota. I tím je pro nás, spolutvůrce instalace, chválou řemesla a umění pracovat rukama, pracovat s vlastní představivostí a také hlavou. Intenzivní spoluprací pestré a velmi různorodé skupiny výtvarníků se IMAGINÁRIUM zabydluje v každém místě a prostoru nově a originálně. Nabízí tak návštěvníkům mnohá překvapení, zákoutí, dobrodružná setkání a příběhy, zakleté v divadelních dekoracích, loutkách, fotografiích, objektech, hračkách, vynálezech, „hejblatech“ a interaktivních předmětech.

Hala 17 Holešovická tržnice
web

Galerie | 30/9/2021 - 30/1/2022
Vladimír Skrepl: Remixed&Reimagined

Umělec společně s kurátorem výstavy oslovili skupinu umělců a umělkyň (Jiří Kovanda, Josef Bolf, Jakub Hošek, Eva Koťátková, Adéla Součková, Mark Ther, Jan Šerých, Krištof Kintera) s návrhem, aby Skreplovo dílo přetvořili dle svého uvážení, aby na jeho tvorbu jakkoli reagovali vlastní prací. Idea výstavy tedy spíše vychází z principů hudebních remixů, z přebírání konkrétních motivů, ale i z volných asociací a interpretací. Někteří z umělců tak zvolili metodu spolupráce, kdy jedno dílo či celek vytváří několik, někdy při vzniku díla i náhodně přítomných tvůrců.

DOX
web

Galerie | 5/10/2021 - 9/1/2022
Viktor Karlík: Literatura

Výstava Viktora Karlíka LITERATURA představuje plastiky a objekty ze stejnojmenného cyklu, který vznikal od roku 2012. Diváci je mohou vidět souhrnně vůbec poprvé v jejich originální hmotné podobě, výstava navazuje na jejich prezentaci v médiu knihy.

DOX
web

Galerie | 6/10/2021 - 30/1/2022
No Art Today? nová díla ze sbírek Galerie hlavního města Prahy

út–ne 10–18 h, čt 10–20 hKurátorský tým GHMP: Sandra Baborovská, Magdalena Juříková, Jitka Hlaváčková, Jakub Král a Olga Malá Výstava No Art Today? – nová díla ze sbírek Galerie hlavního města Prahy představuje reprezentativní výběr uměleckých děl, zakoupených do sbírek Galerie hlavního města Prahy v letech 2017 až 2020. Díky pravidelnému rozpočtu, určenému zřizovatelem, Hlavním městem Praha, na rozšiřování uměleckých sbírek, má GHMP jako jedna z mála veřejných galerií již sedmým rokem možnost systematicky doplňovat a rozšiřovat sbírky, které má ve své péči. Na základě pečlivého studia zejména pražské umělecké scény i s ohledem na nedávné výstavní projekty Galerie se daří obohacovat sbírky jak o díla zcela současná, tak i zaplňovat bílá místa v umění zejména druhé poloviny 20. století.Druhá část výstavy bude od 16. listopadu 2021 pokračovat v Domě fotografie.

Městská knihovna, 2. patro
web

Galerie | 7/10/2021 - 3/1/2022
MIROSLAVO: Proměna

Miroslav Stibůrek je všestranný umělec, který se věnuje průmyslovému designu a volné tvorbě. Ve spolupráci s několika firmami navrhl výrobky, které získaly mezinárodní ocenění. Ve své volné tvorbě se inspiruje Barcelonou, kde dlouhodobě žije. Pro jeho obrazy jsou typické energické tahy štětcem i využívání dalších expresivních technik podtrhující živelnou atmosféru jednotlivých děl.

Muzeum umění a designu Benešov
Malé náměstí 74, Benešov u Prahy
web

Galerie | 10/10/2021 - 31/12/2021
Petr Veselý - Závěsy

Výstava obrazů Petra Veselého v arto.to galerii v Uhelném mlýně v Libčicích nad Vltavou. Konkrétní věcný motiv vystavených děl akcentuje specifická prostorová instalace v industriálních prostorách. Výstavu s názvem Závěsy můžete navštívit do konce prosince. Vstupenky pouze v online předprodeji na goout nebo ticketstream.

arto.to galerie v Uhelném mlýně
web

Galerie | 15/10/2021 - 16/1/2022
Frida Kahlo – Fotografie

út–ne 10–20 h Kurátor Pablo Ortiz MonasterioVýstava Frida Kahlo – Fotografie představuje řadu snímků, které se zachovaly v pozůstalos-ti Fridy Kahlo a byly donedávna zcela neznámé. Nyní jsou uspořádány a rozděleny do šesti tematických sekcí. Výstava se nesnaží o chronologický obraz jejího života, spíše se věnuje jejímu uměleckému zázemí, její rodné zemi a charakteristice celé éry, ve které působila. Je to koláž, která odkrývá nové detaily ze života jedné z ikonických postav 20. století. Pro šest kapitol výstavy bylo vybráno 241 fotografií. Věnují se jejímu původu, tzv. Modrému domu – Casa Azul, politice, revoluci a Diegu Riverovi, jejímu rozbitému tělu a Fridiným láskám a přátelstvím. Tyto dnes už historické dokumenty doby jsou však také dokladem umění a specifického pohledu dalších umělců, jejichž fotografie jsou rovněž součástí kolekce, jako např. Man Ray, Martin Munkácsi, Edward Weston, Brassaï, Tina Modotti nebo nedávno u nás vystavená Gisèle Freund. Výstava putovala zejména po obou amerických kontinentech a v Evropě byla představena zatím v Portugalsku, Německu a Polsku. Pořádající agentura Terra Esplêndida oslovila GHMP díky úspěšné výstavě Sama Shawa, která proběhla v Domě fotografie v letech 2016–2017. Z Prahy výstava odcestuje do Ghentu v Belgii.

Galerie hl.m.Prahy: Dům U Kamenného zvonu
web

Galerie | 17/10/2021 - 30/1/2022
Jan Stolín: Konfigurace

úterý až neděle 10–18h Výstava Konfigurace Jana Stolína je instalací sestavenou z různě velkých hranolů, umístěných na zvýšené platformě. Společně vytvářejí jednoduchou prostorovou minimalisticky cítěnou kompozici. Instalace má samostatné výtvarné kvality, zároveň má však specifické téma: rozvržení a proporce jednotlivých prvků mají evokovat soubor galerijního fundusu, který je tematizován jednak sám o sobě, jednak je míněn jako svého druhu expozice „nepřítomných soch“.

Experimentální prostor, GASK, Barborská 51–53, Kutná Hora
web

Galerie | 20/10/2021 - 20/2/2022
Radek Pilař 90

Galerie Villa Pellé připravuje ve spolupráci s kurátorem Pavlem Ryškou retrospektivní výstavu významného výtvarníka Radka Pilaře, která se uskuteční na podzim roku 2021. Expozice k nedožitému 90. výročí narození významného malíře a ilustrátora, který je bytostně spjatý s Prahou, kde celý život tvořil, připomene nejen Pilařovu všeobecně známou tvorbu, ale seznámí návštěvníky zejména s jeho volnou tvorbou a s prací z oblasti videoartu. Výstava nezaměnitelného umělce ideálně zapadá do koncepce výstav pořádaných v Galerii Villa Pellé, která se soustředí zejména na ilustrátorskou tvorbu. Výstava k nedožitému výročí oslaví a připomene Radka Pilaře nejen jako autora legendárních postav dětských pohádek, ale díky hloubkové sondě do dosud neprobádaných částí rozsáhlého depozitu ukáže i dosud neznámá díla z jeho volné tvorby, která nebyla nikdy vystavena. Na celé koncepci se významnou měrou podílí rodina Radka Pilaře, která nám umožnila přístup k materiálům v ateliérech autora.

Villa Pellé
Pelléova 91/10, Praha 6-Bubeneč
web

Galerie | 22/10/2021 - 9/1/2022
Znojmo 1918–2020: architektonické proměny

11 -19h Znojmo je spojované zejména s cennými kulturními památkami od raného středověku až po novověk a moderní stavby unikaly pozornosti. Výstava spolu s publikací proto připomene architektonické proměny Znojma v jeho novodobé historii. Znojmo, vnímané jako město historické, je tak ukázáno také jako město živé a moderní. Výstavu připravilo Jihomoravské muzeum ve Znojmě ve spolupráci s Galerií Jaroslava Fragnera.

Galerie Jaroslava Fragnera
Betlémské náměstí 5, Praha 1
web

Galerie | 25/10/2021 - 16/1/2022
The Club as a Shelter (Light Underground III)

výstava světelných instalací kurátorka Sandra BaborovskáProstory středověkého sklepení Domu U Kamenného zvonu budou tentokrát věnovány vý-stavě audiovizuálních a hudebně světelných instalací na téma klubové kultury a osobních úkrytů.Výstavy se zúčastní audiovizuální umělci Radek Brousil a Oliver Torr, umělecké uskupení BCAA system a dvojice světelných designérek Pavla Beranová / Teres Bartůňková s hudebními vstupy od Jana Buriana, Aid Kida a Katarzie.

Galerie hl.m.Prahy: Dům U Kamenného zvonu
web

Galerie | 2/11/2021 - 16/1/2022
Samota uprostřed davu: Charles Baudelaire a české umění

Dvoustému výročí narození Charlese Baudelaira věnujeme výstavu SAMOTA UPROSTŘED DAVU, která se zabývá propojením básníkovy osobnosti a díla s českým uměním 20. století a současnosti. Výběr z děl více než 90 umělců představí přímé inspirace básníkovým dílem, ale také širší, mnohdy podprahové souvislosti s jeho tvorbou i životem. Výstava sleduje nejdůležitější témata, která v životě a díle Baudelairově rezonovala, ať už to byl jeho vztah k městu a neustálý pocit osamocení, nudy a sklon ke splínu, láska a zároveň nenávist k ženám, vzlety k umělým rájům i nekonečná touha po nalezení krásy.

Galerie IV., GASK, Barborská 51–53, Kutná Hora 284 01
web

Galerie | 5/11/2021 - 3/12/2021
Petr Dub - 1 000 000 years, 1000 likes

Od 5.11. bude v řeporyjském uměleckém studiu Bubec k vidění nová výstava umělce Petra Duba s názvem "1 000 000 years, 1000 likes".  Autor se ve své vlastní umělecké tvorbě věnuje především zkoumání kapacity současné malby, objektu, instalace a jejich vzájemných přesahů v architektuře či ve veřejném prostoru. Anotace k výstavě je shrnuta v 50 heslech, které autor sám k výstavě připravil jako komentář.

Studio Bubec
Tělovýchovná 748, Praha - Řeporyje
web

Galerie | 7/11/2021 - 27/2/2022
Já je někdo jiný

Jak se vlastně dívat na žánr autoportrétu v době, kdy jeho místo a poslání převrstvila všudypřítomná narcistní kultura „selfie“? Co nám dnes mohou prozradit autoportréty umělců staré více než sto let? A může být autoportrét politickým tématem? Na tyto otázky a mnoho dalších mohou odpovědět díla Emila Filly, Bohumila Kubišty, Františka Koblihy, Vratislava Nechleby, Václava Stratila nebo Mileny Dopitové ze sbírek GASK.

Přesahy grafiky a Blackbox, GASK, Barborská 51–53, Kutná Hora 284 02
web

Galerie | 7/11/2021 - 30/1/2022
Emil Zavadil - ORNAMENT - GEOMETRIE - HRA

Výstava v prostoru určeném pro design představí renomovaného architekta mnoha výstav Emila Zavadila (nar. 1936) tentokrát jako autora volné grafické tvorby založené na matematice a geometrii. Výstava několikanásobného spolupracovníka GASKu je uspořádaná k autorovým 85. narozeninám.

Whitebox, GASK, Barborská 51–53, Kutná Hora 284 02
web

Galerie | 7/11/2021 - 31/12/2021
Victory a Lilie - GASK pod širým nebem – Dešťová stěna

GASK pod širým nebem představujeme tři nová díla, a to Dešťová stěna od Adély Matasové, Victory od Kryštofa Hoška a Lilie Martina Kocourka. Návštěvníkům se nabízí příležitost užívat si naše zahrady jako „přístav pohody a poznání“.

zahrady GASK
web

Galerie | 10/11/2021 - 24/4/2022
Nadějné vyhlídky

Výstava Nadějné vyhlídky s podtitulem Dítě v současném českém umění

DOX
web

Galerie | 10/11/2021 - 12/12/2021
Pod kůži

Výstava představuje práce nejmladší umělecké generace. Studenti předposledního ročníku výtvarného oboru Gymnázia Na Pražačce zde představí skrze rozličná média jako malba, film či objekt svůj pohled pod vrstvy naší každodennosti.

Novoměstská radnice
Karlovo nám. 1, Praha 1
web

Galerie | 10/11/2021 - 14/1/2022
výstava fotografií Zdeňka Thomy - DOTEKY HIMÁLAJSKÉHO VĚTRU

Zdeněk Thoma (*2.9.1938, Praha) je český fotograf, publicista a cestovatel, původním povoláním chemik. Je členem Asociace profesionálních fotografů, Syndikátu novinářů ČR a Obce spisovatelů. V roce 1970 absolvoval roční cestu do Asie, kterou od té doby systematicky fotografuje. V osmadvaceti zemích tohoto kontinentu, hlavně v Japonsku, Číně, Tibetu, Nepálu, Indii a na Filipínách strávil přes sedm let života. Výsledkem jeho práce je řada cestopisů, obrazových publikací a více než 160 fotografických výstav. Nejvíce ho zajímá kulturní historie čaje, umění orientálních zahrad a krajina v proměnách světla.

KC BESEDA Klánovice, Praha 9
web

Galerie | 11/11/2021 - 9/12/2021
Tarot / Velika Arkana

Výstava významného romského výtvarného umělce Zorana Tairoviće (Srbsko) v rámci programu Světového romského festivalu Khamoro. Představí soubor 20 velkoformátových originálních děl včetně multimediálního a multidisciplinárního představení. Jedná se o autorskou práci za dobu 35 letého uměleckého působení (1986–2021).

Novoměstská radnice
Karlovo nám. 1, Praha 1
web

Galerie | 11/11/2021 - 13/2/2022
Barbora BARBAR Kysilková - HOMO TEMPUS

Barbar – Barbora Kysilková (*1983) je česká malířka působící v norském Oslo (dříve v Berlíně). Při hledání nejvhodnější malířské techniky k vyjádření toho, co chtěla sdělit, se umělkyně začala s hlubokým přesvědčením zaměřovat na figurální olejomalbu. Inspiraci hledá v realitě, které se nechce vzdalovat. Svou prací umožňuje divákům setkání s uměním v jeho hlavních cílech: Dotýká se jich jak vizuálně, intelektuálně, tak i sentimentálně. Atmosféry jejích obrazů odhalují tváří v tvář část jich samých, a tedy zvyšují i jejich povědomí. Výstava ve všech přízemních sálech MUD představí průřez celou její tvorbou.

Muzeum umění a designu Benešov
Malé náměstí 74, Benešov u Prahy
web

Festivaly | 15/11/2021 - 6/12/2021
26. Pražský divadelní festival německého jazyka

26. ročník Pražského divadelního festivalu německého jazyka nabídne ty nejzajímavější počiny německojazyčného divadla – na jevištích pražských scén budou hostovat divadla z Hannoveru, Hamburku, Kolína nad Rýnem, Vídně či Berlína. Součástí přehlídky bude i česká inscenace původně německojazyčného textu, za niž festival každoročně uděluje ve spolupráci s Divadelními novinami Cenu Josefa Balvína. Chybět nebude bohatý doprovodný program – výstava grafického designu spjatého s festivalem, živé i online diskuse se zahraničními divadelníky, česko-německý kabaret či autorská čtení.

různá místa
web

Galerie | 16/11/2021 - 27/2/2022
No Art Today? nová díla ze sbírek Galerie hlavního města Prahy

út–ne 10–18 h, čt 10–20 hKurátorský tým GHMP: Sandra Baborovská, Magdalena Juříková, Jitka Hlaváčková, Jakub Král a Olga MaláVýstava No Art Today? – nová díla ze sbírek Galerie hlavního města Prahy představuje reprezentativní výběr uměleckých děl, zakoupených do sbírek Galerie hlavního města Prahy v letech 2017 až 2020. Díky pravidelnému rozpočtu, určenému zřizovatelem, Hlavním městem Praha, na rozšiřování uměleckých sbírek, má GHMP jako jedna z mála veřejných galerií již sedmým rokem možnost systematicky doplňovat a rozšiřovat sbírky, které má ve své péči. Na základě pečlivého studia zejména pražské umělecké scény i s ohledem na nedávné výstavní projekty Galerie se daří obohacovat sbírky jak o díla zcela současná, tak i zaplňovat bílá místa v umění zejména druhé poloviny 20. století. 

Galerie hl.m.Prahy, Dům fotografie, Revoluční 5, Praha 1
web

Galerie | 16/11/2021 - 5/12/2021
Nový (Z)boží!

Výstava studentských prací nominovaných odbornou porotou na Národní cenu za studentský design v oboru produktový a průmyslový design. Výstava je součástí Plzeň Design Weeku a vyvrcholí slavnostním vyhlášením oceněných studentů v pátek 3.12.2021 v DEPO2015.

DEPO 2015
Presslova 14, Plzeň
web

Galerie | 16/11/2021 - 5/12/2021
Kateřina Šedá - Herzlich Willkommen!

Fotografická výstava představující návrhy a realizace ptačích budek a krmítek zhotovených dle vzpomínek penzistů na venkovské a městské domy, v nichž dříve bydleli. Miniaturní kopie domů byly na jaře 2021 nainstalovány v zahradě domova seniorů v Dolnorakouském Hainfeldu. Výstava probíhá v rámci Plzeň Design Weeku, jehož bude Kateřina Šedá speciálním hostem.

DEPO 2015 v Plzni
web

Galerie | 17/11/2021 - 31/12/2021
Forum 88 - Možnosti prostoru

S koncem osmdesátých let 20. století, kdy odpor vůči vládnoucímu režimu v ČSSR sílil, se v Pražské tržnici odehrála výstava Forum ‘88. Možnosti umění v prostoru. Na tehdejší umělecké scéně sehrála zásadní roli. V Hale 11 svá díla prezentovalo celkem 34 českých i slovenských umělců a umělkyň, mezi nimi dnes již slavná jména, například Kurt Gebauer, Jaroslava Severová, Jiří Sozanský, Michael Rittstein, Stanislav Kolíbal nebo teoretička umění Marie Klimešová. Mnoho objektů vznikalo přímo pro výstavu Forum 88 a na míru prostorám Tržnice.

Pražská tržnice
web

Galerie | 18/11/2021 - 31/12/2021
T 9-2-7 (JEDNOTA V ROZMANITOSTI) - Transformační model TRAFAČKA

Trafo Gallery připravuje skupinovou výstavu 51 umělců k připomenutí 15 let od založení uměleckého uskupení Trafačka, jež vychází z principu tří vlivových skupin, které vědomě či podvědomě vznikaly v časovém horizontu existence Trafačky v bývalé vysočanské trafostanici. Ústřední umělci výstavy a zakládající členové spolku Trafačka Jan Kaláb, Michal Cimala a Jakub Nepraš kolem sebe vytvářeli podhoubí umělců, se kterými Trafo Gallery úzce spolupracovala a pracuje dodnes.

Trafo Gallery
Bubenské nábřeží 306/13, Praha 7-Holešovice
web

| 18/11/2021 - 31/3/2022
VÝSTAVNÍ PROJEKT SVÁTEČNÍ UMĚNÍ

St-Ne 14:00-19:00, Sváteční umění je víceletým projektem Evy Jiřičky a Miry Gáberové. Autorky v něm reagují na české státní svátky a dny volna, které jsou s nimi spojené. Zajímá je prolnutí společensko-politické události a současného umění i aktuální způsoby prožívání svátku s odkazem na jeho historický kontext. Kurátorem výstavního projektu je Fuczik, autorem architektonického řešení Tomáš Moravec.

Atrium na Žižkově
web

Galerie | 19/11/2021 - 23/1/2022
Československá astrofotografie

Vesmír, který nás fascinuje – skupinová výstava ve Fotograf Gallery. Odkaz na web: https://fotografgallery.cz/ceskoslovenska-astrofotografie/

Fotograf Gallery
Jungmannova 7, Praha 1
web

Galerie | 19/11/2021 - 9/1/2022
Martin Skalický: Alegorie

Sochař Martin Skalický představí nová díla, která vytváří jím vynalezenou technologií, v níž používá historické sochařské formy. Alegorická sousoší devatenáctého století získávají současný, světlem protkaný kabát.

Galerie Kostka (MeetFactory)
web

Galerie | 26/11/2021 - 31/12/2021
Jiří Žák - Czech ASMR

otevřeno út–so 13–18h, V projektu „Czech ASMR“ Jiří Žák subverzivně využívá fenomén ASMR videí, které za pomocí sugestivního zvuku a obrazu slouží k navození příjemných pocitů či odbourání stresu. Jiří Žák však tento žánr „nakazil“ politickými informacemi. Kombinací smyslově příjemné až vzrušující formy a velmi zneklidňujícího obsahu tak vzniká mimořádně funkční kritická práce.

Galerie Fotografic
Stříbrná 2, Praha 1
web

Galerie | 26/11/2021 - 31/12/2021
Jakub Rajnoch - Film Sideways

otevřeno út–so 13–18h, Jakub Rajnoch ve svých intermediálních projektech zkoumá světlo a pohyb, které ve vědeckém, technologickém i uměleckém prostředí stále nabízejí nepřeberné množství využití. V projektu Film sideways si klade zdánlivě jednoduchou otázku: Co se stane, když se podíváme na filmovou projekci z boku? a přináší na ni konkrétní a zcela unikátní odpověď.

Galerie Fotografic
Stříbrná 2, Praha 1
web

Ostatní | 30/11/2021 - 5/12/2021
Plzeň Design Week

Tradiční podzimní akce se letos věnuje možnostem kvalitního designu na minimálním prostoru s podtitulem “Jak žít v malém.“ Plzeň Design Week představí několik realizací malého bydlení, které vybudovali úplní amatéři, nadšenci nebo profesionální architekti. Součástí bude i několik výstav, prodejní Pop Up galerie, MINT market, divadélko pro děti a nakonec přijde i designový Mikuláš!

DEPO 2015
Presslova 14, Plzeň
web

Festivaly | 30/11/2021 - 2/12/2021
Tady Vary

Nestihli jste letos zajet do Karlových Varů na filmový festival? A je vám to líto? Už nemusí. Zanedlouho budete mít šanci zažít Tady Vary! Šestice filmů pečlivě vybraných programovým oddělením MFF KV nabídne hity z letošního ročníku, poctu Jean-Paulovi Belmondovi i exkluzivní předpremiéru novinky Heleny Třeštíkové.

Bio Oko, Kino Světozor, Kino Přítomnost
web

Galerie | 1/12/2021 - 5/2/2022
Dvacet let Vokalízy 1981 - 2000

Festival, který propojil břehy jazzu, blues a rocku, jeho společenský kontext a neúnavná iniciátorka Jana Koubková. Na pódiích festivalu se střídali profesionální i amatérští zpěváci menšinových žánrů, z nichž mnozí v 80. letech nacházeli další možnosti koncertování jen obtížně. Výstava potrvá do soboty 5. 2. 2022.

Pop museum
web

Galerie | 1/12/2021 - 31/3/2022
Výstavní projekt Sváteční umění!

St-Ne, 14:00–19:00, Projekt Sváteční umění, za kterým stojí umělkyně Eva Jiřička a Mira Gáberová, vznikl v roce 2018 a trvá dodnes. Hlavním konceptem práce autorek je snaha reagovat na české státní svátky a spojené s nimi dny volna. Zajímá je prolnutí společensko-politické události a aktuálního umění i způsob prožívání svátku s odkazem na jeho historický kontext. Instalace je interaktivní, aby se návštěvník mohl k jednotlivým tématům – svátkům sám vyjadřovat.

Atrium na Žižkově
web

Galerie | 1/12/2021 - 12/12/2021
DUNA: Flat As Pizza

Aktuální výstavní projekt skupiny DUNA obrací svou pozornost zpět k objektům. Propůjčuje si komerční techniku 360° fotografie a zkoumá, co se stane, když focené objekty roztočí a akceleruje je natolik, až jejich rychlost dosáhne hraniční rychlosti a dostane se do bodu horizontu událostí. Vystavující: František Svatoš, Lenka Bakeš, Ladislav Kyllar Kurátorka: Anežka Kořínková

Pragovka Gallery
web

Divadlo | 1/12/2021 - 4/12/2021
Cirk La Putyka: Roots

Historie cirkusového umění v příbězích jednotlivců.

Jatka78
web

Galerie | 1/12/2021 - 8/12/2021
Galerie Vzlet: Jedinečné Svaopěstitelské Družstvo – Všecky krásy světa

Nová instalace uměleckého seskupení Jedinečné svatopěstitelské družstvo pro Vzlet, tentokrát věnovaná stříbrnému plátnu v knihovně Kafe Vzlet. Umělecká skupina Jedinečné svatopěstitelské družstvo reaguje na oslavy 100 let Kina Vzlet. Pro knihovnu umístěnou v kavárně Vzletu připravili instalaci věnovanou filmovému pásu. Kino jako takové zažívalo ve dvacátých letech minulého století svůj boom a umělci z této skupiny představují nalezené materiály, promítačky a především plakáty, kterými nám připomínají i období, kdy kino sloužilo Pražskému filmovému podniku.

Vzlet, Holadnská 669/1, Praha 10 – Vršovice
web

Galerie | 1/12/2021 - 12/12/2021
Anna Bürgermeisterová: Zloděj příběhů: Preview of some troubles

Jak může vypadat zloděj příběhů, který nikdy žádný příběh neukradl? Jedná se o prequel, uvádějící do děje obrazů autorky Anny Bürgermeisterové.

Pragovka Gallery
web

Galerie | 1/12/2021 - 12/12/2021
Tyformy: Brnění, Pavla Vachunová a Lukáš Homola

Pro The White Room se Pavla Vachunová rozhodla v kooperativním chápání volné části své tvorby zajít mnohem dále než při svém předchozím projektu Kořeny, neboť tentokrát na výstavu Brnění přizvala tanečníka Lukáše Homolu, s nímž ve spolupráci vytvořila instalaci šitou na míru unikátnímu prostoru bývalé kuchyně.

Pragovka Gallery
web

Galerie | 1/12/2021 - 17/12/2021
FAUST V KOMIKSU

po-pá 10-19h, Výběr z výstavy, která vznikla v rámci česko-německého komiksového sympozia v Galerii Klatovy / Klenová.

Moving Station v Plzni
web

Galerie | 1/12/2021 - 22/12/2021
Studenti Atelieru performance - Doufám, že se máte dobře

Výstava Ateliéru performance FAVU Brno. Návrh obsahuje sérii situací vytvořených specificky pro prostor a kontext Francouzského institutu.Od kina až po horní patra budou jednotlivé prostory zaplněny vystoupeními, instalacemi a performancemi. Institut se tak stává velkým jevištěm, které bude zprostředkovávat novou interpretaci prostoru za pomoci různého vnímání. Návštěvník se stává součástí příběhu od okamžiku, kdy do prostoru vstoupí.

Galerie 35
web

Galerie | 1/12/2021 - 22/12/2021
Atelier Kaštan: Podzimní bilance

Ukázky prací vzniklých v rámci kurzů lektorů Atelieru Kaštan v průběhu druhého pololetí roku 2021

KAŠTAN – scéna UNIJAZZU
web

Filmy | 2/12/2021
Edison Filmhub

14:00 U Petrovových řád chřipka, 17:00 Muž z Acapulca, 20:00 Nejhorší člověk na světě, 22:30 Lux Aeterna

Edison Filmhub
web

Divadlo | 2/12/2021 - 5/12/2021
VOSTO5: Kolonizace – Nový počátek

20h, Zážitková sci-fi simulace překračující horizont událostí, hranici gravitace a limity lidského vnímání. Lidé od nepaměti toužili prozkoumávat daleký vesmír. Co nás k tomu žene? Zvědavost, pokrok, dobrodružství, zvětšování životního prostoru, šíření lidské DNA anebo jen obyčejná lidská pýcha? Kolonizace nových planet je nevyhnutelnou budoucností. Bude ale vesmír kolonizován právě člověkem? Netradiční inscenace Divadla VOSTO5 inspirovaná Archou, evolucí a československými sci-fi komiksy z časopisu ABC.

Divadlo Archa
web

Koncerty | 2/12/2021
Adventní koncert Smyčcového souboru a Komorního orchestru ZUŠ Lounských

18h, Na tradičním adventním koncertě Základní umělecké školy uslyšíte hudbu v podání jejího Smyčcového souboru a Komorního orchestru.

Novoměstská radnice
Karlovo nám. 1, Praha 1
web

Filmy | 2/12/2021
Úl

20:30h

Kino Ponrepo
web

Divadlo | 2/12/2021
Ztroskotání vzducholodi Italia

15h

Divadlo Minor
web

Divadlo | 2/12/2021
Ztroskotání vzducholodi Italia

9:30h

Divadlo Minor
web

Divadlo | 2/12/2021
Dobré ráno, Viktore

9:30h

Divadlo Minor
web

Divadlo | 2/12/2021
Zrada

19:30h

Činoherní klub
web

Divadlo | 2/12/2021
Sonety

19h

Divadlo v Dlouhé
web

Filmy | 2/12/2021
KINO PILOTŮ

16:20 Zátopek, 16:30 Přes hranici 17:15, Céčko: Jan Werich: Když už člověk jednou je…, 18:20 Dokud nás bůh nerozdělil, 18:50 Francouzská depeše / The French Dispatch (English friendly), 19:15 Céčko: Klícka / The Nest (English friendly), 20:30 Klan Gucci / House of Gucci (English friendly), 21:15 Benedetta / PREMIÉROVÝ TÝDEN, 21:30 Céčko: Chlast

Kino Pilotů
web

Divadlo | 2/12/2021
Manus Art Collective: Košilice a Okšila / PREMIÉRA

19:30h…S lehkostí absurdity se přenášíme do prostoru science fiction ala fashion Ve svém světe setkání tří rozdílných charakterů hledáme vnitřní transformace díky módnímu kousku košile, která může skrývat pocit moci, síly, nadřazenosti, ale také módního kousku, která nás navenek dělá lepšímí. Máme možnost se pod nános těchto textilních vrstev schovat a vystupovat v našich/vašich očích lépe? Nebo je to jen slepá lež, která nás celou dobu provází? Bude se k nám okolí chovat jinak v návaznosti na náš zevnějšek a oblečení? Bude v našem chování rozdíl, když si oblečeme džíny a tričko nebo pokud se rozhodneme nosit košili a kalhoty? A není toto smýšlení absurdní? Nabalujeme na sebe mnoho podob a verzí našich “lepší” já, ale ve své podstatě při svléknutí každý vypadáme stejně. Vliv společnosti nás ale tlačí do jistých ideálů.

Studio Alta
web

Divadlo | 2/12/2021
Dva špinavci

19:30h

Klubovna Kašpar
web

Divadlo | 2/12/2021
Protokol

19:30h

Kašpar v Divadle v Celetné
web

Divadlo | 2/12/2021
Hadry, kosti, kůže

19h

Švandovo divadlo
Štefánikova 57, Praha 5
web

Divadlo | 2/12/2021
Budu všude kolem tebe

19:30h, Skutečné příběhy o bolesti a naději vyprávějí ženy-matky, které ztratily své děti.

Divadlo Kampa
web

Tančírny | 2/12/2021
Kids and Heroes zine vol. 2 release party

19h

Rock Café
Národní 20, Praha 1
web

Koncerty | 2/12/2021
United Cans Unlimited, Jan Fic

19:30h, Bluesové trio a výrazný moravský písničkář

KAŠTAN – scéna UNIJAZZU
web

Galerie | 2/12/2021
Falza? Falza!

Jak rozeznáme originály od padělků? Výstava Falza? Falza! ve Šternberském paláci na Hradčanském náměstí nevšedním způsobem představí napodobeniny obrazů, soch i kreseb od 17. až po počátky 20. století.

Šternberský palác
web

Filmy | 2/12/2021
Bio Skeptik: Duna

19h, Kultovní sci-fi dílo vypráví o mocenských bojích uvnitř galaktického Impéria, v nichž jde o ovládnutí planety Arrakis: zdroje vzácného koření - melanže, jež poskytuje zvláštní psychické schopnosti, které umožňují cestování vesmírem…Po projekci diskuse s filmovým publicistou Kamilem Filou.

Ústřední knihovna, Mariánské nám. 1, Praha 1 (velký sál)
web

Divadlo | 2/12/2021
Hra, která se zvrtla

19h

Divadlo Bez zábradlí
web
reklama