Kulturní servis

Úterý 11/5/21

předchozí den
Zadejte datum:
následující den

Galerie | 2/12/2020 - 23/5/2021
Galina Miklínová - MUZEUM LICHOŽROUTŮ VSTUP VÍTANÝ!!!

Výběrová multimediální retrospektiva vynikající ilustrátorky, výtvarnice a filmařky Galiny Miklínové

Villa Pellé
Pelléova 91/10, Praha 6-Bubeneč
web

Galerie | 13/1/2021 - 6/6/2021
Afrah Shafiq: Sultanina realita

Umělkyně ve svém multimediálním díle sleduje vývoj zobrazování žen v indické historické literatuře a podává tak výklad o postavení žen v tamější společnosti. Výjimečný feministický exkurz do kulturně-historického kontextu Indie je prezentován zábavnou interaktivní formou v podobě animovaného prostředí (GIFy, komiksové vtipy, statistiky atd.) a hudby. Otevírací doba: pondělí–neděle 13:00–20:00.

MeetFactory
Ke Sklárně 3213/15, Praha 5
web

Galerie | 13/1/2021 - 6/6/2021
Eva Koťátková: Rozhovory s monstrem

Výstavní projekt Evy Koťátkové s názvem Rozhovory s monstrem má podobu de- a re-konstrukce situací, kdy setkání majority s jinakostí odhalilo společenské předsudky a mechanismy vylučování. Příkladem jsou relativně nedávné a neúspěšné projekty vzniku chráněného bydlení pro znevýhodněné v několika českých obcích. Koťátková využívá veřejně dostupné zdroje i vlastní archiv rozhovorů a svědectví, aby nechala promlouvat různé strany, svědky i poškozené. Otevírací doba: pondělí-neděle 13:00 - 20:00.

MeetFactory
Ke Sklárně 3213/15, Praha 5
web

Galerie | 20/3/2021 - 31/12/2021
ON-LINE výstava: JOSEF HOFFMANN - Česká situace 2020

Letmý pohled na aktuální stav českých realizací jednoho ze zakladatelů moderní architektury/ soupis / kurátor: Martina Lehmannová, Dan Merta (úvodní texty: M. Lehmannová, J. Potůček, D. Šubrtová, grafika: J. Příhoda)

Galerie Jaroslava Fragnera
Betlémské náměstí 5, Praha 1
web

Galerie | 29/3/2021 - 25/5/2021
Malé dějiny fotopastí

Malé dějiny fotopastí - skupinová výstava / Výstava nazvaná Malé dějiny fotopastí se zaměřuje na interakce lidských i nelidských zvířat a na to, jakou roli při nich hrají (nejen) fotografické technologie.  V rozšířeném (spíš než přeneseném) smyslu se vystavená díla ukazují jako fotopasti, když zviditelňují některé vzorce chování v různých prostředích. Podobnou ambici má v dalším plánu i samotná výstava. Její  výlohová mutace vyznačuje další pokus přizpůsobit se měnícím se podmínkám nynější výstavní praxe.  Po vzoru trpělivé fototechniky tak výstava líčí na pohledy případných kolemjdoucích, aby se s nimi pokusila vyprostit z pasti přítomnosti.

Fotograf Gallery
Jungmannova 7, Praha 1
web

Galerie | 1/4/2021 - 13/6/2021
1920–2020 Praha–Tokio / vlivy, paralely, tušení společného

Výstava představuje desítky modelů, fotografií a uměleckých děl, mezi nimi mnoho unikátů, a celou řadu v Čechách dosud nevystavovaných japonských autorů a zároveň českých autorů, jejichž stavby byly realizovány přímo v Japonsku či jejich tvorbu japonská architektura významně ovlivnila. Pro veřejnost je zatím otevřena její exteriérová část ve dvorním traktu Betlémské kaple, kterou je možné navštívit každý den od 10 do 19 hodin.

Galerie Jaroslava Fragnera
Betlémské náměstí 5, Praha 1
web

Galerie | 16/4/2021 - 31/8/2021
Výstava Rohanský ostrov -  historie, kultura i přírodní unikáty Karlína a Libně

Výstava provede místem bývalého karlínského přístavu, kdy ulicí Rohanské nábřeží místo proudu automobilů proudila Vltava. Zavede návštěvníky na kultivované, a přitom divoké místo pro kulturu a setkávání lidí Přístav 186 00. Během cesty přívozem HolKa na holešovický břeh a zase zpět seznámí s historií meandru Vltavy. U Invalidovny představí umělce, filmaře i malíře, kteří jsou s místem neodmyslitelně spjati. Z kultury zavede rovnou doprostřed městské divočiny připomínající svojí vegetací keřostep či savanu.  

Rohanský ostrov
Městská čtvrť v Praze, Praha 7
web

Galerie | 16/4/2021 - 31/5/2021
Praha – město pro lidi

Chcete, aby byla PRAHA MĚSTEM PRO LIDI? Víte, jak se s podobnými problémy (doprava vs. mobilita, parkování, hospodaření s vodou, čistá řeka, airbnb a obecní bydlení atd.) vypořádávají naši sousedé nebo metropole a velká města v Evropě a v Americe? Znáte projekty a studie pro Prahu? Víte, jaké možnosti a nástroje mají úředníci a politici, ale nevyužívají je? Výstava se koná v interiéru i exteriéru! /út–ne 11–18 hod/

SmetanaQ gallery
Smetanovo nábř. 334/4, Staré Město
web

Galerie | 16/4/2021 - 16/5/2021
Aldin Popaja – Žiješ jen dvakrát

VÝSTAVA PŘEDSTAVÍ VÝTVARNOU TVORBU BOSENSKO-ČESKÉHO MALÍŘE, KTERÝ VE SVÉ TVORBĚ DLOUHODOBĚ ZKOUMÁ VIZUÁLNÍ PODOBU KAMENNÝCH BOSENSKÝCH NEKROPOLÍ A JEJICH SYMBOLIKU, KTEROU VYJADŘUJE PROSTŘEDNICTVÍM BAREVNÝCH PLOCH A NÁZNAKEM ILUZE.

Villa Pellé
Pelléova 91/10, Praha 6-Bubeneč
web

Online | 16/4/2021 - 31/12/2021
Architektura v době pokoronavirové

eseje / online projekt - Pandemie koronaviru nás opravňuje položit si otázku, jakou roli sehrává a bude sehrávat architektura v době konce tekuté modernity

Galerie Jaroslava Fragnera
Betlémské náměstí 5, Praha 1
web

Galerie | 17/4/2021 - 23/5/2021
Jonne Väisänen - Lost Boy(s)

Jonne Väisänen (*1994, Kuopio, Finsko) je loňským absolventem UMPRUM v Praze, fotografického ateliéru 1 Aleksandry Vajd. Jeho umělecká tvorba se orientuje na materializaci, vizualizaci témat, která jsou aktuálními společenskými tématy v současném propojeném evropském prostředí. kurátor Lexa Peroutka

Galerie 35m2
V. Nejedlého 23, Praha 3-Žižkov
web

Galerie | 28/4/2021 - 21/5/2021
Štěstíčko / Tears of Joy

Chcete se vydat cestou dobrodružství, která vám dodají pocit radosti a možná změní váš život? Stačí se zastavit v dočasné kanceláři v Křížkovského 10 a pořídit si svou osobní kartu Štěstíčko.

Pop Up Galerie AVU
Křížkovského 1288/10, Praha 3
web

Galerie | 1/5/2021 - 31/5/2021
Jazz World Photo 2021 – virtuální výstava

Po celý květen si můžete prohlédnout třicet nejlepších fotografií z letošního ročníku soutěže Jazz World Photo. Výstava je přístupná zdarma 24 hodin denně na platformě Kunstmatrix (https://artspaces.kunstmatrix.com/en/exhibition/5916695/jazz-world-photo-2021).

Americké centrum
Tržiště 13 (1. patro), Praha 1
web

Galerie | 3/5/2021 - 4/7/2021
Oliver Torr: Trans Europe Postal Express

Doprovodná výstava k projektu Trans Europe Postal Express Olivera Torra trasuje proces vzniku nové kolaborativní nahrávky, na níž spolupracoval s vybranými umělci platformy SHAPE. Čtyřstopý kazetový rekordér Tascam Porta 02, několik prázdných pásek, skicák a seznam instrukcí. Putovní case vyslal Oliver Torr před několika měsíci na cestu napříč Evropou a sesbírané zvukové a obrazové fragmenty přetavil v pseudo-kolaborativní nahrávku Trans Europe Postal Express.

MeetFactory
Ke Sklárně 3213/15, Praha 5
web

Galerie | 4/5/2021 - 29/8/2021
František Skála a jiné práce

Výstava František Skála a jiné práce je z větší části věnována jeho ne vždy známé knižní ilustrační tvorbě. Během své dosavadní práce se František Skála věnoval ilustracím od dětských knih přes vědecké publikace až po fotografické komiksy a autorské knihy, a to s užitím různých výtvarných technik. Výstava se svou formou prolíná i s řadou dalších aspektů, které souvisejí jak se sochařskou, tak i s malířskou prací či s performancemi Františka Skály. Ve své linii se tak jedná o mimořádnou retrospektivu ilustrátorských děl, která ukazuje zároveň přesahy a rozmanitost autorovy umělecké tvorby.

Galerie hlavního města Prahy: Dům u Kamenného zvonu
Staroměstské nám. 13, Praha 1
web

Galerie | 4/5/2021 - 30/5/2021
Monika Immrová - Tříbení

Monika Immrová je absolventkou ateliéru J. Zeithammla. Je jednou z nevýraznějších sochařských osobností své generace. Jako rodačka z Loun dostala do vínku silnou afinitu k abstraktnímu tvaru. Jako člověk blízký přírodě se však na druhou stranu neubrání ani průnikům geometrie s organickým tvarem. Tato bipolární identita jejích betonových objektů a reliéfů nese v sobě něco z estetiky vybavení meziplanetárních plavidel a historických industrií zároveň. Beton povýšila na sochařský materiál par excelence. Pracuje s ním stejně často jako s dalším netradičním materiálem – kartonem. Tyto svého druhu čistě technické komodity jsou jí oporou při hledání oproštěného a striktně formulovaného prostorového konceptu. Její doménou byla a je socha, ale v posledních letech intenzivně pracuje také v grafice a získala za ni ocenění Grafika roku.

Galerie hlavního města Prahy: Colloredo-Mansfeldský palác
Karlova 2, Praha 1
web

Galerie | 4/5/2021 - 31/12/2021
Historické interiéry v Colloredo-Mansfeldském paláci

Colloredo-Mansfeldský palác patří k vynikajícím ukázkám pražské palácové architektury s bohatým stavebním vývojem, propojujícím prvky vrcholného baroka s pozdějšími rokokovými a druhorokokovými úpravami. Prohlídková trasa je vystavěna na několika základních principech, jimž dominuje snaha přilákat pozornost především k uměleckohistorickým a architektonickým kvalitám objektu. Napomáhá tomu specifická atmosféra paláce, v některých částech dochovaná v autentickém stavu, jinde poznamenaná řadou stavebních úprav i stopami užívání v minulosti.

Galerie hlavního města Prahy: Colloredo-Mansfeldský palác
Karlova 2, Praha 1
web

Galerie | 4/5/2021 - 30/5/2021
Xiao Quan

Čínský fotograf Xiao Quan byl u všech důležitých událostí 80. let, kdy se formovala nezávislá umělecká scéna Číny. Všechny neoficiální historické mezníky přinášející emancipaci uměleckých komunit v severních i jižních provinciích důsledně zmapoval a byl jejich přirozenou součástí. Xiao Quan je dnes mezinárodně uznávaným tvůrcem v oblasti dokumentu a pracuje na několika projektech zároveň. Pohybuje se v zapadlých oblastech Číny i západních metropolích a vydává řadu vynikajících publikací věnovaných určitým lokalitám a lidem, kteří jsou zde odkázáni žít v často diametrálně odlišných materiálních podmínkách. Je však otázka, zda se štěstí nekloní více k těm, kteří si stranou civilizačního balastu chrání jen holou existenci a pár nezbytností.

Galerie hlavního města Prahy: Dům fotografie
Revoluční 5, Praha 1
web

Galerie | 4/5/2021 - 27/6/2021
téměř Sedm statečných

V návaznosti na předešlou výstavu ženských malířek TA malba pokračuje Trafo Gallery přehlídkou nejmladší české malby nedávných mužských absolventů. Šestice mužů představuje svou nutkavou potřebu malovat, odhodlanost, oddanost a odvahu být v současné době malířem a společnou víru ve smysl své tvorby. Výstava bude zahájena vernisáží v úterý 4. května 2021 od 19:00, přístupná bude pro individuální návštěvy podle předchozí domluvy. K výstavě vychází stejnojmenná publikace v česko-anglickém vydání.(Po-út zavřeno)

Trafo Gallery
Bubenské nábřeží 306/13, Praha 7-Holešovice
web

Galerie | 4/5/2021 - 31/12/2021
Ateliér a grafická dílna Františka Bílka

Ateliérovou vilu na pražských Hradčanech realizoval podle vlastních plánů František Bílek v letech 1910–1911. Bílek byl především sochař a grafik, ale jeho náboženské pojetí umění ho vedlo k potřebě utvářet celistvá prostředí, v nichž by díla vzájemně myšlenkově propojená s architekturou naplňovala své základní poslání: spiritualizaci lidského života. Expozice v Bílkově vile návštěvníkům prostřednictvím vybraných děl (sochy, reliéfy, kresby, grafiky, nábytek, keramika), umístěných v unikátní architektuře vily, v jejím ateliéru i rezidenčním prostoru, přibližuje osobité dílo umělce, které tvoří významnou položku v kontextu českého a světového moderního umění. V suterénu je badatelům k dispozici nové Bílkovo centrum s archivními materiály týkajícími se umělcova života a tvorby.

Galerie hlavního města Prahy: Bílkova vila
Mickiewiczova 1, Praha 6
web

Galerie | 5/5/2021 - 31/5/2021
Ferdinand II. Tyrolský a letohrádek Hvězda

Stálá expozice představuje nejen život arcivévody Ferdinanda, ale i unikátní stavbu letohrádku Hvězda, který byl postaven podle jeho vlastního návrhu. Expozice v přízemí renesanční budovy seznamuje se stavebním vývojem letohrádku, ojedinělou štukovou výzdobou i rolí, kterou Hvězda spolu s rozsáhlou oborou hrála v pražském dvorském životě 16. století. Otevřeno každý všední den kromě pondělí 10–18.

Památník národního písemnictví - letohrádek Hvězda
Obora Hvězda, Praha 6
web

Galerie | 6/5/2021 - 30/5/2021
Tereza Darmovzalová - Ve světle řízených událostí / In Light of Controlled Events

Imerzivní videoinstalace Terezy Darmovzalové vybízí k hledání souvislostí mezi pěstováním rostlin, technologickým pokrokem a kulturou práce v kapitalismu. V kulisách audiovizuální koláže plánují pracovník produkčního skleníku a botanické zahrady zásadní převrat na základě nepozorovatelných změn. Kurátorka: Markéta Jonášová (Po-út zavřeno)

etc. galerie
Sarajevská 68, Vinohrady
web

Galerie | 7/5/2021 - 11/6/2021
Dotkni se historie uměním – virtuální vernisáž na ZOOMu

Konec druhé světové války si Americké centrum připomíná také virtuální výstavou uměleckých děl studentů Střední uměleckoprůmyslové školy Uherské Hradiště, která vznikla díky spolupráci se Slováckým muzeem a podpoře formou grantu Velvyslanectví USA v Praze, a přináší reflexi role americké armády při osvobozování Československa ve vyjádření nastupující generace umělců. Na platformě Kunstmatrix si můžete prohlédnout fotografie maleb, grafik, ale i módních doplňků. Vzhledem k současným protiepidemickým opatřením se vernisáž uskuteční virtuálně na platformě Zoom. Prosíme, potvrďte svoji účast na adrese acprague@state.gov a my vám pošleme přístupové údaje. Začíná se ve 14:00.

Americké centrum
Tržiště 13 (1. patro), Praha 1
web

Online | 7/5/2021 - 31/5/2021
Michel Houellebecq: Serotonin - audio seriál

Třídílná rozhlasová dramatizace románu o lásce a štěstí. Florent-Claude má dojem, že zanedlouho zemře. Náhlá smrt trochu zaráží svou nespravedlností, nedá se říct, že by si života nějak přehnaně užil. Prázdnota, kterou pociťuje, je naléhavá a nesnesitelná a bohužel ji nelze odehnat luxusním zbožím, exotickými destinacemi ani perverzním sexem. Pokusí se na poslední chvíli přesvědčit sám sebe, že žil, a dokonce poznal štěstí. Zinscenuje několik setkání se svými bývalými partnerkami a jedním kamarádem. Průvodcem na této ne právě útěšné bilanční rekapitulaci života je mu jeho iPhone.

MeetFactory
Ke Sklárně 3213/15, Praha 5
web

Galerie | 9/5/2021 - 30/6/2021
KO-LABORACE

KO-LABORACE/ třetí rezidentská výstava Pragovky, která se koná každý druhý rok v rámci „otevřených ateliérů“ Kolben Open, bude věnována tématu ko-laborace. „Zatímco v angličtině jde o standardní označení spolupráce, v češtině název vykazuje rozporuplný význam, který pociťujeme negativně. Díky tomu umožňuje vztáhnout se k tématu „spolupráce“ mnohoznačně. Vzniká tak prostor pro prezentaci rozmanitosti a nesourodosti autorských přístupů zúčastněných rezidentů Kolbenky, které nemusí být vždy ve vzájemném souladu,“ uvádí kurátor Petr Vaňous. KO-LABORACE tak představí 51 umělců, kteří vystaví svá díla ve třech velkorysých prostorách Art Districtu Pragovky : The White Room, Pragovka Gallery a v jindy nepoužívané bývalé Jídelně (Po-zavřeno)

Pragovka Art District
Kolbenova 34, Praha 9
web

Galerie | 10/5/2021 - 11/5/2021
Anka Helfert - Šedý girlandy

Anka Helfert ve výstavě navazuje na svůj rozpracovaný cyklus „Doorkeepers“. Kromě zájmu o ochranný, emblematický i démonický význam více či méně stylizované a fantazijní zvířecí figury je autorčinou hlavní motivací k soukromému výzkumu „hlídačů“ našich prahů zejména zkoumání nelidské existence

Studio Prám
Čerpadlová 536/4, Praha 9 - Vysočany
web

Festivaly | 10/5/2021 - 19/5/2021
Jeden svět

Jeden Svět - Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech letos probíhá online. Ty nejlepší dokumenty promítáme u vás doma. Poslouchejte zpravodajství z Jednoho světa každý všední den v době konání festivalu v 11 a 16 hodin v repríze.

Online
web

Galerie | 11/5/2021
15,15 - Ateliér pro teenagery 10+

Tereza Beranová vede tvůrčí ateliér zaměřený na tendence moderního a současného umění pro všechny dospívající, kteří v sobě objevili umělecké sklony. Zahrnuje setkání přes aplikaci ZOOM, vlastní tvorbu a konzultaci výstupů. Více informací o registraci najdete na webu Národní galerie.

Národní galerie Praha
Dukelských hrdinů 47, Praha 7
web

Online | 11/5/2021
20h - Online přednáška Bohumila Kartouse - No Future: vezeme děti na parním stroji do virtuální reality

Všimli jste si, jak se za posledních 20 let změnil svět? Vznikla digitální dimenze, nová dimenze lidské existence. Vstupuje do všeho, od globálních konfliktů, přes ekonomiku, mezilidské vztahy až po ty nejintimnější vrstvy našeho života

Městská knihovna v Praze
Mariánské náměstí 1, Praha 1
web

Galerie | 11/5/2021 - 31/8/2021
BLIK BLIK Tajuplný les

Máte někdy pocit, že v lese toho je mnohem víc než jen to, co je vidět na první pohled? Nová rodinná interaktivní expozice Tajuplný les vás nenechá na pochybách. Celkem 12 interaktivních instalací předních českých audiovizuálních tvůrců vás zavede do magického lesa ˗̵ tajuplného a kouzelného prostředí plného pohádkové atmosféry, fantazie, hry, světel, stínů a zvuků.

DEPO 2015
Presslova 14, Plzeň
web

Galerie | 11/5/2021 - 15/6/2021
Ondřej Vyhnánek: Výstava ANIMA

Ondřej Vyhnánek aka X-Dog ve svém, uměleckými školami nezatíženém díle, dospěl k originálnímu stylu nejen na poli malby, ale také plastiky. Můžeme zde vnímat vlivy komiksu, světa superhrdinů, pop-artu či naivního umění, ale také odkazy k tajemným a čarokrásným světům, obývaným nadreálnými živočichy a duchovními bytostmi.

DEPO 2015
Presslova 14, Plzeň
web

Online | 11/5/2021
Michael Londensborough: Tajemství energie – online přednáška s experimenty

Zajímají vás tajemství přírody? Přednáška z cyklu (Ne)známé souvislosti zaměřená na téma Energie. Energie je základem života. Naše civilizace je na energii závislá. Bez ní bychom neměli pitnou vodu, dostatek potravin, tepla, informací, atd.  Energetické zdroje jsou tudíž aktuální výzvou pro vědce, politiky a celou naši civilizaci. V dnešní době získáváme většinu energie spalováním fosilních paliv. Proč tomu tak je, když je to neudržitelný stav a vůbec to tak být nemusí? Dr. Michael Londesborough nabídne svůj energetický koktejl a vnese světlo do problematiky energetických zdrojů. Osvětlí podstatu a význam obnovitelných zdrojů (biomasa, energie vody, větru, slunce) a alternativních nefosilních zdrojů (jádro). Naznačí cesty, kterými se v budoucnu může ubírat světová energetika. Přednáší: Dr. Michael Londesborough, Ph.D. – britský vědec pracující v Akademii věd v ČR a popularizátor vědy, přednáška proběhne v češtině a sledovat ji můžete na YouTube kanálu Městské knihovny v Praze: youtube.com/user/knihovnapraha

Městská knihovna v Praze
Mariánské náměstí 1, Praha 1
web
reklama