Článek

KRUH A KRAJINÁŘSKÁ ARCHITEKTURA KRA/JINÁ 2024

O hranicích přírody a o vodě z různých úhlů pohledů. Přednášku o progresivní krajinářské architektuře představí Michelle Delk ze studia Snøhetta a zástupce Thomas Kissling ze švýcarského studia Vogt Landscape Architects

24. cyklus přednášek o architektuře spolku Kruh s názvem Kra/jiná se letos věnuje krajinářské architektuře. Květnový večer bude patřit americké krajinářské architektce Michelle Delk z renomovaného norského studia Snøhetta a Thomasi Kisslingovi ze švýcarského ateliéru Vogt Landscape Architects. Michelle Delk působí v New Yorku a zabývá se mezioborovou prací, vytváří jednoduché, avšak silné návrhy, které posilují vztahy mezi lidmi a jejich prostředím. Thomas Kissling z významného ateliéru Vogt Landscape Architects se zaměřuje na práce spojené s tvorbou parků a veřejných prostorů, které vznikají ve spolupráci s umělci.

Studio Snøhetta je známé svým zájmem o životní prostředí a kulturní přístup, což se odráží například v jejich stavbách jako Bibliotheca Alexandria či nová budova Opery v Oslu. Pracují často se stavbou jako krajinou, Michelle Delk je hlavní krajinářskou architektkou studia a působí v New Yorku. Je aktivní členkou správní rady Urban Design Forum v New Yorku a rady The Cultural Landscape Foundation. V 2023 byla povýšena do Americké společnosti krajinářských architektů (ASLA), přednáší na konferencích a univerzitách po celém světě. Během své práce hledá Michelle Delk možnosti, jak využít již existující prvky a vyhnout se nové produkci. Preferuje opětovné využití a transformace prostorů s ohledem na danosti místa, včetně všech sociálních a kulturních aspektů. Spojuje obory architektury a krajinářství a představuje, jak se princip adaptivního opětovného využití promítá do jejích projektů.

Její přednáška s názvem Za hranicemi se bude věnovat tématu krajiny a lidských interakcí s ní. „Krajina je rozlehlá a rozmanitá, zahrnuje nezkrotnou divočinu i veřejný prostor v našich městech, hluboké oceány i vrcholky hor. Naše cesta k jejímu porozumění, kdysi odkázaná pouze na naši představivost a předběžné mapování, stále přináší objevy neprozkoumaných území. V průběhu času jsme na této zemi ustanovili hranice, které ji často rozdělují a pomíjejí její celistvost a přirozenou propojenost. Dnes si uvědomujeme, že naší společnou povinností je pečovat o odolnost a udržitelnost v interakci s naším životním prostředím a uvědomit si, že jsme součástí kontinua, které je složitě spjaté se zemí a jejími minulými, současnými i budoucími obyvateli.doplňuje k přednášce architektka Michelle Delk.

Přednáška s názvem Voda je živel bez vlastností Thomase Kisslinga představí tři tematické okruhy přístupů ke krajině věnující se práci s vodou. První se zaměří na otázky budoucích metropolitních krajin v kontextu klimatických změn. Své vize představí na konkrétním výzkumu – projektu Scalo Farini v Miláně, který vznikl ve spolupráci Günthera Vogta a studia OMA včetně dalších přírodovědných oborů. Ve druhé části bude polemizovat o neviditelném designu a jeho vlivu na ekologickou udržitelnost krajinářské architektury na příkladech projektů Park Hyatt v Curychu nebo Laban Dance Center v Londýně od švýcarských architektů Herzog & de Meuron. V poslední části přednášky se zaměří na vodu jako symbol veřejného blaha a její význam a dostupnost v městském prostoru. Ateliér Vogt Landscapes Architects založil v roce 2000 Günther Vogt, profesor ze švýcarské ETH v Curychu, ateliér od té doby rozšířil svou působnost do několika dalších evropských měst (Londýn, Berlín a Paříž). Ateliér Vogt Landscape Architects byl založen v roce 2000 a rozšířil svou působnost do jiných evropských metropolí.

Přednáška newyorské krajinářské architektky Michelle Delk z ateliéru Snøhetta a švýcarského krajinářského architekta Thomase Kisslinga z krajinářského ateliéru Vogt Landscape Architects se uskuteční ve čtvrtek 2. května 2024 od 19h30 v CAMP Praha. Přednáška bude tlumočena z anglického jazyka do českého. Základní vstupné na akci je 170 Kč a za zvýhodněnou cenu pro studenty nebo seniory za 150 Kč. Vstupenky lze zakoupit v síti GoOut.

Další akce spolku Kruh proběhne ve čtvrtek 6. června 19.30 v Kině 35, na které vystoupí Francois Vadepied + Mathieu Gontier, Wagon /FR a Zuzana Štemberová + Lucie Vogelová, Terra Florida /CZ.

Spolek KRUH se věnuje osvětě v architektuře již od roku 2001. Hlavním cílem je snaha představit veřejnosti kvalitní a současnou architekturu, otevřít ji pro smysluplnou diskusi a umožnit dialogy mezi autory a obyvateli měst a obcí. Kruh pořádá celoroční cykly přednášek se světovými i místními architekty, ale i celorepublikový festival Den architektury a filmový festival Film a architektura.

Akce jsou pořádány v centru metropole a jsou určeny pro profesionály i veřejnost se zájmem o architekturu a veřejný prostor. Přednášky se zahraničními hosty probíhají v anglickém jazyce, vybrané z nich budou tlumočeny do češtiny.

Fotomateriál k přednášce ZDE
WEB:
kruh.info | FB: facebook.com/kruhspolek | IG: instagram.com/kruh_cz

reklama
reklama
reklama