Článek Rozhovor

KNIHOVNA NA VLNÁCH

Knihovna na vlnách
Osmý ročník literárně-hudebního festivalu
22. 6. – 22. 7. 2021

Dobrý vítr vrhá dobrou vlnu.  Když ale někde něco bouchne, země se otřese, může mít i dobrá vlna ničivou sílu. Covid byl a je takovým zemětřesením, které tu s menší, tu větší intenzitou tlumí život kolem nás. Pro tuto chvíli však nastalo bezvětří. Čas, kdy se znovu rodí umění žít. Napněme plachty a vydejme se společně s organizátory osmého ročníku literárně-hudebního festivalu Knihovna na vlnách za dobrodružstvím.

V letošním roce zakotvíme na čtyřech místech: na Mariánském náměstí, Avoid Café, Avoid Floating Gallery, Smíchovské náplavce. Bonusem letošního ročníku je poetická pouť pražskou Hostivaří. Na očkované, testované, čerstvě po karanténě, především na ty, kteří se rádi vrhají střemhlav do moře slov, představ a melodií čeká několik podvečerů a večerů autorských čtení, přednášek, koncertů, divadelního představení, promítání filmů nebo ochutnávka belgických piv.

Večer environmentální poezie na Mariánském náměstí přivítá básníky a redaktory: Luďka Čertíka, Jitku N. Srbovou, Matěje Senfta, Pavla Zajíce, Libora Staňka a písničkáře Vojtěcha Urbánka. Najde poezie pro nás ostatní cestu k mizející krajině, je možné krajinu zachránit poezií?

Avoid Café, kavárna na Rašínově nábřeží, přímo pod Tančícím domem, chystá sérii tematických přednášek: Minimální důstojná mzda; fenomén pomalosti; jak pomoci přírodě tam, kde žijeme a pracujeme; co chceme udržet, co opustit; kolik udržitelných forem ekonomik existuje a jaké to jsou.  Pokud rádi hledáte východiska z poněkud nevzhledně vypadající skutečnosti, program kobky s číslem 11 bude jen a jen pro vás.

Tradičním místem konání festivalu je Avoid Floating Gallery, umělecká galerie, loď na rozbouřené i klidné Vltavě. Večerů tu bude dost, rozmanitost zaručena. Kdo by se nechtěl potkat například s dlouholetým komentátorem České televize o dění v USA, spisovatelem Martinem Řezníčkem; prožít česko-portugalský nebo Nizozemsko-belgický večer; vychutnat si divadlo CO2kolektiv a jejich představení Odvaha k beznaději; poznat zajímavé autory, autorky našich předních nakladatelství, pobavit se u produkce hudebních seskupení z online projektu v době uzávěry Avoid Sessions, nalodí se na tuto loď u železničního mostu a uvidí, co se stane. 

Umění je adrenalin. Důkazem je doba, ve které se umělci vrhají přes palubu času, aby rozvířili naše různorodé naděje.

Kompletní program festivalu najdete na www.mlp.cz/navlnach

Rozhovor

28.6.2021 17:00

Na rozhovor 28.6. v 17h dorazí Dagmar Plamperová, básnířka a koordinátorka kulturních akcí na Mariánském náměstí, kde festival Na vlnách MKP startuje.

reklama
reklama
reklama