Článek Soutěž

KHAMORO 2021 VYVRCHOLÍ TENTO TÝDEN

Nespoutaná energie, brilantní hudební i taneční výkony romských umělců, tradiční defilé v centru Prahy a mnoho doprovodných akcí, které návštěvníkům festivalu přibližují různé oblasti romské kultury – na to vše jsou nejen Pražané za necelé čtvrtstoletí trvání Khamora zvyklí.

Letošní 23. ročník největšího romského festivalu, jehož pořadateli jsou Slovo 21 a Studio Production Saga, vrcholí již tento týden především hudebními koncerty tradiční hudby v holešovické La Fabrice a nedělním galakoncertem všech hudebních kapel a souborů v pražském Roxy.

Ještě před těmito koncerty ovšem proběhne ve středu, 22. září v Gauči ve Stromovce velkolepá Khamoro party, na které zahraje a zazpívá jedna z největších středoevropských hvězd populární hudby, Tomáš Botló. Tento zpěvák a klavírista zaujal soutěži Československo má talent v roce 2012. Jeho muzikálnost ohromila porotce a od té doby už jeho hvězda jen stoupá. Jeho skladby na Youtube mají několikamilionová shlédnutí, spolupracuje s největšími hvězdami současné romské hudby, jako je například Igor Kmeťo nebo Refew.

Na Khamoro party také zahraje devítičlenná kapela Romana „Zorby“ Horvátha známého především z kapely Terne Čhave.  Autorské skladby vycházející z romské tradiční hudby, krásné osobní texty v romštině a hlavně velký ansámbl skvělých hudebníků je zárukou kvality téhle party.

Ve čtvrtek od 12 hodin se v centru uskuteční tradiční defilé všech účastníků festivalu.

V pátek, 24. září proběhne od 19 hodin v La Fabrice první ze dvou koncertů tradiční hudby, na němž se představí trojice hudebních uskupení. První zahraje tuzemská romská kapela Čhave Romane CZ vedená virtuózním akordeonistou Patrikem Eliášem. Návštěvníkům koncertu zahrají lidé písně slovenských Romů. Energický a originální mix gypsy swingu a tradiční romské hudby, to je doména holandských La Manouche. Koncertní večer pak uzavře rumunská smršť zběsilých rytmů dechovky Zuralia Orchestra.

O den později, v sobotu, 25. září, opět od 19 hodin v La Fabrice zahrají kapely z dalších čtyř zemí. V naprosto netradičním spojení pod názvem AndaluzIndia (ESP, IND) uslyšíte flamenko protkané indickou hudbou. Maďarskou olašskou hudbu budou reprezentovat Kale Lulugyi, kteří zahrají z generace na generaci předávané romské písně. Karmen Gipsy Group, tak se jmenuje ruský reprezentant festival, který nám představí tradiční ruský romský folklor, který proslavil dnes již legendární filmový muzikál Cikáni jdou do nebe. Druhý koncertní večer vyvrcholí vystoupením krále balkánských trumpetistů, Bobana Markoviče se svým orchestrem. Tato početná kapela předvede to nejlepší, co nabízí svět romské balkánské dechovky – strhující hudební tempo, virtuózní instrumentální výkony i nekonečné moře energie, která vždy zaplaví publikum.

Festival uzavře nedělní galakoncert všech kapel, který začne od 17.30 v pražském Roxy.

Další informace o festivalu, včetně doprovodných akcí, naleznete na webové stránce khamoro.cz

Soutěž

Ve středu 22.9. můžete soutěžit o 2 vstupy na Galakoncert festivalu Khamoro, 26.9. 17,30 v Roxy.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama