Článek

JITKA A KVĚTA VÁLOVY: PRÁCE PRO VEŘEJNÝ PROSTOR

7. 9. – 27. 10. 2022 / Studio Bubec 

Výstava ve Studiu Bubec sleduje okruh méně známých prací sester Válových, které mohly díky úzkému generačnímu a profesnímu spojení se členy skupiny Trasa vytvářet návrhy a následně i realizovat díla ve veřejném prostoru – mozaiky, malby, reliéfy a skleněné výplně. Výstava je k vidění každý všední den od 7. září do 27. října 2022 od 10 do 17 hodin.

Sestry „Válovky“ ve svých nevelkých ateliérech v kladenském domě malovaly rozměrná plátna, aby se později staly respektovanou součástí historie českého výtvarného umění druhé poloviny 20. století. Než se tak stalo, tak obě autorky prožívaly dlouhé období nezájmu o jejich tvorbu. Mnoho obrazů tehdy přemalovávaly, neměly peníze na nová plátna a vystavovaly jen občas a převážně společně se členy skupiny Trasa.

Před nástupem do ateliéru Emila Filly na VŠUP Jitka Válová studovala Střední školu sklářskou v Železném Brodě. Tam se naučila techniku skleněné mozaiky, leptání a pískování tabulového skla. Tyto techniky pak obě sestry využily pro několik realizací určených pro veřejný prostor, které vznikly mezi lety 1957 až 1978.

Na výstavě Práce pro veřejný prostor, která sleduje tuto méně známou tvůrčí polohu sester Válových, budou k vidění návrhy reliéfů, fotodokumentace betonových litých předsazených reliéfů či několik schválených, a přesto nerealizovaných skic a návrhů.

Výstava vznikla jako součást Roku sester Válových a koná se při příležitosti 100. výročí narození autorek.

/Kurátorka/

Dagmar Šubrtová ve spolupráci s Alexandrem Němcem a rodinou sester Válových

Další informace:

http://www.bubec.czhttps://www.facebook.com/studiobubec/

http://instagram.com/studio_bubec 

BUBEC

Tělovýchovná 748, 

155 00 Praha – Řeporyje

reklama
reklama
reklama