Článek Rozhovor

JAKÁ JE BUDOUCNOST NÁKLADOVÉHO NÁDRAŽÍ ŽIŽKOV?

CAMP otevírá pátou sezónu novou výstavou Žižkovské nádraží: druhý život?

Nahlédnout do budoucnosti i bohaté minulosti 60 hektarového území mohou návštěvníci Centra architektury a městského plánování (CAMP) již od úterý 21. září, kdy bude výstava slavnostně zahájena vernisáží. Expozice představí aktuální informace o území bývalého nákladového nádraží a přilehlého okolí, kde se v současnosti plánuje nebo už probíhá realizace velkých veřejných i soukromých investic. V rámci výstavy budou celý podzim probíhat také komentované prohlídky a další doprovodný program.

Nákladové nádraží Žižkov je místem s obrovským potenciálem. I když se nachází v širším centru Prahy, jedná se o rozlehlý nevyužívaný prostor. To by se však nyní mělo změnit. Rozvoji tohoto brownfieldu totiž dříve bránila stavební uzávěra, kterou vymezil územní plán z roku 1999, ovšem ten se nyní po 12 letech dočká úprav a začne se zde stavět. Zlomový bod nastal letos, kdy Institut plánování rozvoje hl. m. Prahy (IPR) připravil urbanistickou studii, kterou projednal se soukromými investory, politiky a především veřejností. V budoucnosti zde vznikne moderní městská čtvrť nabízející až 11 000 nových bytů a domov pro 23 000 lidí, obchody, základní i mateřské školy a park ve stopě bývalých železničních kolejích.

Klíčová je také oprava a přestavba památkově chráněné funkcionalistické budovy nádraží, která by se měla změnit na kulturní centrum. Nový domov by zde měly najít kulturní instituce v čele s Národním filmovým archivem (NFA). Dalšími výraznými veřejnými investicemi jsou vznik nové tramvajové trati nebo výstavba dvou základních škol. Největšími soukromými investicemi jsou pak bytové projekty Parková čtvrť a Žižkov City spolu s dalšími developerskými projekty, jako je Rezidence nádraží Žižkov, U Staré cihelny, Nagano Park nebo Obytná čtvrť Jarov.

Návštěvníci výstavy se kromě cesty do budoucnosti, kterou nabídne velkoplošná projekce nebo velký a přehledný fyzický model území, budou moci vydat také do minulosti nádraží skrze videoesej Malá industriální elegie. Unikátní archivní záběry ze 40. a 60. let minulého století představí nádraží v dobách své největší slávy. Neustálý ruch a pohyb zboží i lidí ostře kontrastuje se současným tichem a pomalým chátráním bývalé pražské industriální chlouby, která už několik desetiletí trpělivě čeká na svůj druhý život. Dočká se ho teď?

Registraci na vernisáž a doprovodný program k výstavě najdete na www.campuj.online.

Rozhovor

1.10.2021 17:00

Naším hostem bude Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Praha.

reklama
reklama
reklama