Článek

IN MARGINE V 8SMIČCE HUMPOLEC

IN MARGINE
Rám, sokl, vitrína
2. 3.–19. 5. 2024
Zóna pro umění 8smička, Humpolec

Kurátorka: Emma Hanzlíková

Humpolecká zóna pro umění 8smička představuje výstavu s názvem IN MARGINE: Rám, sokl, vitrína, která se věnuje tématu autorské adjustace, tedy přípravy uměleckého díla k vystavení samotným tvůrcem. Jde o oblast, která je často marginalizována nejen umělci a diváky, ale i v dějinách umění. Výstava se proto zaměřuje právě na výtvarné či konceptuální zpracování rámů, soklů a vitrín.

V poslední době čím dál více umělců používá výrazné principy, které napomáhají ke vtažení diváka do světa uvnitř rámu. Proces tvorby tak pro ně nekončí blindrámem, sochou umístěnou na univerzální sokl a objektem uzavřeným do sterilní unifikované vitríny. Hledají další možnosti a výrazové prostředky, jak dílo adjustovat a zachovat jeho vlastní, nejen vizuální, integritu. Nenechávají tak dílo napospas adjustaci v galeriích či v domovech sběratelů. Výstava IN MARGINE se snaží na příkladech několika umělců ukázat šíři přístupů a principů, které se v souvislosti s tématem adjustace objevují.

Výstavní projekt se zápůjčkami z českých i světových institucí a soukromých sbírek kombinuje díla současných autorů s díly vytvořenými především v druhé polovině minulého století. Nechybí však ani ukázka ikonických děl z přelomu 19. a 20. století, která jsou opět aktuální a nadčasová.

Nedílnou součástí celé výstavy je i architektura, za kterou tentokrát stojí studio collcoll. To si s tématem adjustace poradilo velmi originálně – samotnou architekturu nechalo ustupit do pozadí a prostřednictvím mimořádně syté černé barvy nechalo promlouvat jednotlivá díla. Konkrétně byla použita druhá nejčernější černá na světě – tzv. Musou Black, která pohlcuje 99,4 % světla a vytváří efekt nekonečného prostoru. Díla se tak vznášejí v pomyslném vzduchoprázdnu a veškerá pozornost je soustředěna pouze na ně.

Vystavující umělci: Ádám Albert, Néphéli Barbas, Jana Bernartová, František Bílek, Constantin Brâncuși, Martin Herold, Klára Hosnedlová, Július Koller, Stanislav Kolíbal, Alžběta Krňanská, Alena Kučerová, Piero Manzoni, Zbyněk Sekal, Josef Sudek, Jan Svoboda, Miroslav Tichý, Josef Váchal, Edmund de Waal a Erwin Wurm

www.8smicka.com

reklama
reklama
reklama