Článek

GASPARÁDA 2023 V KOLÍNĚ

1. a 2. září opět ožije Karlovo náměstí v malebném historickém centru Kolína divadlem! 

Nenechte si ujít patnáct skvělých představení, workshop a filmovou premiéru!

Přijďte se pobavit, zasmát se, dojmout se a taky si trochu zavzpomínat. 

V letošním roce uběhlo sto let od narození Marcela Marceaua, světově proslulého francouzského mima a „duchovního“ otce našeho festivalu. V roce 1967 v Kolíně spolu s Ladislavem Fialkou slavnostně odhalil Deburauovu bustu a pronesl přitom myšlenku, že by se právě zde, v rodišti velkého mima 19. století, měl organizovat „festival, kam by se mimové vraceli jako k vlastnímu prameni…“

Proto k poctě Jeana Gasparda Deburaua pořádáme jedinečný festival vycházející z tradiční pantomimy a prezentující zejména nonverbální směry divadelního umění. Každoročně v historickém centru památkové rezervace Kolína účinkují nejen ti nejlepší umělci z celé České republiky, ale také významní hosté ze zahraničí. A na koho se letos můžete těšit? 

S radostí navazujeme na nitku historie představením jediného českého žáka a diplomovaného absolventa mezinárodní herecké školy Marcela Marceaua v Paříži – Martina Sochora. Hravé a veselé činoherně-mimické představení (Putování s pantomimou, tentokrát o Davidu Goliáši) nám představí poučný příběh o tom, že se velcí nemají vytahovat na malé, silnější na slabší a úplně nejlepší je být kamarádi. 

Martin Sochor: PUTOVÁNÍ S PANTOMIMOU, TENTOKRÁT O DAVIDU GOLIÁŠI (pátek 15.00 h)

Humor jistě nechybí letošní zahraniční hvězdě festivalu TRYGVEMU WAKENSHAWOVI, rodáku z Nového Zélandu a nositeli mnoha ocenění (např. vítěz Fred Award: nejlepší show novozélandského festivalu komedie 2014; Underbelly Award: Edinburgh Festival Fringe 2014; Adelaide Fringe: nejlepší komedie 2015; Perth Fringe: nejlepší komedie 2015; nejlepší mezinárodní počin: Busan International Comedy Festival 2016…). Studoval na prestižní francouzské klaunské škole Ecole Philippe Gaulier. Jeho pantomimická komedie („šílená, nemorální, excentrická, ambiciózní“) NAUTILUS vás bude bavit po oba festivalové dny (krátká verze v pátek a celé představení v sobotu večer). 

A co na to tisk? „Wakenshawův jedinečný styl kombinuje pantomimu, fyzické divadlo a drzou idiocii připomínající mladého Jima Carreyho.“ (The Independent)

www.trygvewakenshaw.net

Zahraniční hvězda, Trygve Wakenshaw (NZL) – Nautilus (pátek od 22.00 a v sobotu od 20.45 h), foto Fraser Cameron

Vraťme se ale na úplný začátek. Festival letos otvírá DIVADLO TONDY NOVOTNÉHO loutkovou pohádkou O PEJSKOVI A KOČIČCE, která je volně inspirována knihou Josefa Čapka.

Poté si můžete udělat krátký výlet s TEATRO COMICO do dob Deburaua a podívat se na romantickou „bílou“ pantomimu – PIEROT A COLOMBINA

Poetické novocirkusové představení HVĚZDÁŘ od TUTOcirku vás zase zavede na magickou vesmírnou cestu po hvězdách. Ale pozor na neuvážená přání. ☺

Pozor, pozor! Johnny & Jenny uvádí: J.O.E. Je to jedinečný robot, který dokáže téměř všechno, na co si Rue jen vzpomene. Hrají: Jonatán Vnouček a Michaela Stará                         

TŘEBA TO VYJDE od KoťátkA zkázy je divadelně-cirkusová komedie překonávající všechny limity. Dojde na růžový i černý humor, akrobacii, hru s maskou, dřevorubectví a mnoho dalšího!

KOŤÁTKO ZKÁZY a komedie TŘEBA TO VYJDE (pátek v 18.50 h), foto Vojtěch Brtnický

Akrobaticko-taneční představení ŽENA, RŮŽE, PÍSEŇ, KOST od LOSERS CIRQUE COMPANY je o ženských vzorech (Frida Kahlo, Madonna, babička a trenérka). Svět se s neuvěřitelnou dynamikou proměňuje. Každodenně přináší nové situace, nové konflikty, nové výzvy. Všichni jsme do jeho víru vhozeni a je jen na nás, jak se v něm zorientujeme. A tady přichází inspirace…

Unikátní představení STVOŘENÍ SVĚTA mima Vojtěcha Svobody a kytaristy, skladatele Lukáše Sommera, je procházkou světem pantomimy v pěti etudách. Myšlenkou této inscenace je představit divákům výběr z nejlepších klasických pantomimických etud z dílny největších mistrů tohoto oboru, to vše v jemné symbióze s hudebním kytarovým podtextem.

Znáte skupinu Ilusias? Od roku 2011 absolvovala více jak 1 200 vystoupení v České republice a v zahraničí. Má za sebou i úspěchy v Česko Slovensko má Talent! v roce 2022. Představí vám svou moderně pojatou taneční a světelnou show ART OF LIGHTS, využívající nejnovější LED rekvizity. Můžete se těšit na ladné pohyby baletky ve světelném kostýmu za doprovodu dalších tanečníků, kteří během tance vykreslují rekvizitami nejrůznější světelné obrazce.

Ilusias a jejich světelné obrazce (pátek od 22.40 h)

Chcete si vyzkoušet programovou novinku – improvizaci? Workshop, určený nejen pro milovníky divadla, ale také pro všechny, kteří chtějí objevit a rozvinout svou kreativitu a schopnost improvizace, bude probíhat v sobotu v Městském společenském domě pod vedením zkušených lektorů (Pavly Sedláčkové a Ladislava Kardy) z ČESKÉHO NÁRODNÍHO IMPROVIZAČNÍHO DIVADLA. Z důvodů omezené kapacity je potřeba se přihlásit předem do 28. 8. na e-mailu: gasparada@mukolin.cz . Workshop je určen pro všechny od 12 let věku.

Peníze, prachy, many, laržány a kila – slova věčně skloňovaná ve všech možných jazycích a nářečích, modifikovaná do mnoha podob vyjadřujících vztah k tomuto lidskému vynálezu. I Dalajláma se zamýšlel nad významem peněz: „Lidé obětují zdraví, aby vydělali peníze, a znovu získali zdraví. Tak moc se znepokojují budoucností, že si neužívají přítomnost. A žijí, jako by nikdy neměli zemřít, a potom zemřou bez toho, aby předtím žili.“ SACRA CIRCUS vám vše vylíčí ve steampunkové clownerií PRAxCHY, která je o věci, po které lidi touží, sní o ní, bezhlavě se za ní ženou a nikdy jí nemají dost!

SACRA CIRCUS: PRAxCHY (sobota od 16 h)

Zábavné příběhy důmyslného rytíře DONA QUIJOTA, který se nikdy nevzdává, navzdory nepřízni osudu, vám odvypráví divadlo rozmanitostí. Čeká na vás živá hudba, velké loutky i akrobatické kousky.

I v letošním roce se můžete těšit na vystoupení studentů a absolventů Katedry nonverbálního divadla HAMU v Praze – HAMU MIME EVENING, tj. etudový večer plný klasické i současné pantomimy, klaunerie a grotesky. 

Závěr 12. ročníku festivalu bude patřit V.O.S.A. THEATRE. Jejich unikátní interaktivní divadelní instalace – FÉNIXOVA ZAHRADA, vás přenese na místo, kde se rodí kouzelné plody, kam přilétají kouzelní ptáci. Tam, kde se probouzí příběhy.

V.O.S.A. THEATRE a jejich unikátní divadelní instalace – FÉNIXOVA ZAHRADA (sobota od 22 h)

Během festivalu se můžete těšit i na promítání fotografií z minulých ročníků festivalu a na FILMOVÉ OKÉNKO.

Jste srdečně zváni do světa zázračného divadla, nevšedních zážitků a radosti – na festival GASPARÁDA 2023 v Kolíně! 

F: Gasparáda – mezinárodní divadelní festival J. G. Deburaua

Facebookové stránky festivalu, kde najdete podrobné informace, zajímavosti a různé úžasnosti z divadelního světa: https://www.facebook.com/gasparadadivadelnifestival

Více informací a vzpomínky na Marcela Marceaua najdete na webových stránkách: www.gasparada.cz

reklama
reklama
reklama