Článek

FUAD ALYMANI A GAZA! V GALERII ARTWALL

FUAD ALYMANI: GAZA!

Výstava proběhne od 7. června do 15. srpna 2024 v galerii Artwall na třídě Kpt. Jaroše a Edvarda Beneše.

Vernisáž se uskuteční 12. června v 18:00 na piazzettě Národního divadla na náměstí Václava Havla v rámci festivalu Re-connect Art.

Bezvládné dětské tělo se vznáší v rudém prázdném prostoru jako by levitovalo. Pod ním se rozkládá stylizovaná krajina dětských kreseb. Kolo, loďka, dům, strom, postel. Výjevy z dětského světa rozmetaného válkou. Jiné dítě s dudlíkem v puse. V jeho hrudi zeje díra, kterou prosvítá pustý horizont. Dítě, na jehož hlavu míří letecká puma. Protagonisty kreseb Fuada Alymaniho jsou palestinské děti, které v Gaze představují téměř polovinu populace. Jejich život byl už před současným konfliktem těžký, ale od října loňského roku se pro mnohé z nich změnil v noční můru. Tisíce zemřely pod troskami domů, při bombardování v uprchlických táborech, ale i přímo v nemocnicích, další umírají kvůli podvýživě. Nelze už nečinně přihlížet!

Alymani vychází ze své žité zkušenosti Palestince ze Západního Břehu – zoufale lapeného v poloze pozorovatele tragédie, která se odehrává v Gaze jeho krajanům, nekonečně vzdáleným. Z každičké linie umělcovy tvorby prýští utrpení, pro které neexistují slova, němý výkřik do netečného ticha.

Podle zpráv OSN zabily izraelské útoky v Pásmu Gazy od října loňského roku více než 36 000 Palestinců, více než polovina z nich jsou ženy a děti. Toto číslo nezahrnuje úmrtí v důsledku podvýživy nebo nemocí, které by za normální situace byly léčitelné. Mezinárodní soudní dvůr v Haagu vyzval Izrael k okamžitému zastavení bojů ve městě Rafáhu, ale ve chvíli, kdy vzniká tento text, Izrael nepolevuje v útocích na hustě osídlené oblasti, kam už před válkou uprchlo více než milion lidí z ostatních částí Pásma Gazy. Ve chvíli, kdy čtete tyto řádky, umírají další nevinní.

Výstava vzniká mimo jiné na podporou aktivit humanitárních organizací působících v Gaze, například Lékařů bez hranic. Tato mezinárodně uznávaná síť lékařů působící v současné době přímo v Pásmu Gazy, sleduje na místě drtivé dopady izraelských vojenských operací na palestinské civilní obyvatelstvo a opakovaně vyzývá obě válčící strany k uzavření příměří a umožnění mnohonásobně většího objemu dodávek humanitární pomoci. Jsou svědky kompletního rozkladu tamního zdravotnického systému. Od října 2023 do června 2024 byli nuceni opustit už 14 zdravotnických zařízení. Přístup k lékařské péči je v Gaze omezený a prostor, kde ji poskytovat, se zmenšuje.

„Civilisté jsou masakrováni. Jsou zatlačeni do oblastí, o kterých jim bylo řečeno, že budou bezpečné, jen aby byli vystaveni neustálým leteckým útokům a těžkým bojům,“ říká Chris Lockyear, generální tajemník Lékařů bez hranic. „Mnohočlenné rodiny se tísní ve stanech a žijí v extrémně obtížných podmínkách,“ dodává s tím, že čím déle bude válka trvat, o to více civilistů, kteří čelí neúprosné ukázce kolektivního trestu, zemře.

V kontextu české politiky se výstava přidává k hlasům obracejícím se na místní politickou reprezentaci, aby využila své pozice v roli spojence Izraele a apelovala na ukončení brutální války v Gaze, jejímiž oběťmi jsou desetitisíce nevinných Palestinců.

Výstava GAZA! se také obrací na každého z nás. Umění nemůže zastavit bomby, uzdravit raněné a nakrmit hladovějící. Může však dát hlas těm, kteří trpí. Může je učinit viditelnými v ulicích Prahy a pohnout nás k činům.

Proto je tato výstava s vykřičníkem.

Kde můžete přispět na pomoc lidem v Palestině:

Lékaři bez hranic ČR

https://www.lekari-bez-hranic.cz/clanek/darujte-na-pomoc-lidem-v-palestine

Lékaři bez hranic

https://donate.doctorswithoutborders.org/

Člověk v tísni

https://www.clovekvtisni.cz/

Charita ČR

https://svet.charita.cz/podporte-nas-hprs/charita-pro-gazu/

Více informací: www.artwallgallery.cz

reklama
reklama
reklama