Článek Rozhovor Soutěž

FILM WHITE PLASTIC SKY NABÍDNE VIZUÁLNĚ STRHUJÍCÍ ZÁŽITEK

12. října vstupuje do českých kin mimořádně krásná vize dystopické budoucnosti – animovaný snímek pro dospělé diváky White Plastic Sky.

Film se už českým divákům představil na karlovarském festivalu, Letní filmové škole a nejnověji v soutěžní sekci festivalu Future Gate, kam dramaturgové vybrali ze stovek snímků natočených za poslední rok a půl šest nejzajímavějších.

Animovaná vize dystopické budoucnosti se odehrává v roce 2123, kdy lidstvu docházejí zdroje a jedinou možností, jak přežít, je nemilosrdné pravidlo. Každý člověk po dosažení padesátého roku odevzdá své tělo, a to se postupně promění ve strom. Když ale psycholog Stefan s hrůzou zjistí, že se jeho milovaná žena Nóra dobrovolně rozhodla věnovat své tělo předčasně, rozhodne se ji za každou cenu zachránit. Vydává se na dramatickou cestu za její spásou, která je oba zavede až k podstatě lidství a lásky.

Film je natočený kombinací 3D animace a rotoskopie, pomocí které vznikl i český snímek Alois Nebel. „Chtěli jsme, aby naše animované postavy vyjadřovaly i ta nejjemnější citová hnutí, což dokáží jen herci. Jsme přesvědčení, že technika rotoskopie (překreslování hrané akce) a náš umělecký přístup k vizuální estetice dovolí filmu ožít a zatraktivní ho pro široké publikum. Naše rotoskopická technika nevznikla pomocí počítačového softwaru, tým animátorů ji vytvářel ručně a opíral se přitom o tradiční 2D animaci. Je to velmi detailní, realistická animace, která uchovává emoce herců a zároveň v sobě nese vřelost ručně kreslené animace. Lokace White Plastic Sky jsou vytvořeny ve 3D a všechna pozadí mají realistickou texturu. Jsou totiž vytvořena s použitím velkého množství fotografií přírodních objektů a textur, které jsme v průběhu mnoha let nashromáždili. Použití fotografie se speciálním zabarvením a efekty (písek, déšť, prach apod.) vytváří úžasné prostředí, mísící pocit reality se silným uměleckým akcentem,“ vysvětlili proces tvorby režiséři Tibor Bánóczki a Sarolta Szabóová.

White Plastic Sky do kin přináší Asociace českých filmových klubů, jejíž programový ředitel Jan Jílek film poprvé zhlédl na Berlinale. Jeho první myšlenkou bylo, proč film není v hlavní soutěži. „Naprosto precizně vystavěný fikční svět roku 2123, svět po apokalypse, svět v krizi. Množství ostrých reakcí na současnou dobu (klimatická krize, aging, orbánovské Maďarsko apod.) a zároveň nádherně vyklenutý dramatický příběh o lásce (snad) zachraňující svět. Symbolická cesta od rozumu a technologie k emocím, srdci a přírodě… Suverénní žánrový mix, kde fungují prvky love story, road movie, sci-fi i neo-noiru. Adult animation a rotoskopie… Bánóczki a Szabóová nám předkládají komplexní film, který by se v kinech měl stát výjimečnou událostí…“

Důležité odkazy

České stránky: https://acfk.cz/film/white-plastic-sky/ 

Oficiální trailer: https://youtu.be/PhnElwc00o4 

FB: https://www.facebook.com/asociaceceskychfilmovychklubu

Pro více informací, prosím, kontaktujte:

Lenka Horáková

lenka.horakova@acfk.cz

tel.: 775 936 253

www.acfk.cz

www.lfs.cz

Rozhovor

10.10.2023 17:00

O filmu si budeme povídat v úterý 10. října v 17 hodin, naším hostem bude Iva Hejlíčková.

Soutěž

Ve čtvrtek 12.10. můžete soutěžit o dva vstupy na premieru filmu v Maďarském kulturním středisku 13.10.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama