Článek Rozhovor

FESTIVAL TRANSFORMA V TÁBOŘE

Transforma 24

4. 7. – 7. 7. 2024 – Tábor

Vrstevnatý festival Transforma je zpět! Ústředním tématem devátého ročníku je tradice. Během čtyř červencových dnů čeká na návštěvníky 5 lokací, 6 scén a mnohem víc.

VSTUPENKY OD 245 Kč

PŘEDPRODEJ V SÍTI GOOUT

Zahájení proběhne ve čtvrtek v Křižíkově elektrárně vernisáží výstavy “Čemu dáváme smysl podle sebe, tak žijeme”, která se vztahuje k tradicím, přičemž zkoumá především způsoby a procesy jejich (de)konstruování. Podstatu, roli, význam, ale i dopady tradic (nejen) ve světle nynějších společensko-politických souvislostí uchopuje a přemýšlí nad nimi z různých pozic a úhlů pohledu.

Na vernisáž navážou hudební vystoupení v čele s českou premiérou keňského zpěváka a performera Kabeaushé. Neméně hudebně i vizuálně zajímavé budou také česká drag queen Miss Petty nebo táborská rodačka Josefiny Dusk. Program v elektrárně uzavře Kewu, který stál u vzniku nebo významným způsobem ovlivnil chod důležitých českých projektů jako Unizone nebo Addict.

Hlavní hudební program proběhne tradičně jako každý rok v kulturním komunitním centru CESTA. Na pěti scénách se objeví přes 60 hudebních interpretů a performerů s důrazem na vyváženost rozmanitých směrů a přístupů nehledě na žánrové limity. Ze zahraničních hudebníků vystoupí třeba řecký Anatolian Weapons, egyptský 3Phaz, švédská Fågelle, americký Andy The Doorbum, švýcarští YC-CY, slovenští Berlin Manson nebo norský Sturle Dagsland. Českou scénu bude reprezentovat například sbor Lada, rapoví Obrben, snová Koruth nebo legendární Yukimura.

Kromě hudební složky čeká na návštěvníky také bohatý doprovodný program v podobě závodů na kolech – Alleycatu nebo skejtové bojovky Vozová Hrotba. Skateboarding měl na Transformě vždy důležité místo, proto také kromě bojovky proběhne i výstava “Let’s find where to grind (and document it): the visual language of skateboarding”, objevující propojený myšlenkový svět a společný jazyk skejtových komunit na různých místech zeměkoule.

Transforma je kulturní festival, probíhající v jihočeském Táboře od roku 2016. Jeho snahou je především symbiotické navázání na místní silné kulturní podhoubí a jeho kreativní prolínání se širšími scénami z ČR i zahraničí. Organizátoři nechtějí sázet na headlinery, ale na zajímavými osobnostmi a uskupeními tvořený organický celek. Ten se má na Transformě úzce prolínat s geniem loci táborské Cesty, starého mlýna s tradicí alternativní kultury, který se stal hlavní festivalovou základnou.

http://transforma.cz/

Rozhovor

O festivalu si budeme povídat v úterý 2.7. ve 14 hodin. Naším host bude Jiří Straka, jeden z kolektivu organizátorů a dramaturg festivalu.

reklama
reklama
reklama