Článek

FESTIVAL QUEER DIVADELNÍHO UMĚNÍ WILD! VE VENUŠI VE ŠVEHLOVCE

festival queer divadelního umění WILD!

26.5. – 2.6.

Venuše ve Švehlovce

“všichni mají rádi teplé sladkosti”

Poslední květnový týden zavítá na pražské Venuše ve Švehlovce mezinárodní festival WILD!, který představí soudobé české a slovenské počiny na poli LGBTQ+ divadelního umění. Diváci potkají gay Hamleta ze Slovenska, premiéra Kardinál nabídne vhled do nejvyšších pater české katolické církve a jejího vztahu ke queer komunitě. Festival zakončí pohádka o dvou princích pro děti od 5 let.

Teplý Hamlet i znásilněný Édouard

“Festival se vrací na pražskou scénu již po čtvrté, tentokrát rozehráváme nejen rondokubistický sál Venuše ve Švehlovce, ale také její zkušebnu či nedivadelní prostor v Hrzánské pasáži v centru Prahy,” vysvětluje dramaturg festivalu Jakub Čermák a pokračuje: “Osobně se těším na obě slovenská hostování. Divadlo Azyl přiveze Shakespearova Hamleta. Název Homo Hamlet odkazuje jak ke queer orientaci hlavního představitele, tak také k otázkách po lidství a jeho druhu jako takovém. Druhým hostem ze Slovenska je divadlo Ludus, které zpracovalo i v Čechách známý román Dějiny násilí Édouarda Louise. Ten zpracovává traumatický zážitek znásilnění.”

Baroko a queer optika

Mezinárodní umělecký kolektiv Beautiful Confusion odpremiéruje svůj projekt Barokní procházky, ve kterém se zaměří na fenomén (nejen českého) baroka, který propojí s fenoménem camp. Rozkoš, taneční umění a peformance. Autorka Becka McFadden, která obdržela za svůj předchozí projekt Black Dress cenu Thálie, přizvala briského umělce a interpreta Daniela Somvervilla. Tvůrci slibují barokní operní dům jako nebinární hřiště plné nadživotních osobností, bujarých dekorací, queer patosu, tragi-campu a zdravé dávky euforie.

Žhavá současnost i minulost

České zastoupení se více než v činohře projeví spíš v performativní oblasti. Studenti DAMU Roman Poliak a Michal Sikora iniciovali před projednáváním sňatků stejnopohlavních párů výzvu akademickému senátu, aby institut manželství podpořil. Na základě toho se rozvinula širší a mnohovstevnatá debata o hranicích akademismu a jeho vztahu k lidským právům a společnosti obecně. Ta se stala podkladem pro jejich performativní dokument, který bude uveden ve zkušebně divadle.

Divadelní uskupení Tetrabiblos uvede premiéru Kardinál, která je, jak sami tvůrci uvádějí “sarkastickým ohlédnutí za třiceti lety působení zájmového kroužku katolíků ve svobodné společnosti, jež údajně hlásá lásku pro všechny. Teda pokud nejste žena, nebo queer. Děj se soustředí kolem postavy kardinála, který je možná inspirován turbuletnním a dechberoucím osudem skutečného kardinála v Čechách.

Publikace knihy pro děti Princ a princ, který zpracovává queer vztah formou přístupnou pro malé děti, vyvolala silné – nadšené i odmítané – reakce, jak v Nizozemí v době vydání (rok 2000), tak v Čechách o 13 let později. Nyní jsme se dočkali českého divadelního zpracování, které se poprvé představení pražskému publiku v hostování brněnského divadla Polárka.

“Mám pocit, že tento rok se nám podařilo vytvořit program, který je zábavný, rozmanitý svou formou a zároveň reflektuje témata silně přítomná v současnosti – jako je vztah queer tématku k dětem, otázku církve a jejího postoje ke komunitě, témata sexuálního násilí i queer adaptaci klasického textu. Tak silný ročník jsme dlouho neměli,” uzavírá dramaturg Jakub Čermák.

26.5. MÁSCARA (Pedro Gramegna Ardiles, CL) premiéra od 17h a 19h

uvádíme ve Fashion Concept Store Sláva, Hrzánská Pasáž, Celetná 558/12)

https://fb.me/e/bEFDgLMBK

26.5. HOMO HAMLET (Divadlo Azyl, SK) česká premiéra

https://fb.me/e/5vBD60OMe

28.5. ZVLÁŠTNÍ ZASEDÁNÍ AKADEMICKÉHO SENÁTU (Queerverse Platform, CZ/SK)

uvádíme ve zkušebně Venuše ve Švehlovce, vstup z ulice Křížkovského

https://fb.me/e/alfCVcZeX

29.5. BAROKNÍ PROCHÁZKY (Beautiful Confusion Collective, GB/CZ) světová premiéra (english i česky friendly)

https://fb.me/e/4v6RhfAKB

31.5. KARDINÁL (Tetrabiblos, CZ) světová premiéra

https://fb.me/e/3JyEq9ntx

1.6. DĚJINY NÁSILÍ (Divadlo Ludus, SK) česká premiéra

https://fb.me/e/8HmAQesCp

2.6. PRINC & PRINC (Divadlo Polárka, CZ) pražská premiéra od 17h

https://fb.me/e/4keacJl66

reklama
reklama
reklama