Článek Rozhovor Soutěž

FESTIVAL IZRAELSKÉHO FILMU STARTUJE 20. ŘÍJNA

FESTIVAL IZRAELSKÉHO FILMU KOLNOA 2023 – Operace Šalamoun

7. ročník festivalu izraelských filmů KOLNOA (20.–22. 10. 2023) přijede zahájit izraelsko-americký režisér Micah Smith, který představí svůj nový film Exodus 91. S využitím neobvyklého formátu doku-narative rozvíjí režisér poutavý příběh tzv. Operace Šalamoun, v rámci níž bylo do Izraele leteckým mostem během šestatřiceti hodin přepraveno na 15 tisíc etiopských Židů. Micah Smith ve svém snímku rozostřuje hranice mezi hraným filmem, archivními záběry a rozhovory vedenými se skutečnými lidmi i s herci, kteří reálné hrdiny příběhu jen ztělesňují, a nabízí tak divákům nevšední filmový zážitek a zvedá stále neuzavřené otázky.

Festival nabídne nejnovější hrané i dokumentární snímky předních izraelských režisérů, přehlídku studentských filmů i zajímavý doprovodný program. Festival již tradičně hostí pražské Kino Pilotů. V programu festivalu jsou zastoupeny snímky ze sekulárního i ortodoxního prostředí, filmy, jejichž hrdinky a hrdinové pocházejí z různých židovských i arabských komunit, z různých sociálních vrstev, izraelská realita je nazírána z mnoha různých úhlů pohledu a stejně pestré a rozmanité je i filmařské zpracování.

Drama Neplodná nás zavede do prostředí breslavských chasidů v mystikou prodchnutém Safedu. Nabízí hluboký a mnohovrstevnatý pohled do uzavřené komunity, která vnějšímu světu odhaluje jen málo. Jeho hlavní hrdinkou je mladá vdaná žena Fejgi, která se v zoufalé snaze po dítěti nedobrovolně vystaví traumatickém rituálu, jenž jí má zaručit plodnost a který obrátí její život naruby.

Jemná hořkosladká komedie Karaoke v hlavní roli se Sasonem Gabajem (Restaurátor, Kapela přijela, Jiný příběh) a Liorem Ashkenazi (Golda – Železná lady Izraele) naopak ukazuje stereotypní život izraelské sekulární střední třídy na ospalém izraelském předměstí, který znenadání naruší nový soused – volnomyšlenkářský světoběžník. Ten si nedělá hlavu se společenskými konvencemi. To rozehraje absurdním způsobem soutěž mezi obyvateli domu, kdo získá přízeň nenáviděného nového souseda.

Snímek Kino Sabája je sice hraný, ale má autenticitu dokumentárního filmu. Sledujeme v něm skupinku arabských a židovských žen, které se účastní filmařského kurzu v komunitním centru pod vedením mladé filmařky. Pozoruhodný a citlivý vhled do životů tradičních i moderních arabských i židovských rodin v Izraeli ukazuje a boří předsudky, které vůči sobě hrdinky zpočátku mají, a odkrývá mnohá tabu.

Dokument Šumař: Zázrak zázraků vypráví příběh vzniku nejpopulárnějšího židovského muzikálu všech dob – Šumaře na střeše, na pozadí změn, které se odehrávaly v New Yorku na počátku 60. let, kdy se měnilo „tradiční“ vnímání genderových rolí, rasových otázek či přístupu k náboženství. Spolu s tvůrci budeme hledat odpověď na otázku, proč diváci po celém světě považují už celé půlstoletí tento příběh za svůj vlastní.

Neobvyklý pohled na současnou izraelskou realitu nabízí dokumentární snímek Ve smyčce mapující pozadí, průběh a dopady teroristického útoku na tržnici Sarona v roce 2016. Snímek kombinuje rozhovory s přímými svědky útoku a materiál z bezpečnostních kamer, které útok přímo zachytily.

Golda – dvakrát jinak. Diváci festivalu budou mít možnost zhlédnout jednak nový hraný snímek Golda – Železná lady Izraele, v hlavní roli s Helen Mirren, a zároveň i dokumentární film Golda z roku 2019 založený na do té doby nepublikovaném rozhovoru i překvapivých svědectvích Goldiných spolupracovníků i odpůrců. Snímky se výborně doplňují a příznivci izraelské kinematografie si budou moci utvořit komplexní a plastický obrázek o první a jediné ženě, která kdy vládla Izraeli.

Vzpomínky na Marrákeš jsou mozaikou pěti krátkých dokumentárních snímků líčí bohatou minulost, znepokojivou současnost a nejasnou budoucnost jedné z nejstarších židovských čtvrtí v Maroku viděnou očima pohledem mladých muslimských i židovských filmařů.

V rámci doprovodného programu se návštěvníci festivalu budou moci seznámit se základy moderní hebrejštiny, vyslechnout přednášku o vlivu všudypřítomné armádní zkušenosti na izraelskou kulturu, umění a film či zhlédnout výstavu fotografií Only the Wind Whispering.

I letos zavítá festival KOLNOA také do Brna. Projekce vybraných filmů proběhne ve spolupráci s brněnským spolkem ŠTETL 29. října 2023.

Více informací na: www.kolnoa.cz a www.facebook.com/kolnoacz/

Festival KOLNOA hluboce soucítí s obyvateli Izraele v této velmi těžké situaci a plně odsuzuje útoky palestinských teroristů na Stát Izrael a jeho obyvatele.

Rozhovor

18.10.2023 17:00

O festivalu si budeme povídat ve středu 18.10. v 17 hodin, hostem bude hlavní organizátor festivalu Roman Lesný.

Soutěž

V úterý 17.10. můžete soutěžit o dva vstupy na film Exodus 21.10.,kino Pilotů Praha, 18,40 hod.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama