Článek Rozhovor

FESTIVAL IBERIAN WAVES V PALÁCI AKROPOLIS

Festival Iberian Waves představí 14. května v Paláci Akropolis různé příchutě současné španělské a portugalské hudby

V úterý 14. května ožije Palác Akropolis španělskou a portugalskou hudbou v rámci festivalu Iberian Waves! Hrát se bude na všech 3 vnitřních scénách, včetně venkovního prostoru před Akropolí. Současné hudební objevy Pyrenejského poloostrova, španělské jídlo, víno a drinky. Na festivalu vystoupí celkem 9 kapel, divákům se představí dívčí rapová crew Tribade, inovativní písničkářka Júlia Colom míchající tradici a současnost, post-punkoví Grand Sun a mnoho dalších. Partnerem akce je Instituto Cervantes a Camões Portugalské centrum v Praze. Více informací na www.palacakropolis.cz

Tribade je barcelonské dívčí rapové trio, které do zkomercionalizovaného žánru vrací energii a syrovou výpověď obyčejných holek z okraje společnosti. Základ projektu tvoří rapperky Bittah a Masiva Lulla, které ve svých textech otevřeně mluví o svém životě a do jejich výbavy patří i antifašistický nebo LGBTQ+ aktivismus. Rap přirozeně míchají s flamencem, soulem, afrotrapem a reggaetonem.

Písničkářka z Galicie Antía Muiño do jazz-popu míchá vlivy tradiční hudby kultury na severozápadě Pyrenejského poloostrova. Novináři ji srovnávají s Norah Jones, Tracy Chapman nebo Dianou Krall. V roce 2022 vydala své debutové album Carta Aberta a získala za něj cenu pro objev roku na Martín Códax da Música Galega Awards, které zviditelňují hudebníky z Galicie.

Lisabonská čtveřice Grand Sun existuje od roku 2016 a navazuje na post-punk i dream pop osmdesátých let. Debutovali v roce 2022 deskou Sal y Amore a letos vydali novinku Something More, která vznikla během loňského turné po USA. Grand Sun o sobě mluví jako o „šťastné náhodě, která je částečně záměrným cvičením a částečně katarzí“. Jejich vystoupení jsou elektrizující a intenzivní.

Uhrančivý hlas a španělka, kterou dotváří zvláštní elektronické textury, to je hudebnice lia Colom. V její hudbě se digitální současnost potkává s minulostí, na kterou pomalu zapomínáme. Otiskují se do ní starobylé lidové písně z Mallorky, které místní obyvatelé zpívali během senoseče – na desce Miramar je Colom míchá s rapem a současnou elektronikou a vytváří unikátní update hudební tradice.

„Hudba ne jako záležitost osamoceného jednotlivce, ale spíše jako vědomí našeho společného života v tomto světě.“ Tak definuje svoji tvorbu portugalské duo Lavoisier, které přiznaně navazuje na brazilské hnutí tropicalismo ze sedmdesátých let minulého století.

Amaia Miranda je výjimečná kytaristka a zpěvačka, která posluchače bere na výlet do jejího světa klidu a jemnosti, pokaždé, když přiloží prsty na struny..Mezi její vzory patří Nick Drake, Silvio Rodríguez či Nils Frahm a tato různorodá škála inspirace se prolíná i do barevnosti její vlastní tvorby.

Lisabonské duo Moongatha balí pop do minimalistických aranží, které dávají prostor pro expresivní zpěv. Na debutovém EPčku Faz dents vydaném na značce Palmtown Records se dvojice Sara Leite a mandybubandy (Margarida Negalha) vydává na dobrodružství na vlnách zvuků a emocí.

Od brazilského baile funku k juke, od Miami bass k dubstepu, od broken beatu ke kuduro, tam všude zavede posluchače DJka King Kami. Narodila se v Brazílii, ale poslední roky žije v Portugalsku a ve svých setech vypráví příběhy o taneční hudbě, která nemá žádné hranice.

Partnerem Iberian Waves je Instituto Cervantes, Camões – Portugalské centrum v Praze a Liveurope.

Liveurope je první celoevropskou iniciativou podporující koncertní kluby v jejich snaze pořádat koncerty začínajících evropských umělců. Projekt Liveurope je spolufinancován programem Evropské unie Kreativní Evropa.

__________________

IBERIAN WAVES – Festival španělské a portugalské hudby

Úterý 14. května 2024 od 17:30

Kompletní seznam vystupujících: Amaia Miranda /ES, Antía Muíño /ES, Grand Sun /PT, Idoipe /ES, Júlia Colom /ES, King Kami /PT, Lavoisier /PT, Moongatha /PT, Tribade /ES

Vstupenky: https://goout.net/cs/listky/iberian-waves-2024/tkqx/

Rozhovor

13.5.2024 17:00

O festivalu si budeme povídat v pondělí 13. května v 17 hodin, hostem bude kapela Grand Sun.

 

 

reklama
reklama
reklama