Článek Rozhovor Soutěž Zpravodajství

FESTIVAL FRANCOUZSKÉHO FILMU

PROGRAM 24. FESTIVALU FRANCOUZSKÉHO FILMU

24. ročník Festivalu francouzského filmu se tradičně koná koncem listopadu. V Praze se na francouzské filmy můžete vydat od 18. do 24. listopadu do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival se současně koná také v Brně, Český Budějovicích, Hradci Králové a Ostravě.

Zpravodajství z Festivalu francouzského filmu a výtečnou kávu za speciální cenu vám přináší Bageterie Boulevard.

24. Festival francouzského filmu bude slavnostně zahájen ve čtvrtek 18. 11. 2021 v kině Lucerna předpremiérou filmu Hlas lásky. Hudební snímek inspirovaný životními osudy kanadské zpěvačky Céline Dion zahájí festival ve všech festivalových městech.

Kultovní film Jean-Luca Godarda Bláznivý PetříčekJean-Paulem Belmondem zahájí festival již odpoledne v kině Světozor a večerní projekce bude patřit předpremiéře snímku Jacquese Audiarda Paříž 13. obvod. Edison Filmhub uvede jako první film Milenci režisérky Nicole Garcia a následně připomene poslední film Costy Gavrase Dospělí v místnosti.

Francouzský institut v Praze připravil zahájení festivalu pro veřejnost v Kině 35 projekcí filmu Hlas lásky herečky a režisérky Valérie Lemercier.

Festival francouzského filmu uvede 49 filmů během 151 projekcí.

Předpremiéry

Výběr předpremiérových titulů nabízí 9 celovečerních filmů, které uvádí festival v Praze i v regionech:

– Hudební snímek inspirovaný životními osudy kanadské zpěvačky Céline Dion Hlas lásky. Hlavní roli zpěvačky Aline ztvárnila oblíbená francouzská herečka Valérie Lemercier, která je autorkou scénáře i režisérkou tohoto snímku. Film měl svou premiéru na letošním festivalu v Cannes. Film do kin uvede dne 18. 11. 2021 společnost Bioscop.

Nejnovější film významného francouzského režiséra Jacquese Audiarda Paříž, 13. obvod, je sondou do života dnešních třicátníků, kterou doprovází dynamická hudba francouzského vizionáře elektronické hudby Roneho. Černobílý snímek nositele několika Césarů soutěžil o letošní Zlatou palmu v Cannes. Aerofilms film promítá od 18. 11. 2021.

– Mezi předpremiérami zazáří také francouzsko-český animovaný film Přes hranici režisérky Florence Miailhe. Celovečerní snímek vytvořený netradiční technikou animované malby na skle získal Zvláštní uznání poroty na letošním festivalu animovaného filmu v Annecy a vypráví nevšední příběh o cestě za svobodou a nadějí. Diváci se na snímek mohou do kin vydat od 25. 11. 2021 díky společnosti Pilot Film.

– Psychologická kriminálka Milenci byla uvedená v oficiální soutěži na festivalu v Benátkách v roce 2020. Režisérka Nicole Garcia zde poutavým způsobem zpracovala téma milostného trojúhelníku. Protagonisty tohoto snímku s prvky filmu noir jsou Stacy Martin, Pierre Niney a Benoît Magimel. Distribuční společnost Film Europe film uvádí do kin 25. 11. 2021.

– Příběh odehrávající se v roce 1899 s názvem Anarchisti natočil režisér Elie Wajeman. Policista Jean Albertini v podání herce Tahara Rahima byl velitelem vybrán, aby v utajení pronikl mezi anarchisty. Anarchisty do českých kin uvede společnost Film Europe dne 25. 11. 2021.

Hlavním hrdinou komedie Machr na 30 dnů je nemotorný mladý policista Rayane, jehož život změní mylná diagnóza lékaře, která roztočí kolo bláznivých zážitků. Režie, scénář a hlavní role: Tarek Boudali. Snímek vstupuje do kin se společností Mirius FD dne 25. 11. 2021.

– Do prostředí pařížského módního salónu Dior přenese diváky film režisérky Sylvie Ohayon Haute CoutureNatalie Baye v hlavní roli. Čeští diváci tento film uvidí v kinech od 13. 1. 2022 díky společnosti Bohemia Motion Picture.

– Festival nabídne také adaptaci prózy Philippa Rotha Milostné rozmluvy. Pod názvem Podvod ji na filmové plátno přenesl režisér Arnaud Deplechin a do hlavní role spisovatele Philipa obsadil Denise Podalydèse, v roli Philipovy milenky se představí Léa Seydoux. Podvod bude na plátnech kin od března 2022 v distribuci Film Europe.

– V březnu 2022 společnost Film Europe uvede také snímek z atraktivního prostředí sportovní gymnastiky s názvem Olga v režii Elie Grappe. Kvůli větší autenticitě obsadil režisér do hlavní role i do některých vedlejších rolí dalších gymnastek neherečky.

Oficiální sekce festivalu   

         Pražská část přehlídky nabídne v soutěžní sekci osm filmů, které nebyly dosud zakoupeny do české kinodistribuce a které budou soutěžit o cenu TV5MONDE. Diváci se tak mohou těšit například na životopisný snímek De Gaulle, Milostné historky Emmanuela Moureta či na nejnovější film Tonyho Gatlifa Tom Medina uvedený letos v Cannes.

         Fokus věnovaný Charlotte Gainsbourg připomene významné životní jubileum známé francouzské herečky a zpěvačky. Charlotte Gainsbourg je dcerou anglické herečky Jane Birkin a francouzského herce, skladatele, zpěváka a režiséra Serge Gainsbourga. Fokus představí celkem šest snímků z její tvorby, mezi nimi i filmovou adaptaci divadelní hry Marguerite Duras Suzanna Andler v režii Benoita Jacquota, který je režisérem také dalšího uváděného snímku Tři srdce.  Milostný trojúhelník v podání Charlotte Gainsbourg, Mathieu Amalrica a Marion Cotillard s názvem Ismaelovy přízraky natočil režisér Arnaud Desplechin. Příslib úsvitu je adaptace knihy Romaina Garyho a po boku Charlotte Gainsbourg se objeví Pierre Niney. Experimentální drama Lux Æterna je esej o kinematografii, lásce k filmu a hysterii filmového natáčení. Dokumentární snímek Jane očima Charlotte přináší pohled Charlotte Gainsbourg na Jane Birkin formou důvěrného rozhovoru matky s dcerou.

         Festival uvede cyklus filmů významného politicky angažovaného tvůrce a prezidenta Francouzské filmotéky Costy Gavrase. Costa Gavras jako držitel Oscara a více než dvou desítek dalších mezinárodních ocenění patří k nejvýznamnějším francouzským filmovým tvůrcům v historii, známosti dosáhl především svými politickými dramaty. Festival uvede čtyři rané Gavrasovy filmy. Přehlídka zahrnuje jeho režijní celovečerní debut Zločin v expresu, diváci se mohou těšit na snímek Doznání, kterýbyl natočen podle knihy Artura Londona a popisuje soudní proces s Rudolfem Slánským, dále na politický kriminální thriller Z v hlavní roli s Yvesem Montandem nebo francouzsko-italské akční drama Muž navíc z roku 1967. Přehlídku završí projekce jeho nejnovějšího snímku z období řecké ekonomické krize Dospělí v místnosti.

         Festival v Praze vzdá poctu legendárnímu francouzskému herci Jean-Paulu Belmondovi, kterému francouzští diváci přezdívali Bébel. Belmondo se stal v 60. a 70. letech jednou z největších hvězd v zemi, byl zásadní postavou francouzské filmové tvorby a zanechal v evropské kinematografii nesmazatelnou stopu. V rámci pocty bude uveden jeden z jeho nejznámějších filmů Muž z Ria, příběh muže pronásledujícího přes celý svět únosce své snoubenky. Obdivovatelé francouzské nové vlny se mohu vydat na snímek Bláznivý Petříček významného režiséra francouzské nové vlny Jean-Luca Godarda. Posledním snímkem z této sekce je Opice v zimě, jediný film, v němž společně účinkují Jean Gabin a Jean-Paul Belmondo.

         Na programu nebude chybět ani oblíbený Večer krátkých filmů připravený ve spolupráci s UniFrance. Ve zvláštním uvedení festival připomene šedesát let od vzniku kultovního filmu Jules a Jim Françoise Truffauta. Tento snímek se navíc stal inspirací pro letošní vizuál festivalu, autorem fotografie z natáčení Julese a Jima je renomovaný fotograf Raymond Cauchetier. Uvedením snímku Edith Piaf pak Festival francouzského filmu oslaví společně se Studiem Barrandov 90. výročí barrandovských studií, které se podílely na vzniku celé řady zahraničních filmů včetně Edith Piaf.

         Sekce Filmy 2019 – 2020 divákům nabídne výběr filmů, které se na plátnech českých kin objevily v poslední době. Dokument Miloslava Šmídmajera Milan Kundera: Od Žertu k Bezvýznamnosti představí publiku jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů. Dobrodružná, animovaná Princova cesta vypráví příběh přátel na magické cestě za poznáním, která vede podivuhodným velkoměstem až do neprobádaných hlubin lesa. Dětskému publiku je určen také snímek režiséra Gillese de Maistre Vlk a lev: Nečekané přátelství, který se natáčel se skutečnými zvířaty a bez digitálních triků. V dramatu Pod hvězdami Paříže se žena bez domova a malý chlapec z Burkiny Faso vydávají na strastiplnou cestu pařížským podsvětím, v hlavní roli Catherine Frot. Komedie Rodinu si nevybereš má netypickou zápletku spočívající ve výměně těl a duší rodinných příslušníků. Moje slunce Mad režisérky Michaely Pavlátové je příběhem Heleny, která opouští rodnou Prahu, aby se v Kábulu vdala za přítele Názira a v exotice začala nový život. Sportovní drama Slalom pojednává o univerzálním problému toxických vztahů a zneužité dominance. Annette je muzikál režiséra Leose Caraxe, který diváky vezme na nevšední cestu lásky, vášně a slávy.

Program Kino 360° představí pražské veřejnosti průřez francouzskými krátkými filmy ve virtuální realitě. Francouzský institut tak poprvé nabídne divákům během festivalového týdne možnost zhlédnout výběr VR filmů s tematikou umění, kulturního dědictví či soudobé tvorby na šesti headsetech v Galerii 35. Filmy jsou přístupné po předběžné rezervaci.

Hosté festivalu

Významných hostem festivalu bude režisér Costa Gavras, který uvede snímek Dospělí v místnosti v Kině 35 v sobotu 20. 11.

Francouzská režisérka Florence Miailhe přijede do Prahy doprovodit snímek Přes hranici.

Osobně uvede projekci svého nejnovějšího snímku Přes hranici v kině Lucerna v pátek 19. 11. v českém znění s anglickými titulky a také další projekci pro frankofonní publikum v sobotu 20. 11. v Kině 35. Umělecká delegace zavítá také v neděli 21. 11. do brněnského Univerzitního kina Scala.

Všechny filmy jsou uváděny v původním znění s českými titulky nebo s českým dabingem.

Vstupné na festivalové projekce je 130 Kč.

Oficiální internetové stránky festivalu: www.festivalff.cz

Facebookové stránky festivalu: www.facebook.com/festivalff

Zpravodajství

Zpravodajství z Festivalu francouzského filmu budeme na Radiu 1 vysílat od 19.11. do 23.11. vždy v 11:00, v 16:00 v repríze a také jako podcast.

Rozhovor

11.11.2021 14:00

Ve čtvrtek 11.11. v 14:00 si budeme ve studiu Radia 1 povídat s projektovou manažerkou Festivalu francouzského filmu, Annou Miteran.

Soutěž

V pátek 12.11.můžete soutěžit o dvě vstupenky na film France 20.11. a v úterý 16.11. o dvě vstupenky na film Milostné historky 21.11. v Kině 35.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama