Článek

FESTIVAL ALTERNATIVA: ČTYŘI DNY HUTNÉ HUDBY JIŽ PO TŘICÁTÉ

Festival Alternativa vytrvale hledá nové hudební polohy. 

Jména současné alternativní scény, experimentální hudba východní Evropy, folk i čtyři unikátní projekty. To představí ve čtyřech večerech na podzim v Praze festival hutné hudby. Třicátý ročník Alternativy proběhne 11.–12. 11. v Kasárna Karlín a 18.–19. 11. ve smíchovské MeetFactory.

Letošní ročník přinese několik ojedinělých projektů. Ve světové premiéře se představí formace Becoming Animal in Uruk, ve které se sejdou Cindy Sharp (Cindytalk), Massimo Pupillo (Zu) a Thighpaulsandra (Coil). Rozsáhlá retrospektiva pozoruhodné tvorby Rouilleux (Luboš Rezek) připomene vývoj od počátečního experimentálního písničkářství přes syrově rockový formát po aktuální příklon k synťákům. Z hudebního dialogu zkušených improvizátorů The Big Orange vznikne přímo na festivalu nová skladba. Hráče a hráčky na syntezátor Lyra 8 sdružuje uskupení LyrArkestra+, které se věnuje provádění grafických partitur v netradičním audiovizuálním pojetí. Pomalu se otevírající varhanní, kytarový a niněrový dron poprvé v ČR představí Golem Mecanique (Karen Jebane). Na Alternativu dorazí i elektronický kutil Slumberland (Jochem Baelus) s tuvánskou zpěvačkou Sainkho Namtchylak nebo Birgit Ulher s Nicolasem Collinsem

Skladbu programu určuje zejména snaha představit nové hudební polohy a dát prostor lidem, kteří je hledají, zkoumají a rozvíjejí. Jak to vypadá, přibližuje dramaturg festivalu Petr Vrba. „Důraz klademe na spolupráci – ta je i v hudbě zásadní. Nesázíme na jednotlivá velká jména, ale vytváříme příležitost pro setkávání se různých lidí, žánrů a přístupů. Letos se těšíme na čtyři unikátní projekty, ve kterých se spojí zahraniční i domácí hudební síly.” 

Dvěma večerům v MeetFactory, které představí projekty sestavené většinou přímo pro festival, předchází dva tematické programy v Kasárna Karlín v režii hostujících kurátorů. Při nich bude možné seznámit se s ženskou východní experimentální scénou a s hudbou z vřesovišť a lužních lesů. „Dlouhodobě se nám osvědčil koncept kurátorovaných večerů, protože pomáhají udržovat pestrost a rozmanitost festivalu. Letos jsme oslovili slovenské kolektivy mappa a T3, kteří dali dohromady večer s všeříkajícím názvem Eastern Europe experimental music guard a publicisty Jonáše Kucharského a Jiřího Špičáka, kteří budou mapovat současný přístup k britskému folklóru,” přibližuje další program koordinátor festivalu Roman Odjinud.

Čtyři dny hutné hudby proběhnou 11.–12. 11. v Kasárna Karlín a 18.–19. 11. ve smíchovské MeetFactory. Součástí programu bude také výstava v Čítárně Unijazzu reflektující třicetileté působení festivalu na hudební scéně.

alternativa-festival.cz

reklama
reklama
reklama