Článek Soutěž

EROTICKÉ DRAMA BENEDETTA MÍŘÍ DO KIN

Erotické drama Paula Verhoevena Benedetta zpestří předvánoční program českých kin

Historické erotické drama Paula Verhoevena (Základní instinkt) inspirované životem Benedetty Carlini, řádově sestry a později představené kláštera v 17. století v Toskánsku, Benedetta vstoupí do českých kin 2. prosince pod hlavičkou Aerofilms. Schopnost konat zázraky vynese charismatické Benedettě (Virginie Efira) v toskánském klášteře výsadní postavení. Když její slabost pro mladou a živelnou Bartolomeu přeroste v nespoutanou vášeň, začíná hra plná intrik sahající do vyšších pater italské církve. Snímek si v hlavní soutěži na festivalu v Cannes pro svou odvážnost a četnost erotických scén vysloužil bouřlivé reakce diváků i kritiků. Byl uveden také na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary.

Zdokumentovaný soudní proces

Film je adaptací knihy Immodest Acts: The Life of a Lesbian Nun in Renaissance Italy autorky Judith C. Brown. Ta objevila záznamy soudního procesu s Benedettou Carlini náhodou při procházení archivů. „V dějinách křesťanství nejsou známy žádné jiné procesy s lesbami. Také mě zarazilo, jak přesně je v procesu i v knize popsaná sexualita. V původním dokumentu byl soudní úředník tak šokován sexuálními detaily, které popisuje Bartolomea, jeptiška, která spala s Benedettou, že ani nemohl pořádně zapisovat!“ říká k inspiraci pro film Paul Verhoeven.

Mysticismus, erotika a politikaření

Benedetta byla žena, které se v 17. století podařilo získat skutečnou moc, a to jak v jejím theatinském ženském klášteře, tak ve městě, kde působila, v Pescii. Benedetta byla známá jako světice i jako abatyše kláštera. Mocenského postavení dosáhla díky svému talentu, vizím, manipulacím, lžím a kreativitě. „Bez ohledu na prostředky se jí to podařilo ve společnosti a v době zcela ovládané muži. Ženy nebyly ničím, jen nástrojem mužského sexuálního uspokojení a rozmnožování. Neměly žádné mocenské postavení,“ dodává Paul Verhoeven.

Bouřlivé reakce

Benedetta se hned po svém uvedení v hlavní soutěži na filmovém festivalu v Cannes setkala s pětiminutovým potleskem vestoje i s bouřlivými či pohoršenými reakcemi na nahotu a otevřenost sexuálních scén. Scéna, ve které Benedetta s Bartolomeou použijí upravenou sošku Panny Marie jako erotickou pomůcku, dokonce vyvolala obvinění z rouhačství. To Verhoeven na tiskové konferenci v Cannes kategoricky odmítl a k nahotě dodal: „Obecně platí, že když mají lidé sex, svlékají se. Ohromuje mě, že chceme zavírat oči před realitou.“ Americkou premiéru na filmovém festivalu v New Yorku provázel protest skupiny katolíku. V Rusku film dokonce nebude vůbec uveden.

https://www.aerofilms.cz/benedetta/

Soutěž

Ve čtvrtek 2.12. můžete soutěžit o dvě vstupenky na film.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama