Článek Soutěž

DO KIN MÍŘÍ MODRÝ KAFTAN

Marocké melodrama o lásce, touze a smíření
Jemné, působivé a vizuálně úchvatné melodrama Modrý kaftan vstoupí do kin 16. března. Film uchvátil diváky už v předpremiéře na MFF Karlovy Vary, kde se umístil v TOP 10 diváckého hlasování. Film o lásce, smíření a touze po harmonii je zasazený do exotického prostředí krejčovské dílny, kde se šijí tradiční marocké oděvy, kaftany. 

Jde o druhý film režisérky Maryam Touzani, jejíž debut Adam byl uveden v Cannes v sekci Un Certain Regard 2019. Také Modrý kaftan měl premiéru v Cannes 2022 v sekci Un Certain Regard, kde získal cenu FIPRESCI. Oba filmy byly Marokem vyslány do boje o cenu Americké akademie Oscar.

Film vypráví o Mině a jejím manželovi Halimovi, kteří provozují v Maroku obchod s tradičními oděvy – kaftany. Mina se stará o prodej, zatímco Halim kaftany s láskou k tradiční ruční výrobě šije. Manželství je šťastné navzdory Minině chatrnému zdraví a Halimově jiné sexuální orientaci, kterou Mina tiše toleruje. Trh ale tradičnímu řemeslu nepřeje, zákazníci na objednávky spěchají, a tak jsou Mina a Halim nuceni přijmout pomocníka. V okamžiku, kdy k nim nastoupí mladý, pohledný a učenlivý Youssef, se změní křehká rovnováha jejich vztahu, milostný trojúhelník se ale začne vyvíjet jinak, než by se na první pohled zdálo… 

Režisérka Maryam Touzani vypráví svůj příběh se stejnou pečlivostí, neuspěchaností a láskou, s jakou Halim šije svoje kaftany. Film přináší empatický pohled na v Maroku tabuizované téma homosexuality, ale i svébytnou obhajobu instituce manželství. 

https://www.youtube.com/watch?v=13w26MMLt7s

ROZHOVOR S REŽISÉRKOU:

Touha a láska by neměly být předmětem tabu, zákazů nebo skandálů. V Maroku je to ale jinak…? 

Přesně. Bohužel v Maroku je sexuální aktivita osob stejného pohlaví trestána článkem 489 trestního zákoníku. Trest se může pohybovat od 6 měsíců do 3 let vězení. Nejen, že je to tabu, ale je to také považováno za trestný čin! Tento zákon je hanebný a věřím, že musíme povstat, abychom ho zrušili, v Maroku stejně jako v jiných zemích; lidé se musí ozvat a nebát se.

Je od vás velmi odvážné natočit takový film.

Věřím, že jsou věci, které je třeba vyjádřit, příběhy, které je potřeba říct a nepozastavovat se nad tím, jestli je to statečné, protože důležité je dělat to upřímně a s přesvědčením.

Myslíte, že váš film dokáže díky své kráse a inteligentnímu a jemnému přístupu změnit pohled lidí ve společnostech, kde je jiná sexuální orientace odsuzována?

Já doufám, že může. Sdílení osobní zkušenosti filmové postavy a jejího příběhu pomáhá lidem lépe porozumět tomu, co neznají, a možná i toto porozumění může lidem pomoci přijmout některé věci a změnit jejich úhel pohledu. Když se změní pohled lidí, změní se i společnost, a pak následují zákony. Proto je velmi důležité vyprávět příběhy jako ten Halimův, protože mohou změnit myšlení lidí.

Není nakonec váš film filmem o svobodě?

Absolutně. Je to film o svobodě být tím, kým jste, milovat toho, koho chcete, ať je to muž nebo žena. Především je to film o lásce, protože láska zahrnuje tohle všechno.

Více o filmu zde.

Soutěž

V pondělí 13.3. můžete soutěžit o dva vstupy na premiéru filmu (15.3. 19,00 hodin, kino 35 Francouzského institutu Praha).

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama