Aleš Vojíř

pořad: středa 21:00-22:00 ZÁTIŠÍ

Bio

Aleš se narodil v roce 1978 na malém městě, kde se Radio 1 nechytalo. Po osmnácti letech přišel do největšího českého města, kde Radio 1 vysílalo. Uběhlo dalších zhruba osm let než začal jakžto MC alx v klubech doprovázet UKG dýdžeje, například Bélu En z Radia 1. O další tři roky později započal čtvrtek co čtvrtek vyprávět na Radiu 1, co přináší aktuálně vytištěné číslo týdeníku Ekonom. Po dvou letech dostal nabídku moderovat Zátiší, kterou velmi rád přijal.

Aleš pracuje deset let v ekonomických médiích. Poslední tři roky se živí jako zástupce šéfredaktorky týdeníku Ekonom.

Vysílání

Nadcházející

  • Tracklist
  • - Chytré hodinky, hlavní reprezentanti „nositelné elektroniky“ neboli wearables, nám mohou přivolat pomoc při pádu nebo autonehodě, pomohou s detekcí arytmií nebo upozorní na fyzické vyčerpání. Dokáží naplánovat trénink téměř libovolného sportu, monitorují spánek a upozorní na podezření z onemocnění spánkovou apnoe. Téměř všechny chytré hodinky dnes měří tepovou frekvenci, saturaci krve kyslíkem a počet kroků. Nejznámější značky se pokoušejí EKG v hodinkách stále zdokonalovat a přidat k němu i tonometr, bez nutnosti nasazení manžety. A to jsme nezmínili řadu dalších funkcí malých sourozenců mobilních telefonů, které jsou vidět pomalu na každém druhém zápěstí. Snaha o nastolení nebo udržení zdravého životního stylu s pomocí chytrých hodinek se ovšem někdy změní v závislost na měření základních vitálních funkcí a vyhodnocování nejrůznějších aktivit. Samotná data mohou také začít vyvolávat úzkost a další nechtěné stavy. Zvláště tehdy, když jsou naměřené údaje vyhodnocované a vnímané chybně. I proto je dobré vědět, zda si chytré hodinky vůbec nasadit na zápěstí a pokud ano, tak jaké a proč. A jak s nimi pracovat, aby nám skutečně pomáhaly. Právě o tom budeme v Zátiší hovořit s Ioannisem Papadopoulosem, který je redaktorem serveru mobilenet.cz a jednou z hlavních tváří stejnojmenného YT kanálu.

Uplynulé

  • Tracklist
  • - Host: Ondřej Boháč, ředitel IPR Moderátor: Aleš Vojíř // Co vše lze dělat, aby se Praha stala lepším místem k životu? Lze ji proměnit v 15minutové město? Co kromě vysokých cen bydlení trápí obyvatele metropole? Kolik v ní skutečně žije lidí? A kam až sahá pomyslná hranice "velké Prahy"? O rozvoji hlavního města se v Zátiší na Radiu 1 budeme bavit s Ondřejem Boháčem, ředitelem Institutu plánování a rozvoje Prahy.
  • Tracklist
  • - Svět náramkových hodinek je plný zvratů a paradoxů. Sedmdesátá a osmdesátá léta minulého století znamenala nejen pro tradiční švýcarské hodinářské firmy velký otřes a následnou krizi. A to kvůli masivnímu rozšíření quartzových, resp. bateriových hodinek. Na rozdíl od hodinek s mechanickým strojkem byly přesné a levné. Quartzová revoluce přesto výrobu klasických mechanických hodinek nezastavila. Jen omezila. A „mechaniku“ neposlaly do muzea ani o pár desítek let později „malé počítače“ na zápěstí, schopné samostatně telefonovat. Hodinky s mechanickými strojky jsou v oblibě dál a nabízí se celá řada otázek proč tomu tak je, když se nevyrovnají ani svou přesností těm quartzovým. Na cestu napříč světem hodinek s mechanickými strojky se v dnešním Zátiší vydáme společně s Janem Šteflem, který stojí v čele Koscomu. Podíváme se blíže na jejich rozdělení i „anatomii“, dále na největší i docela malé hodinářské značky, abychom se zastavili u věcí praktických, jakými je výběr prvních mechanických hodinek, jejich údržba a způsob nošení. Budeme se věnovat i problematice replik modelů od luxusních značek, nerozumným výdajům za koupi „fashion hodinek“ či nejrozšířenějším mýtům spojeným nejen s mechanickými hodinkami.
reklama