Článek Rozhovor Soutěž

DIVADLO V KLADNĚ UVEDE HRU O ŽIVOTĚ A DÍLE OTY PAVLA

Městské divadlo Kladno uvede hru inspirovanou životem a dílem Oty Pavla

Režisér Petr Svojtka a dramatik a dramaturg Jiří Janků se vracejí do Městského divadla Kladno s inscenací Jak jsem potkal ďábla, která bude první premiérou letošní, již 108. divadelní sezony. Hra, která vznikla na objednávku přímo pro kladenskou činohru, je poctou jednomu z nejvýznamnějších českých spisovatelů Otovi Pavlovi. Inscenace Jak jsem potkal ďábla bude mít premiéru v sobotu 8. října v hlavním sále MDK.

Autorská inscenace tvůrčí režijně-dramaturgické dvojice Petra Svojtky a Jiřího Janků vznikla přímo pro soubor Městského divadla Kladno a bude uvedena ve světové premiéře. Předlohou hry Jak jsem potkal ďábla se stal život a dílo Oty Pavla, jehož osudy jsou spjaté nejen s Buštěhradem ale i s oblastí Kladenska obecně. Jak název hry napovídá – vznikl spojením názvu jednoho z nejslavnějších děl autora Jak jsem potkal ryby a citace vzpomínek Oty Pavla na návštěvu Innsbrucku. Tvůrci představí postavu Oty Pavla ve vší celistvosti: jako spisovatele, reportéra, malého chlapce i jako člověka zkoušeného závažným psychickým onemocněním.

„Hra kombinuje autobiografické povídky Oty Pavla, ty z jeho dětství, s dalšími epizodami z jeho života – tady jsme čerpali z různých dokumentů, korespondence a tak podobně. Pavlovy povídky v sobě mají úžasný humor a laskavost, osud mu nicméně v jeho životním příběh příliš laskavosti a humoru nenadělil. Čili ten žánr bude lomený – chceme, aby tam byl Pavlův humor, ale rádi bychom, aby byli diváci nějak zasaženi jeho osudem, aby pocítili, čím byla jeho tvorba vykoupena, čím byl vykoupen jejich čtenářský zážitek,” říká režisér inscenace Petr Svojtka. Ten společně s Jiřím Janků spolupracuje s Městským divadlem Kladno pravidelně, na repertoáru divadla je například jejich autorská inscenace České Vánoce. Mezi lety 2002 a 2006 byli navíc Petr Svojtka s Jiřím Janků ve vedení kladenské činohry.

Slíbil jsem tátovi, že napíšu knížku o něm a o Karlu Proškovi. O strejdovi. Bude se to jmenovat Smrt krásných srnců. Už to mám rozepsaný, ale nejde mi to. Chci, aby to bylo to nejlepší, co jsem kdy napsal.”

Ota Pavel

(1930-1973)

Český novinář, sportovní reportér a spisovatel, autor autobiografických próz Jak jsem potkal ryby a Smrt krásných srnců či próz ze sportovního prostředí Dukla mezi mrakodrapy či Pohádka o Raškovi. Narodil se sice v Praze, ale od roku 1939 žil v Buštěhradu, kde také docházel do školy a se kterým zůstalo jeho jméno spjato dodnes. Osudy rodiny silně poznamenaly události druhé světové války. Zatímco Ota Pavel zůstal s matkou v Buštěhradu, jeho otec Leo Popper i jeho dva starší bratři Hugo a Jiří Popperovi museli nastoupit do transportu do koncentračního tábora – jako zázrakem všichni válku přežili. Po válce si celá rodina změnila jméno z původního židovského Popper na Pavel – Otto Popper se stal Otou Pavlem. Po válce hrál úspěšně hokej za Spartu, chvíli dokonce trénoval žákovský oddíl. Začal se ale, také pod vlivem přátelství s Arnoštem Lustigem, zajímat o psaní a novinařinu. Jako sportovní redaktor (působil v Československém rozhlase, později také v časopisech Stadion a Československý voják) doprovázel například roku 1962 fotbalové mužstvo Dukly do USA, roku 1964 pak odcestoval na zimní olympiádu do Innsbrucku. Tam se poprvé naplno projevila duševní choroba, kterou pak Ota Pavel trpěl do konce svých dní. Šlo zřejmě o bipolární afektivní poruchu (dříve známou pod název maniodepresivní psychóza). Zemřel na selhání srdce ve věku nedožitých 43 let.

Ota Pavel, Jiří Janků, Petr Svojtka 

JAK JSEM POTKAL ĎÁBLA 

Předloha: Ota Pavel 

Text hry: Jiří Janků a Petr Svojtka 

Režie: Petr Svojtka 

Dramaturgie: Jiří Janků, Adéla Vondráková 

Scéna: Michal Syrový 

Kostýmy: Agnieszka Pátá-Oldak 

Hudba: Vladimír Nejedlý

Hrají: Jaroslav Slánský, Tomáš V. Hron, Kryštof Dvořáček, Jiří Š Hájek, Lenka Zbranková, Miroslav Večerka, Michael Vykus, Lukáš Pečenka, Jakub Hubert, Michal Kuboušek, Barbora Janatková, Anna Polcrová

Premiéra: 

Sobota 8. října 2022 v hlavním sále MDK

Nejbližší reprízy: 

10. října, 28. října, 3. listopadu

www.divadlokladno.cz

Rozhovor

6.10.2022 17:00

O představení Jak jsem potkal ďábla si budeme povídat ve čtvrtek 6.10. v 17h. Jaho host dorazí herec Kryštof Dvořáček.

Soutěž

Ve čtvrtek 6.10. můžete soutěžit o dvě vstupenky na představení (3.11.).

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama