Článek

DAVID PŘILUČÍK V GALERII ARTWALL

David Přílučík: Děkujeme za vaše služby

Výstava proběhne od 1. července do 17. září 2025 v galerii Artwall na nábřeží kpt. Jaroše a Edvarda Beneše

Protagonisty výstavy „Děkujeme za vaše služby“ jsou zvíře, stroj, nerost, houba, a bakterie. Ti všichni jsou pro lidskou společnost nepostradatelní, ať už proto, že nás krmí svými těly, vykonávají za nás těžkou a úmornou práci, vyrábějí elektřinu, tvoří naše obydlí, rozkládají nestravitelné látky v našich tělech i kolem nás, ale málokdy se zamýšlíme nad tím, jak se jim za tuto práci, kterou vykonávají, odvděčit. Jak naznačuje název výstavy, přinejmenším by bylo na místě uvědomit si nesamozřejmost tohoto vykořisťujícího přístupu a přehodnotit odvěké pojetí našich více-než-lidských souputníků coby zdrojů určených ke spotřebě.

Západní civilizace po staletí budovala obraz vyčleňující člověka (respektive bílého muže) coby racionálního subjektu z říše přírody a stavěla jej do pozice nadřazené zvířatům, rostlinám a ostatním organickým i anorganickým součástem přírody. Současný posthumanistický pohled, z jehož pojetí výstava Davida Přílučíka vychází, přehodnocuje antropocentrický přístup a odmítá nejen lidskou nadřazenost, ale i jasný předěl mezi člověkem a zvířetem nebo strojem. David Přílučík vzdává prostřednictvím své výstavy hold více-než-lidským aktérům našeho společného ekosystému. Vytváří pomyslné reliéfy – pomníky těch, na jejichž práci závisí osud lidské společnosti, aniž by byli vnímáni jako její plnoprávní členové. Zkoumá nové možnosti přisuzování práv subjektům, které se vymykají lidské definici, čímž zpochybňuje moderní pojetí člověka jako výlučného právního subjektu. Nabízí nové pohledy na naši roli ve více-než-lidském světě, které by mohly vést k větší mezidruhové empatii a tím otevírat prostor pro udržitelnější formy sounáležitosti.

David Přilučík absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze a Dutch Art Institute. Spolupracuje s Artyčok TV. V dlouhodobém projektu Divoká Šárka se věnuje konceptu přírodních rezervací a právům přírody. Své práce prezentoval mimo jiné na Fotograf Festivalu, v Národní galerii Praha, Národním filmovém archivu, MeetFactory, Domě umění města Brna, galerii Hraničář či v galerii Plato, v Nida Art Colony, Performing Arts Forum nebo CENTRALE FIES, a také v rámci rezidenčních programů Q21 v MuseumsQuartier ve Vídni a Residency Unlimited v New Yorku. Za dílo Blind Bidding získal hlavní cenu v sekci Other Visions na festivalu PAF 2017 a v roce 2022 se stal spoludržitelem Ceny Jindřicha Chalupeckého.

Více informací: www.artwallgallery.cz

reklama
reklama
reklama