25 LET RADIA 1 VE VYSÍLÁNÍ

19.3. 2016 - Radio 1 slaví své 25. „oficiální“ narozeniny. Chystá se vzpomínkové hraní, které potrvá od pondělí 21. do pátku 25. března. Tentokrát se nebude jednat pouze o „retro hraní“, ale vzpomeneme i na staré pořady. Vysílat se nebudou ze záznamu, ale živě a s hosty...

V pondělí 21. března Dan Walterstein odvysílá svůj výběr TOP CZ/SK scény za uplynulých 25 let a Jiří Burian nabídne to nejzajímavější z kytarové scény za stejné časové období. V úterý 22. března představí Lukáš Grygar, který na Radiu 1 moderuje pořad Vektor, speciální selekci zaměřenou na historii počítačové hudby. Následně Telka zahraje 90’s rave mix a Josef Sedloň společně s Pavlem Bidlem od 17 hodin připomene pořad Clubmix, který se věnoval houseové scéně. Pořad Radio 1 On Stage od 22 hodin nabídne koncert americké kapely Pixies, který tato legenda alternativní kytarové scény odehrála v roce 2013 v pražské Lucerně.  

Zdeněk Hnyk během středečního dopoledne 23. března nabídne posluchačům oldies hitparádu Pár set pátků zpátky. Hostem středečního pořadu Snack bude Ondřej Štindl, spoluzakladatel Radia 1 a dodnes aktivní moderátor. V první polovině 90. let vytvořil s Jardou Jehličkou kreativní duo, které připravilo legendární reklamy a jingly. Během Snacku vzpomeneme především Ondřejův Strašidelný zámek, netradiční hitparádu hudebního odpadu, která byla mezi posluchači velice oblíbená. Od 20 hodin poté pořad Soundbomb nabídne výběr zásadních skladeb hip-hopu za posledních 25 let.

Ve čtvrtek 24. března v 17 hodin Stanislav Zima přivítá Jerryho Žáka v rámci pořadu Uši ve střehu, ve kterém bude Jerry hádat pouštěné skladby. Od 20 hodin přivítá Jerry Žák někdejšího dlouholetého moderátora Hitparády Radia 1 Jirku Neumanna, se kterým odvysílá retro hitparádu.

V pátek 25. března si na závěr retro týdne připomeneme, že je to přesně 25 let, co Radio 1 obdrželo licenci pro vysílání na frekvenci 91,9 FM. Babe LN, jedna z prvních českých DJek a dlouholetá stálice domácí drum’n’bassové scény, si nachystá speciální “only vinyl” set její oblíbené muziky za posledních 25 let. Během narozeninového týdne budou zároveň probíhat soutěže o propagační narozeninové předměty Radia 1 a sluchátka od Sluchátka.net.

 

Partnerem narozeninového týdne jsou Sluchátka.net. Kvalitní zvuk do Vašich uší už 10 let. www.sluchatka.net  

Historie Radia 1


Začátek vysílání se datuje od podzimu roku 1990. Během výstavy Totalitní zóna v podzemí bývalého Stalinova pomníku v Praze na Letné začalo vysílání pirátské rozhlasové stanice Stalin. Ta vysílala od 19. do 25. října 1990 a vzbudila mimořádný ohlas, byla ale po několika dnech úředně zastavena. Petici za znovuobnovení vysílání a proti monopolu státního rozhlasu a televize podepsalo tehdy na 30 000 lidí. Na počátku roku 1991 bylo zabavené technické zařízení vráceno a 15. února 1991 vzniklo Radio Ultra jako pokračovatel pirátské tradice. Na frekvenci 92,6 MHz vysílající z pražské Lodecké ulice se střídala nejen skupina lidí okolo bývalého Radia Stalin, ale i další zájemci o soukromá rádia z celé České republiky. 25. března 1991 pak udělením oficiální licence Meziresortní komisí zřízenou Ministerstvem kultury vzniklo Radio 1 a stalo se tak první českou soukromou nezávislou rozhlasovou stanicí.

Od začátku své existence se Radio 1 liší od ostatních komerčních stanic svou alternativní hudební dramaturgií, která není svázaná hitparádovými pravidly. Hlavní charakteristikou Radia 1 je maximální otevřenost, a to jak k různorodým hudebním žánrům, tak i v přístupu k posluchačům. V průběhu let se vysílání přizpůsobovalo nastupujícím světovým hudebním trendům, ale pokaždé pouze na základě kvality a nikoli komerčních vlivů. Během uplynulých dvaceti pěti let prošlo Radio 1 nesčetnými změnami, vystřídalo se v něm mnoho zajímavých osobností, ale jeho poslání zůstalo stejné: být otevřené všem formám kvalitní hudby a kultury vůbec.

bez autora