5 DNÍ S VR/NOBODY

11.5. 2015 - Od pondělí 11. do pátku 15. května probíhá na Radiu 1 5 dní s VR/Nobody a jejich debutovým albem.

Nahrávají v Londýně, natáčí v Berlíně a rozjíždí to v Česku. VR/Nobody vydávají debutové album.

Hodně lidí se k 
hudbě dostane přes vynucené hraní v „ZUŠce“ a rodičům pak děkuje, že je nutili cvičit. Jakub Strach aka DJ Nobodylisten děkuje rodičům za to, že mu otec na začátku 21. století nakoupil v Německu techniku, která se tou dobou v Česku nedala sehnat, že mu jeho matka vozila z New Yorku ještě horké nové desky a že kromě občasných domácích bojů oba tolerovali, že si do školy chodí hlavně sednout k mixování muziky. To mu bylo 14 let. Po 6 letech vlastní produkce, dýdžejingu a dalších aktivit teď s projektem VR/NOBODY vydává první vlastní desku a nakukuje mezi špičky české elektronické scény. A nebojí se je kritizovat.

Možná jste Nobodyho mixy poslouchali v pražských klubech, když vám bylo dvakrát tolik, co jemu. Přitom Jakub Strach už v té době věděl, že hudba je jeho život, profese i koníček. „Celé dny jsem poslouchal desky, co mi máma vozila jako letuška z poliček Virgin Records na Times Square, skládal na počítači všude, kde se dalo sedět, a díky dědovi jazzmanovi jsem se chodil dva roky dívat do pankráckého studia pod ruce zvukařům.

Po dvou letech mu nechali zdejší zvukaři udělat klíče a k pultům ho pustili i samotného. V tu chvíli začala dráha českého DJ a producenta, který pod přezdívkou NobodyListen už šest let produkuje progresivní elektronickou hudbu, kterou se vymezuje vůči české, podle jeho slov, spíše bojácné hudební scéně.

Na elektronice mě baví, že umožňuje fúze veškeré kvalitní muziky,“ vysvětluje Strach, proč dal přednost právě tomuto stylu. Rozmanitost hudebních možností je i důvodem, proč se teď kromě hraní po klubech a vlastní elektronické produkci s příměsí RnB i hip hopu naplno věnuje duu VR/NOBODY. Se zpěvákem Václavem Roučkem našli vlastní a originální styl v downtempu a alternativním indie. Čtrnáctitrackovou desku Yet vydají 17. května, postupně odkrývají i 3 videoklipy k songům Fuck Everybody Else, Goodbye a Dance The Sadness Out, který už několik měsíců obsazuje přední příčky v hitparádách.

Splněný sen čeká venku


Fanoušci, kteří mě znají hlavně jako DJe a producenta, možná nebudou rozumět našemu stylu s Václavem, ale věřím, že se to dá všechno propojit,“ říká Jakub. Jeho největší ambice ale míří do zahraničí a je mu jedno kam. „Mým největším snem, ať už s VR/NOBODY nebo s mými sólovými věcmi, je dostat se ven, za hranice. To je mimo jiné i důvod, proč jsou naše texty v angličtině a proč jsme album nahrávali v Londýně.“  Proto kromě neustálého sledování i oslovování zahraničních webů teď Jakub zvažuje, že i přes svou rozjetou kariéru odjede studovat hudební produkci a marketing do Londýna a vyjde tak úspěchu naproti.

„Neříkám, že tady v ČR nemám kam se posunout, jak se zlepšovat a poučovat se ze svých chyb. Vidím ale, jak se česká scéna pořád bojí objevovat nové přístupy. Je tu hodně šikovných muzikantů, ale nevkládají do svojí práce žádnou přidanou hodnotu, která by z 
nich dělala něco speciálního. Já se snažím nejen sledovat a do svých mixů zařazovat světové novinky, ale důraz kladu sám i s Václavem taky na styl, na zajímavé vizualizace při koncertech, na komunikaci na sítích. U fanoušků to funguje, u lidí z branže ale ne,“dodává s tím, že má často problém protlačit skladbu do rádií, i když sbírá skvělé ohlasy u širokého publika.

Podívejte se na první klip VR/Nobody Fuck Everybody Elsehttps://www.youtube.com/watch?v=8zsdt3DAGoQ

bez autora