5 DNÍ S JANEM BURIANEM

21.3. 2015 - Od pondělí 23. do pátku 27. března probíhá na Radiu 1 5 dní s Janem Burianem a jeho albem Jiná doba.

Jan Burian
JINÁ DOBA


Jako nový titul vydává nakladatelství Galén novinku písničkáře a spisovatele Jana Buriana Jiná doba.

Album Jiná doba spojuje hudbu dvou století. Jan Burian přizval ke spolupráci na své nové autorské desce třináct známých producentů a hudebníků české alternativní scény mladé a střední generace, svého syna Jiřího, Jana P. Muchowa, Martina Kyšperského, duo Dva, Viliama Béreše, Midi lidi, Mikoláše Růžičku, Ondřeje Ježka s OTK, Bonuse, Kittchena, Karla Vepřeka, a ze „své“ generace pak Dana Fikejze a Jana Štolbu. Všichni dostali k dispozici skladbu a svobodu naložit s ní dle libosti.

Nahrávky vznikaly v různých studiích, profesionálních i domácích, i v domácnostech bez studií, a pořízeny byly na nahrávací přístroje všeho druhu, včetně mobilního telefonu. Většinu písní vyjadřovací prostředky dneška přenesly do světa elektroniky a obdařily notnou dávkou svěží energie. Scénářem příběhu však i nadále zůstává píseň. Je jedno, kdo ji hraje – jde o to, aby byla uvěřitelná.

Album Jiná doba bude představeno na výročním koncertu v divadle Archa v neděli 29. března 2015 od 20.00 hodin za účasti většiny spoluautorů a koproducentů desky.

Jan Burian
(* 26. března 1952 v Praze)

Básník, prozaik, hudební skladatel. Jako písničkář vystupuje od roku 1970 většinou sólově za doprovodu klavíru, ale i v různých seskupeních: v letech 1974–85 s Jiřím Dědečkem, v období 1986–88 s Danielem Fikejzem, dále mimo jiné s Vlastislavem Matouškem, v triu Burian–Jeřábek–Janče a v posledním desetiletí nejčastěji se svými syny Janem a Jiřím. Vydal třináct písňových alb (Hodina duchů, Černý z nebe, Poesie, Jenom zpívám, Unavený válečník, Zrcadlo, Drtivé jistoty, Blues 4. kategorie, Božskej klid, Dívčí válka, Muži jsou křehcí, Dvanáct druhů samoty, Jak zestárnout, Zpěvy u klavíru, Dvacet let v Arše). Publikoval písňové texty (Na shledanou zítra), sbírky básní (Hodina duchů, Ženy, muži a jiné básně), paměti (Rychle než to zapomenu), fejetony (Je tu nějaký zavěšený kafe?, Přízrak v nákupním středisku, Přímluva za dnešní dobu), televizní rozhovory (Zlaté časy televize, Posezení s Janem Burianem, Další posezení s Janem Burianem – dva poslední tituly společně s Jitkou Kulhánkovou), knihy inspirované vlastními cestami po světě (Cokoli o New Yorku, Cokoli o Dánsku, Sága o cestě na Island, Chilský deník, Ostrovy, majáky a mosty, Výlet do Portugalska aj.). V roce 2012 vydal knihu o svém otci Nežádoucí návraty E. F. Buriana. Pro Českou televizi natočil více než sto třicet pořadů Posezení s Janem Burianem a dokumentární cyklus Burianův den žen, na kterém spolupracoval s Vítem Klusákem a Filipem Remundou. Společně s režisérem Pavlem Kouteckým vytvořil sérii dokumentů z Chile a filmy ze severu Evropy. Založil volné sdružení Osamělí písničkáři a organizuje jeho pravidelná vystoupení. Uspořádal vydání pěti Almanachů Burianovy kulturní ozdravovny, několikrát vystavoval své fotografie, každoročně provádí turisty po Islandu a Portugalsku, publikuje v tisku fejetony, ročně mívá kolem stovky koncertů. Infomace o něm najdete na www.janburian.cz.

OBSAH

Ve škvíře
Do Portugalska Inflagranti Evoluce Kvalifikace Do ráje Cizí holka Podvečerně Noční tanec Odložený případ V srdci Maca Starý rocker Ráno Jiná doba

Účinkují

Jan Burian
– hudba, texty a koncepce alba, zpěv, recitace, syntezátorový bass, tělesné zvuky, elektrické piano
Jiří Burian
– spoluautor koncepce alba a umělecká produkce, aranžmá, klávesy, všechny nástroje, klavír, vokál
Karel Bárta
– kytara; Viliam Béreš – hudba, aranžmá, různé nástroje; Bonus – aranžmá, všechny nástroje; Eliška Boušková – vokál; Dva (Bára & Jan Kratochvílovi) – aranžmá, všechny nástroje; Miloš Dvořáček – perkuse; Daniel Fikejz – hudba, ostatní nástroje, vokál; Petra Hesová – vokál; Kittchen – hudba, aranžmá, všechny nástroje, zpěv; Martin Kyšperský – hudba, aranžmá, elektrická kytara, akustická kytara, basová kytara; Luu – vokál; Petr Marek (Midi lidi) – aranžmá, ostatní nástroje; Roger Mikander – kytara; Jan P. Muchow – hudba, aranžmá, různé nástroje; Lucie Palonciová – vokál; Aleš Pilgr – kotle; Mikoláš Růžička – aranžmá, syntezátory; Jaromír Šimíček – kontrabas; Jana Šteflíčková – vokál; Jan Štolba – aranžmá, tenorsaxofon; Karel Vepřek – akordeon & OTK – hudba, aranžmá, tj. Ondřej Ježek – kytara; Jan Klempíř – piano; Jan Žalud – baskytara a Vít Holub – bicí

www.galen.cz, www.olivovniky.cz, www.janburian.cz

bez autora