R1 Goat
Právě hraje:
RADIO 1
02:00 - 06:00
on-line přehrávač

5 dní s Eggnoise

5.10. 2013 - Od pondělí 7. do pátku 11. října probíhá na Radiu 1 - 5 dní s Eggnoise a jejich albem 4.

www.indies.eu
www.eggnoise.cz    

Labutí píseň, alespoň tak se jevila hudba kapely Eggnoise pro film Svatá čtveřice Jana Hřebejka. Písničky z filmu, včetně ústřední melodie, se ale naopak staly základem pro nové album a skupina Eggnoise, která před dvěma lety přerušila koncertní činnost, se navrací na pódia s novou deskou. Nahrávka nese jednoduchý název 4 a kromě odkazu na film Svatá čtveřice je to pořadí dalšího řadového alba. Písně z filmu doplňují nové skladby a na albu zní nejen angličtina, ale i čeština, která v písních Eggnoise zazněla naposled na prvním albu.

Eggnoise jsou autorským projektem skladatelské dvojice Ondra Kopička a Ondřej Galuška a hudební skupinou pohybující se na české scéně již téměř dvacet let. Čtvrté album je směsicí nových skladeb a písní které byli součástí filmu. Nahrávka však není soundtrackem, ale klasickou řadovkou v diskografii kapely. „Je pravda, že některé písně jako Něco se nebo Trouble vznikly jako přímá inspirace filmem, dokonce by se dalo říct jako jeho komentář, a jsme moc vděční Honzovi Hřebejkovi, že nám k tomu dal ve filmu prostor.“ Říká Ondřej Galuška a dodává, „Nicméně z filmu jsme vybrali jen ty skladby, o kterých jsme přesvědčeni, že budou rovnocennými partnery s jinými na desce. A nové přírůstky jako koncertně velmi populární písně Houpacího koně a Anytime 8, jsou natolik silné, že tuto desku můžeme s klidným svědomím označit za pokračovatele našich řadových alb.

Ondřejské duo je autorsky podepsáno pod všemi skladbami na albu a i přesto, že je album kratší stopáže, dostane se posluchačům všeho, co na Eggnoise mají rádi a i několika překvapení.  Zvuk desky charakterizuje hojné užití kontrabasu (Jaryn Janek) a akustických nástrojů a citlivá práce s vokály. Přesto se i zde najdou výjimky sahající ke zvukům syntezátorů a elektronických smyček. Natáčelo se v několika špičkových studiích, ale také doma na jednoduché vybavení. Ondřej Galuška poodhaluje kritéria výběru. „Základním sítem byla vždy spíše atmosféra než dokonalost zvukového záznamu a tím nakonec prošlo deset skladeb.“ Ty smíchal a mastering provedl Mishan Pajdiak (Alvik), hosté na albu jsou Lenka Dusilová, Emil Frátrik a Bharata Rajnošek. O grafickou podobu obalu desky se postarali samotní členové Eggnoise. Jedná se tedy o jistý návrat k estetice desky Albumen a kouzlu spontánní tvořivosti a nenapodobitelnosti rukopisu.

A protože v případě alba 4 se opravdu nejedná o posmrtný pomníček, jsou naplánovány i koncerty. Ondřej Galuška říká, „ze současné koncertní podoby kapely, kde kromě nás Ondrů, můžete slyšet i Michala Noska, Jaryna Janka a Jana Mizlera, máme velkou radost a myslíme, že podzimních koncertů nebude dost, abychom vyčerpali její potenciál. I proto příští rok nějaké koncerty budou.“ Jak to současné podobě Eggnoise šlape můžete slyšet na speciálních koncertech k vydání alba 22.11. na Staré pekárně v Brně a 26.11. v Paláci Akropolis v Praze a to za účasti významných hostů.

Eggnoise jsou autorským projektem skladatelské dvojice Ondra Kopička a Ondřej Galuška a hudební skupinou pohybující se na české scéně již téměř dvacet let. Debutové album WHAT A WORLD si vysloužilo nominaci na cenu Akademie populární hudby v kategorii jazz/blues. Za svou desku ALBUMEN získali Eggnoise tři nominace na největších nezávislých hudebních cenách světa Just Plain Folks 2009 Music Awards. V roce 2010 vystupovali Eggnoise se společným programem s Lenkou Dusilovou. V roce 2012 vytvořili původní soundtrack k filmu Svatá čtveřice Jana Hřebejka.     

eggnoise - 
4

Seznam skladeb:

  1. Wandering Isle           
  2. To Grow a Head        
  3. Houpacího koně         
  4. Enchanté                        
  5. Anytime 8                     
  6. Moucha                          
  7. Trouble                           
  8. PAT                                     
  9. Oh Darling                        
  10. Něco se                                           

bez autora