DESIGNBLOK, TENTOKRÁT O JÍDLE

23.10. 2017 - Devatenáctý Designblok ve znamení jídla, mladých talentů i zahraničních hvězd...a také s DJs Radia 1...

Na zahájení Designbloku bude hrát náš kolega Pierre Urban. Poté můžete ve stanu Excelent potkat další DJs Radia 1 (vždy od 18 do 22 hodin):

26.10. - Ultrafino
27.10. - Nicole Princlová
28.10. - Eva Porating
29.10. - Zdeněk Lichnovský

www.designblok.cz


Pražský mezinárodní festival designu Designblok pro svůj devatenáctý ročník vybral téma Jídlo. Na vizuálech letos zachycuje mladé designéry uprostřed velkolepé dortové bitvy. Největší festival designu a módy ve střední Evropě proběhne od 26. – 30. října 2017 a jako každý rok představí to nejlepší, co designéři, studia, školy a firmy vytvořili.

Designblok tradičně láká na jména hvězdných zahraničních designérů a ani letos to nebude jiné. Do prostoru holešovického Výstaviště přijede předvést retrospektivní průřez svojí tvorbou holandský designér Richard Hutten nebo umělec a designér Maarten Vrolijk, jehož tvorba se objevuje v předních evropských muzeích. Rakouské duo chmara.rosinke představí instalaci rozvíjející téma estetické udržitelnosti ve vztahu jídlu a interiéru. Prostor dostanou také mladí talentovaní designéři z celé Evropy v rámci soutěže Designblok Diploma Selection, ve které se o vítězství pokusí také několik absolventů českých univerzit. 

Zastřešující téma Jídlo odrazí ve všech výstavních prostorách a bude protínat celou přehlídku. „Jídlo nejenom ve smyslu reálné potravy, ale v širším kontextu smyslových zážitků s ním spojených. Stolování, čas strávený s rodinou a přáteli, jídlo jako spojovatel i zdroj slasti. Potrava pro tělo i srdce,“ vysvětluje ředitelka Designbloku Jana ZielinskiTematickou výstavou bude osazena střední hala Průmyslového paláce na pražském Výstavišti, který je i letos hlavním výstavním místem Designbloku. Instalaci v podobě gigantické designové cukrárny navrhuje Maxim Velčovský a Veronika Jiroušková.

Vizuál letošního ročníku zachycuje okamžiky z dortové bitvy mladých designérů, kteří se představí ve výstavě Erste Talent Display.  Dortová bitva spojuje ústřední téma ročníku a také dlouhodobý cíl Designbloku: podporu mladých českých talentů. „Šlehačková nebo dortová bitva vznikla spontánně, snad že je od grotesek snem snad každého člověka, symbolem spontánní emoce, radosti i boje, který je nakonec také součástí každého ročníku. Designblok je nezachytitelný gejzír neobyčejných nápadů, sveřeposti, odhodlání a víry v budoucnost. Chtěli jsme, aby tohle všechno bylo znát i z vizuálu, aby byl odrazem našeho vlastního nadšení a radosti, a tak jsme si společně splnili sen a hodili veřejnosti místo rukavice dort,“ říká kreativní ředitel Designbloku Jiří Macek. Fotografie pro vizuály, které postupně odhalí portréty mladých designérů, společnou dortovou bitvu i její fragmenty, vytvořil Salim Issa, grafickou stránku zpracovala Martina Černá ze studia Imagery a hlavními hrdiny se stali designéři Zuzana Viszusová, Dominika Petrtýlová, Daniela Chodilová, Jakub Křelina, Monika Martykánová, šperkařka Jana Voňková a módní designér Adam Kost.

Hlavní prostory budou stejně jako v minulém roce umístěny na Výstavišti Praha Holešovice. Jako jedna z významných kulturních akcí v Praze je Designblok podporován ze strany Hlavního města Prahy. „Design mě zajímá a zabývám se jím už nějaký čas, takže termíny Designbloku mám v kalendáři zapsané dlouho dopředu. Jsem ale také ráda, že se koná právě na Výstavišti, které prochází velkou proměnou. Už jsme zrekonstruovali Lapidárium, máme vysoutěženou podobu nové vstupní brány a okolních prostor a před nedávnem jsme strhli plot oddělující část málo využívané části výstaviště od Stromovky, a tím jí přidali poměrně výraznou část. Výstaviště je pro mě místem, kam budou patřit jen špičkové akce a tou Designblok bezesporu je,“ uvedla primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová.

Designblok se koná rovněž za cenné podpory partnerů, zejména pak generálního partnera Erste Premier. Petra Ondrušová, ředitelka Erste Premier, ke spolupráci říká: „Je nám ctí být v letošním roce již po osmé generálním partnerem Designbloku a těší nás, že je o kvalitní design rok od roku větší zájem. Na zpracování tématu jídla jednotlivými designéry se velmi těšíme. S jídlem jsou spojené zážitky, kterých bude v rámci Desingbloku určitě mnoho. Na doručování těch nejlepších zážitků pracujeme i my v rámci služby nadstandardního bankovnictví Erste Premier. Stejně jako v předešlých letech mohou i letos naši klienti využít prostor exkluzivní Erste Premier Lounge, kde se kromě příjemného relaxu mohou těšit především na inspirativní setkání a designové workshopy.“

Nově se jako hlavní partner Designbloku představí také značka Renault. „Renault je a vždy byl průkopníkem v oblasti nových technologií a designu. Prostřednictvím prestižního partnerství s Designblokem bychom chtěli představit současný francouzský automobilový design, který je rovněž spojen s požitky a emocemi, tak jako hlavní téma letošního ročníku“, poznamenal k novému partnerství Zdeněk Grunt, generální ředitel společnosti Renault Česká republika, a.s. 

Kromě hlavního prostoru Designbloku na pražském Výstavišti v Holešovicích, kde bude v Průmyslovém paláci, na piazzetě před palácem a v Lapidáriu Národního muzea více než 14 000 m2 výstav, bude otevřena řada galerií, pop-up shopů a showroomů po celé Praze. Návštěvníci se mohou také těšit na doprovodný program, který pro ně letos chystá řadu novinek.  

www.designblok.cz

bez autora