4 + 4 DNY V POHYBU

26.9. 2016 - 4+4 dny v pohybu obsadí prázdné Radniční domy a uvedou multimediální one man show oceněnou OBIE 2015...

Rozsáhlá výstava více než 40 současných umělců připravená speciálně pro prázdné Radniční domy kousek od Staroměstského náměstí, multimediální one man show YOUARENOWHERE držitele ceny OBIE Andrew Schneidera, izraelský aktivistický pohybový projekt s tématem násilí na palestinských územích, další aktuální a provokující divadelní a taneční představení ze zahraničí, premiéry českých souborů Kolonie z.s., Masopust, Wariot Ideal i performerů Terezy Hradilkové, Žana Loose a Stanislava Majera, představení a dílny pro děti včetně poetického, animovaného představení holandského souboru TAMTAM - objektentheater, Fórum budoucnosti III a další debaty na aktuální témata, videoart, umělecké knihkupectví, i stylově pojatý bar s DJs.... to vše a daleko více nabídne 21. ročník mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu, který si za dobu své existence získal pověst akce s inovativními, nezvyklými a jedinečnými uměleckými projekty všech žánrů. Letos festival proběhne již od 30. září do 8. října v nevyužívaných Radničních domech, které se stanou jeho hlavním centrem, a dále v pražských divadlech Archa, Ponec a ve Studiu Hrdinů.

Festival letos obsadí Radniční domy v centru Prahy - výstava 40 umělců, dílny, diskuse i bar

Letos se hlavním festivalovým centrem stanou prázdné Radniční domy kousek od Staroměstského náměstí, do jejichž prostor připravuje kunsthistorička Pavlína Morganová vůbec poprvé v roli kurátorky rozsáhlou výstavu s tématem Independent Research of Subjectivity. Výstava představí čtyři desítky umělkyň a umělců ze současné české výtvarné scény. “Výstava se nesoustřeďuje pouze na nejmladší generaci, ale záměrně zahrnuje i generaci střední a starší. Napříč médii, jako jsou obraz, socha, kresba, grafika, fotografie, video a instalace, tak podá plastický obraz českého výtvarného světa,” vysvětluje kurátorka zastřešujícího projektu Místa činu Denisa Václavová.

Aktuální, provokující a inovativní zahraniční představení z tance a divadla
Festival letos v Divadle Archa a divadle Ponec nabídne osm zahraničních souborů. Program zahájí izraelský tanečník a choreograf Arkadi Zaides s provokativním, tanečně-multimediálním, projektem Archive. “Jeho tématem se stalo násilí na palestinských územích natočené přímými aktéry dění na místě,” přibližuje dramaturg Pavel Štorek. Slovenskou scénu zastupuje Divadlo SkRAT s inscenací Extrakty a náhrady, která obdržela na prestižním festivalu Nová Drama/New Drama 2016 Cenu bratislavského diváka i Hlavní cenu odborné poroty. Dalšími hosty bude italský umělec Alessandro Sciarroni s choreografickou žonglovací meditací Untitled, nizozemský performer, hudebník a výtvarný umělec Julian Hetzel s představením I’m Not Here Says the Void a v produkci slavného CAMPO do Prahy poprvé přijíždějí mladí vlámští umělci Robbert & Frank / Frank & Robbert s představením To Break: The Window Of Opportunity. Z Kanady hostuje choreografka a performerka Dana Michel s inscenací Yellow Towela vrcholem se stane newyorský umělec Andrew Schneider s multimediální one man show YOUARENOWHERE. “Za ni Schneider obdržel významnou americkou divadelní cenu OBIE 2015,” vyzvedává Pavel Štorek.

České premiéry - Kolonie z.s., Masopust, Tereza Hradilková, Wariot Ideal, Žan Loose a Stanislav Majer

V Radničních domech proběhne také několik českých premiér: experimentální seskupení Kolonie uvede premiéru hudebně-performativní instalace Mocný až moc inspirované životem a dílem českých art brut umělců. Divadelní společnost Masopust představí Lidový kousek, autorský voiceband Ivany Uhlířové. Nové taneční sólo ŠvihlaTerezy Hradilkové dokazuje, že skákání přes švihadlo není jen dětská hra; symbolizuje i ambici, touhu po výkonu, snahu o sebezdokonalování. Alternativní soubor Wariot Ideal připravil premiéru představení 28 dní. A v neposlední řadě se Žan Loose a Stanislav Majer zaměří na otázku, co je dnešní muž a co znamená mužství.

Představení a dílny pro děti a jejich rodiče: TAMTAM - objektentheater a další

Letos více než kdy jindy najdou diváci v programu představení a dílny pro děti a jejich rodiče,” zdůrazňuje producentka Markéta Černá. Nikdo by si určitě neměl nechat ujít poetické, animované představení holandského souboru TAMTAM - objektentheaternazvané Zrezivělé hřebíky a další hrdinové. Inscenace, která je určena pro děti od 6 let, diváky přenese do světa hravosti, kde se z kousků provázků, zrezivělých hřebíků, starých gumových rukavic a kousků dřeva stávají živí, roztomile akční hrdinové. Již zmíněné představení - oživlá vizuální instalace - To Break: The Window Of OpportunityVlámů Robbert&Frank / Frank&Robbert je také určeno pro rodiče s dětmi od 8 let. V Radničních domech budou moci nejmenší zajít na představení Divadla b Malý pánna motivy stejnojmenného loutkového filmu, dokumentární inscenaci pro děti od 8 let Fialky a mejdlíčkasouboru TisíciHRAn zasazenou do 50. let minulého století nebo na dílny Máš umělecké střevo nebo s knížkou D.E.S.I.G.N. (již plná) či workshop Praha jako puzzle.

Fórum budoucnosti III a další debaty

Do Radničních domů pořadatelé zvou také na různé debaty - především již třetí pokračování Fóra budoucnosti, které se bude věnovat našim schopnostem přizpůsobit se změnám. Do diskuse na téma „Nesnáším změnu“ přizvali osobnosti, které mají s „žitím změny“ konkrétní zkušenosti - např. Petr Hanzel, Monika Michaelová, Milena Bartlová, Milan Gryndler, Blanka Dobešová, Marie Hlávková, Anna Hoganová nebo Petr Maňas. Dále se zde bude diskutovat třeba o budoucnosti Radničních domůnebo o smyslu mezinárodní kulturní výměny.

Více informacía kompletní program najdou zájemci na www.ctyridny.cz.
Vstupenky
do divadel (Divadlo Archa, PONEC - divadlo pro tanec, Studio Hrdinů) k dostání zde.
Vstupenky
na program v Radničních domech k dostání na www.ctyridny.cz.

Trailery, videoukázky:
Andrew Schneider -YOUARENOWHERE: https://vimeo.com/131798301
Robbert&Frank/Frank&Robbert - TO BREAK – The Window of Opportunity: https://vimeo.com/116339748
Arkadi Zaides - Archive: https://www.youtube.com/watch?v=3hZW25c9Ulg
Divadlo SkRAT - Extrakty a náhrady: https://www.youtube.com/watch?v=_ooWDo1YzR4
Alessandro Sciarroni - Untitled: https://vimeo.com/71271975
Julian Hetzel - Im Not Here Says The Void: https://vimeo.com/71772047
Dana Michel - Yellow Towel: https://vimeo.com/69939175
TAMTAM - objektentheater - Zrezivělé hřebíky a další hrdinové: https://www.youtube.com/watch?v=vGHoxUz76mE 

Festival 4+4 dny v pohybu založila v roce 1996 čtveřice Nikola Böhmová, Markéta Černá, Denisa Václavová a Pavel Štorek, kteří jej dodnes pořádají. Za 20 let festival uvedl více než 400 zahraničních i českých souborů všech druhů současného umění (divadlo, tanec, hudba, výtvarné umění, film, video art). Kulturními projekty oživil taková místa jako stará kanalizační čistírna v Praze Bubenči, opuštěné tovární haly ČKD Karlín, bývalý městský pivovar v Holešovicích, bývalá cihelna v Šáreckém údolí, hokejový stadion HC Hvězda ve Vokovicích, tělocvičny Tyršova domu, Nosticovy haly, bývalé Federální shromáždění, bývalé Casino v Pařížské ulici, budova bývalého ÚLUVu na Národní třídě i Palác U Stýblů na Václavském náměstí a Desfourský palác.Festival inicioval vznik řady premiér site-specific projektů českých souborů, uvádí skupinové výstavy současných vizuálních umělců a kurátorů, spolupracuje s předními historiky umění a architekty na procházkách a přednáškách. Festival dlouhodobě spolupracuje s kulturními organizacemi Kruh, Jednotka/Unit, Vědecko-výzkumné pracoviště AVU, Start Vršovice a další.

bez autora