ZAŽIJTE MĚSTO JINAK!

4.9. 2016 - Co kdybychom se na ulicích přestali jen míjet a začali bychom se tu spíš potkávat? Zkuste v sobotu17. září Zažít město jinak na slavnostech sousedství a veřejného prostoru....

Zažít město jinak 2016

Co kdybychom se na ulicích přestali jen míjet a začali bychom se tu spíš potkávat? Co kdybychom si na nich místo parkovišť postavili radši hřiště, kde by mohly volně pobíhat děti a vy byste mohli konečně poznat své sousedy? A jak by vlastně ulice vypadaly, kdyby záleželo jen na fantazii jejich obyvatel? Když si tyto fanfarónské otázky kdysi položili v žižkovském spolku Auto*Mat a na několik dní oživili Smetanovo nábřeží v Praze, neměli ani ponětí, jaký fenomén se z akce, kterou nazvali Zažít město jinak, o jedenáct let později stane.

Každý rok se hlásí stále více aktivních lidí, spolků a organizací, kteří chtějí svá blízká místa oživit. Letos, 17. září, takových míst najdete už 92 ve 23 městech po celých Čechách – pražských “oživených lokalit” bude už 65!

O podobě i programu ulic, parků, náměstí a nejrůznějších zákoutí rozhodují právě místní organizátoři. Charakter jednotlivých míst je tak opravdu pestrý a natrefíte tu téměř na cokoli: sousedské snídaně, kreslení pro děti, kurzy bojových umění, trénink paměti pro seniory, komentované vycházky, koncerty a divadla pod širým nebem, opékání buřtů, večerní promítání a stovky dalších aktivit. Přesto, letošním propojovacím motivem slavností bude „sport“. Pod hlavičkou Městského víceboje si tak na jednotlivých místech bude moci zasportovat v nejrůznějších sportovních disciplínách. Už teď je na programu např. běhu s loutkou, skákání v kávových pytlích nebo slalom mezi truhlíky.

Všechny lokality a jejich programy najdete na www.zazitmestojinak.cz.

Tak přijďte posousedět!

 

Věděli jste, že zorganizovat slavnost ve veřejném prostoru není žádná hračka? Jediný den Zažít město jinak vyžaduje několika měsíční přípravy (hlavní koordinátor Auto*Mat vyjednává všechna povolení za každou lokalitu, pomáhá místním organizátorům, informuje v médiích, tiskne plakáty, programy apod.).

Protože jsou slavnosti každým rokem větší a peněz na jejich organizaci je stále stejně, letos je můžete poprvé podpořit a získat spousty zajímavých odměn v crowdfundingové kampani Není mi to fuk na www.zazitmestojinak.cz/daruj

Že byste se taky přidali? Pomohli s organizací, nebo chtěli vystoupit? Napište přímo místním organizátorům.

Facebooková událost tady.

bez autora