SVĚT KNIHY PRAHA 2016

8.5. 2016 - Ve dnech 12.-15.5 proběhne již 22. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy.

SVĚT KNIHY
22.ročník MEZINÁRODNÍHO KNIŽNÍHO VELETRHU A LITERÁRNÍHO FESTIVALU

místo konání: Průmyslový palác, Výstaviště Praha Holešovice
ve dnech 12. - 15. května 2016

Čestný host – Severské země

V rámci čestného hostování se představí 5 zemí - Dánsko, Finsko, Norsko, Švédsko a Island. Partnerem a koordinátorem programu čestného hosta je Skandinávský dům, literární kampaň je prezentována sloganem #ReadNordic. Celkem se do programu zapojí 19 severských autorů. Zajímavý pro návštěvníky bude  originálně řešenýseverský stánek, který zvítězil v soutěži studentů Fakulty architektury ČVUT.

Fenomén krimi
Čestná účast Severských zemí inspirovala pořadatele k přípravě programů věnovaných severské detektivce a celkově žánru krimi, jeho historii a současnosti. V rámci tématu Fenomén krimi na festivalu vystoupí čeští i zahraniční spisovatelé a literární kritici či interpreti audionahrávek zajímavých detektivních příběhů.

Město jako literární kulisa
Další z tematických okruhů je Město jako literární kulisa, který má především představit PrahujakoKreativní město literatury, titul udělovaný organizací UNESCO.Koordinátorem projektu je Městská knihovna v Praze. Kromě svých aktivit představí knihovna i jednotlivá partnerská města, jež titul rovněž obdržela a kterých je celkemdvacet napříč kontinenty.Dále program k tématu zahrnuje literární prezentace dalších českých či zahraničních měst.

Vaříme s knihou

Po roce odmlky setéma opět objevuje v programové skladbě literárního festivalu. Návštěvníci budou moci sledovat přípravu pokrmů popisovaných v kuchařkách, které jsou k dostání na knihkupeckých pultech, včetně prezentace mezinárodních kuchyní a zdravého životního stylu.

Knižní trailery
Letošní novinka, kdy návštěvníci veletrhu budou mít možnost na dvou obrazovkách v obou křídlech Průmyslového paláce porovnat, jak jednotlivá nakladatelství kreativně přistupují k další formě propagace literárního díla.

Pořady pro děti a mládež

Jeden z nejrozsáhlejších programových okruhů je připravován ve spolupráci s nakladateli dětské literatury, profesními sdruženími a organizacemi, jež se věnují podpoře vztahu dětí a mládeže k četbě knih. Pod názvem celorepublikové kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou je každoročně představována literatura pro děti a mládež, jsou oceňováni účastníci literárních soutěží, zároveň mají možnost se prezentovat partneři kampaně.

Fantasy & Sci–fi

Pořadům zaměřeným na fantasy a sci-fi bude tradičně vyhrazen speciální prostor v pravém křídle Průmyslového paláce, ve kterém se budou střídat po čtyři dny zajímaví autoři žánru. Programová část je realizována zejména ve spolupráci s časopisemPevnost a XB-1, který pro návštěvníky připravilvelkorysou a atraktivní expozici.

Das Buch
Jubilejní 10. ročník projektu představujícího tvorbu současných německy píšících autorů. Společně jej připravují tři instituce: Goethe-Institut, Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví v Praze.

Noc literatury

V předvečer zahájení veletrhu a literárního festivalu probíhá tradičně projekt Noc literatury, čtení z překladů evropských literatur,jenž pořádá České centrum Praha ve spolupráci s kulturními organizacemi sdruženými v projektu EUNIC. V letošním roce se uskuteční na jedenadvaceti místech v Praze 8 – Karlíně, dne 11. května.

Ceny a soutěže na veletrhu (výběr)

Cena Jiřího Theinera

Cenu Jiřího Theinera uděluje společnost Svět knihy, s.r.o. žijící osobnosti či instituci, jež se svou prací významně podílí na šíření a propagaci české literatury v zahraničí. V roce 2016V letošním roce se sešlo celkem 24 nominací zajímavých osobností či institucí a nominovaní mají domicil napříč všemi kontinenty, od Japonska až po USA. Odborná komise vybrala jako laureátku paní Markétu Goetz-Stankiewicz z Kanady. Donátor finanční prémie je syn Jiřího (George) Theinera Pavel Theiner.

Souboj čtenářů
- soutěž ve znalosti obsahu knih - literární soutěž pro šesté třídy základních škol. Počet účastníků on-line předkola se letos dosáhl rekordních 80 třídních kolektivů napříč republikou, do Prahy na finále přijedou žáci z Karviné, Opavy, Orlové, Plumlova a Šumperka.

Svět knihy, s.r.o. v rámci kampaně na podporu četby knih – Rosteme s knihou


Literární soutěž „Město jako literární kulisa“

Celkem bylo do soutěže zasláno přes 2 400 žákovských a studentských literárních prací.

Svět knihy, s.r.o. v rámci kampaně na podporu četby knih – Rosteme s knihou


Cena Jiřího Ortena


Svaz českých knihkupců a nakladatelů

Knihkupecký žebříček

Svaz českých knihkupců a nakladatelů


Slovník roku 2015


Jednota tlumočníků a překladatelů


Anticena Skřipec


Obec překladatelů


Ceny Akademie science-fiction, fantasy a hororu


Akademie science-fiction, fantasy a hororu


Udílení cen Audiokniha roku 2015


Asociace vydavatelů audioknih, AUDIOTÉKA.CZ


Dunaj na Vltavě 4


Svět knihy, s.r.o., Literárne informačné centrum, ve spolupráci s Mosty – Gesharim, o.z. a Anasoft literou


Tradiční festivalové přehlídky, jež časově předcházejí konání literárního festivalu a upozorňují na blížící se knižní událost. Každý návštěvník pořadu zároveň obdrží poukaz na 50% slevu ze vstupného na Svět knihy Praha.

Svět knihy ve filmu
7. – 15. 5., 16. ročník, 20 filmových představení
Filmová přehlídka představující díla inspirovaná knižními předlohami světové literatury. V letošním roce se bude promítat již tradičně v kině Atlas a v kině Ponrepo,dále ve Francouzském institutu a nově v Kině Lucerna.

Svět knihy na jevišti
2. 4. – 15. 5., 13. ročník, 42 divadelních představení
Přehlídka současných divadelních představení v repertoárech divadel inspirovaných vybranou tématikou. Letos se zapojilo 20 divadel z celé republiky.

SVĚT KNIHY PRAHA 2016 v číslech

Statistika literární festival:

Počet účinkujících: 620
Počet programů: 528
Počet výstav: 26
Počet trailerů: 127
Počet filmových představení: 20
Počet divadelních představení: 42
Počet zemí a regionů - účinkující na programech: 27

Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Chile, Island, Kanada, Kongo, Libanon, Maďarsko, Maroko, Německo, Norsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Spojené státy americké, Srbsko, Sýrie, Švédsko, Švýcarsko, Tchaj-wan, Velká Británie

Statistika veletrh:
Počet vystavovatelů: 405
Počet stánků: 191
Plocha: 3.214 m2
Počet zemí a regionů - vystavovatelé: 26

Česká republika, Čína, Dánsko, Egypt, Finsko, Francie, Indonésie, Island, Itálie, Izrael, Kanada, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Rusko, Slovensko, Spojené státy americké, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Tchaj-wan, Ukrajina, Velká Británie

Celkem na veletrh a festival přijíždějí hosté ze 36 zemí světa.


Na www.svetknihy.cz najdete:
● komletní program ● možnost vytvoření osobního programu
● interaktivní mapa stánků a vystavovatelů ● aplikace Android / Apple

bez autora